Jak bezpiecznie kupić używane części. Dlaczego warto korzystać z tej platformy?

Zakup używanych części samochodowych może być wyborem podyktowanym oszczędnościami, ale też ich dostępnością czy zaleceniem mechanika. Dzięki platformom internetowym odnalezienie części w dobrym stanie staje się prostsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jak efektywnie i bezpiecznie ich szukać? Kiedy używane części są dobrym wyborem?

Wielu kierowców stoi przed wyzwaniem utrzymania swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Części zamienne to nieodłączny element eksploatacji auta, a ich zakup często wiąże się z koniecznością wyboru między wysoką ceną nowych komponentów a niepewnością co do stanu i pochodzenia używanych. Właśnie tutaj pojawiają się platformy internetowe. Promują one dobrze opisane oferty ze zdjęciami, które ułatwiają kierowcom i mechanikom ocenę stanu, w jakim są wybrane części.          

Kiedy warto sięgać po używane części?

Istnieje wiele sytuacji, w których zakup używanych części to najlepsze możliwe rozwiązanie. Tak bywa, np. gdy wiązka elektryczna zostaje zniszczona przez kuny. Podobnie, kiedy naprawa silnika okazuje się nieopłacalna – lepszym rozwiązaniem jest często zakup i montaż używanej jednostki napędowej. Również w przypadku uszkodzenia elementów blacharskich, np. na skutek stłuczki, często wymienia się uszkodzone części na używane. To często bardzo "ekonomiczny" wybór - w przypadku starszych aut może się okazać, że nowa część dorównuje ceną wartości samego samochodu. Z kolei w przypadku zabytkowych lub rzadkich pojazdów znalezienie nowych części bywa często po prostu niewykonalne - używane części okazują się więc tu bardzo "praktyczne".    

Do części, które najczęściej są z powodzeniem wymieniane na używane, należą:

 • Elementy blacharskie, takie jak błotniki, zderzaki, czy drzwi, które często są oferowane w bardzo dobrym stanie.
 • Komponenty elektryczne, takie jak wiązki elektryczne czy pompy ABS, które po odpowiedniej weryfikacji mogą jeszcze długo służyć.
 • Silniki i ich główne składniki, w tym głowice silnika i bloki silnika, które stanowią kosztowną inwestycję, a używane mogą okazać się równie dobre.
 • Rozruszniki i alternatory, czyli części, które można również naprawiać, ale używane często stanowią atrakcyjną alternatywę cenową.
 • Elementy wyposażenia wnętrza, takie jak fotele, gałki zmiany biegów, kierownice czy kratki nawiewów.
 • Opony, przy czym należy bardzo uważnie kontrolować ich wiek i stan.

Zakup części używanychZakup części używanych Materiał promocyjny: OTOMOTO

Jak bezpiecznie kupować części używane?

Aby zakup używanych części był jak najbardziej bezpieczny i bezproblemowo służyły one przez dłuższy czas warto podjąć pewne środki ostrożności:

 1. Konsultacje z zaufanym mechanikiem – zawsze warto zweryfikować potrzebę zakupu części  z ekspertem – nikt, tak dobrze jak doświadczony ekspert nie pomoże ocenić stanu części i zasadności zakupu, on też pomoże dobrać odpowiednie miejsce umożliwiając bezpieczny dla nas zakup.
 2. Sprawdzenie stanu części – zdjęcia lub filmy prezentujące oferowaną część z różnych perspektyw pozwolą ocenić ślady użytkowania, ewentualne uszkodzenia oraz stopień zużycia.
 3. Porównanie cen – cena za oferowaną część powinna być adekwatna do jej stanu i rynkowych realiów. Zbyt niska może być sygnałem ostrzegawczym.
 4. Komunikacja ze sprzedawcą – przed podjęciem decyzji o zakupie warto zapytać o historię części, możliwość zwrotu, czy gwarancję. Dobry sprzedawca powinien podchodzić do takich pytań z pełnym profesjonalizmem.
 5. Sprawdzenie numeru VIN - jeśli kupujemy bardziej skomplikowane podzespoły, koniecznie zweryfikujmy ich zgodność z numerem VIN pojazdu. Można porównać oznaczenia widoczne na elemencie, z numerami części przypisanej do VIN-u. Warto skorzystać ze stron internetowych umożliwiających wyszukiwanie podzespołów po numerze VIN lub poprosić o pomoc np. na forum internetowym danego modelu.

Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże znacząco zwiększyć szanse na udany i bezpieczny zakup używanych części.

Zakup części używanychZakup części używanych Materiał promocyjny: OTOMOTO

Używane części motoryzacyjne przez Internet – to dobry pomysł! 

Wśród motoryzacyjnych platform internetowych prym zdecydowanie wiedzie OTOMOTO. Czy to w kategorii samochodów, czy używanych części, OTOMOTO stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i zadowolenie klientów. Do największych zalet platformy należą:

 • Brak prowizji za sprzedaż – sprzedawcy mogą oferować części po bardziej konkurencyjnych cenach.
 • Szeroka dostępność części - średnio 3,7 mln, w tym ponad 1 mln części karoserii [1]
 • Zaufanie  klientów – 14 milionów odwiedzających miesięcznie [2]

Jak zauważa mechanik, Marek Mozga, ekspert Akademii Części OTOMOTO:

Każdy element samochodu ma swój okres życia. Z jednej strony jest to sygnał do wymiany, ale z drugiej strony w OTOMOTO mamy dostęp do wielu części używanych, które mają jeszcze wiele lat pracy przed sobą, a są zwyczajnie tańsze od nowych.

Podjęcie decyzji o zakupie używanych części samochodowych może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji pojazdu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i niezawodności. OTOMOTO, dzięki promowaniu  transparentności wśród sprzedawców, szerokiej ofercie oraz narzędziom zapewniającym wygodę i bezpieczeństwo, stanowi idealne miejsce do szukania potrzebnych komponentów.

Zakup części używanychZakup części używanych Materiał promocyjny: OTOMOTO

Źródło danych:

[1] Uśrednione dane wewnętrzne serwisu OTOMOTO ze stycznia 2024 roku

[2] Google Analytics, wartości uśrednione za okres lipiec - grudzień 2023.

Materiał promocyjny marki OTOMOTO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.