Jaki samochód elektryczny warto kupić i dlaczego? Nasze typy

Przyjrzeliśmy się ofercie samochodów elektrycznych dostępnych na rynku polskim i wybraliśmy spośród nich te, które są najbardziej godne polecenia.

Nissan Leaf (ab MY 2018)Nissan Leaf (ab MY 2018) Nissan

Samochód elektryczny - dlaczego warto?

Za samochodami elektrycznymi przemawiają przede wszystkim niskie koszty użytkowania oraz aspekt ekologiczny. Można na dobre pożegnać się z tankowaniem, a zamiast tego korzystać z wielu darmowych stacji ładowania, których w polskich miastach jest coraz więcej. Plusem są także planowane przez rząd ulgi podatkowe, komfortowa i cicha jazda oraz to, że gałąź motoryzacji rozwija się w tym kierunku coraz bardziej. Minusem dla wielu osób może być jednak cena zakupu takiego samochodu, choć wbrew pozorom samochody elektryczne nie są już zarezerwowane dla najbogatszych.

Zaprojektuj swój samochód elektryczny >>>

Jaki samochód elektryczny wybrać?

Wybraliśmy pięć samochodów elektrycznych, które są godne polecenia. Zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na ich łatwość zakupu w Polsce oraz dostępność serwisów lub części. Poniżej nasze typy. 

1. Nissan Leaf - jest zdecydowanym faworytem z dwóch powodów. Przede wszystkim ma bardzo atrakcyjną cenę. Polski cennik Nissana Leafa otwiera 135 000 zł, co sprawia, że jest to najtańszy elektryczny samochód tej klasy nad Wisłą. Ponadto jest łatwo dostępny od ręki i może być naprawiany w serwisach Nissana. Najnowsza generacja ma także większe zasięgi od poprzednika (w ruchu miejskim na jednym ładowaniu przejedzie 415 km, w mieszanym - 270 km) i moc równą 150 KM. Naszym zdaniem Leaf oferuje obecnie najlepszy stosunek ceny do jakości i osiągów wśród wszystkich samochodów elektrycznych dostępnych dziś na polskim rynku.

Nowy Nissan Leaf - poznaj cennik >>>

Nissan Leaf 2017Nissan Leaf 2017 fot. Nissan

2. BMW i3 - to kolejne dostępne w Polsce auto elektryczne. Jest jednak znacznie droższe i mniejsze od wspomnianego Leafa. Za najtańszą wersję elektryczną (i3 dostępne jest też jako hybryda) trzeba zapłacić 165 tys. zł. Zasięg to 290-300 km.

3. Hyundai Ioniq Electric - to jeden z największych samochodów elektrycznych, co zdecydowanie wyróżnia go na tle konkurencji. W komfortowych warunkach może nim podróżować czterech dorosłych pasażerów, choć we wnętrzu teoretycznie znajduje się pięć miejsc. To jedyne auto w segmencie dostępne jako hybryda, hybryda typu plug-in oraz jako auto w pełni elektryczne. Ta ostatnia opcja jest oczywiście najdroższa - za Ioniqa Electric trzeba zapłacić minimum 172 500 zł. W tej cenie otrzymamy ładne i praktyczne auto kompaktowa o zasięgu 280 km.

4. Renault Zoe - to najtańsza, ale również najmniejsza opcja w naszym zestawieniu. Zoe ma silnik o skromnej mocy 88 KM, który sprawdzi się tylko podczas jazdy miejskiej. Zresztą jego gabaryty nie sprzyjają dłuższym podróżom. Zoe w najtańszej wersji kosztuje 89 900 zł i na jednym ładowaniu przejedzie 300 km. Bardzo ciekawa opcja, jeżeli poszukujecie samochodu niewielkich rozmiarów.

5. Nissan e-NV200 Evalia - Evalia to osobowa wersja dostawczego e-NV200. We wnętrzu znajduje się miejsce dla siedmiu osób. Baterie Nissana pozwalają przejechać maksymalnie 280 km. Nissan daje ośmioletnią gwarancję na pojemność akumulatora, ograniczoną limitem 160 tys. km. Niestety za osobową wersję e-NV200 trzeba sporo zapłacić - ceny startują od 172 tys. zł.

Nowy Nissan Leaf - sprawdź pełną ofertę >>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.