Volvo XC60 - Volvo rejestruje znak towarowy XC60 B4 i B5. Czas na elektryka?

Szwedzki producent nie ukrywa, że jest mocno zainteresowany elektryfikacją swojej gamy modelowej. Najnowsze doniesienia mówią o pierwszym samochodzie z napędem elektrycznym w 2019 roku.

Jakiś czas temu szef Volvo, Hakan Samuelsson zapowiedział, że obecna generacja turbodoładowanych silników spalinowych jest ostatnia. W kwietniu tego roku producent ujawnił plany pełnej elektryfikacji gamy modelowej do 2025 roku. Ten ruch potwierdzają wnioski o rejestrację znaków towarowych.

Volvo zarejestrowało nazwę XC60 B4 AWD oraz XC60 B5 AWD. Nowy przyrostek w nazwie wskazuje na zupełnie nowy rodzaj napędu. Dotychczas silniki benzynowe były oznaczone z literką "T", jak T5, T6 czy T8 (hybryda plug-in), a jednostki wysokoprężne miały na tylnej klapie D4, D5 lub D6. Wygląda na to, że literka "B" oznacza zasilanie z baterii, czyli silnik elektryczny pod maską.

To nie pierwszy raz, kiedy Volvo używa litery B w nazwie swojego samochodu. W 1944 roku pojawił się na rynku silnik B4B, który trafił pod maskę Volvo PV i Duett. Szwedzka marka zaprzestała używania litery B w nazwie dopiero w 2010 roku, gdy zastąpiła ją literką T.

Zgodnie z planem, już w przyszłym roku poznamy pierwszy, elektryczny model Volvo. Jeżeli plotki się potwierdzą, będzie to właśnie crossover XC60.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.