Jak obniżyć składki za ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie samochodu to często niemały wydatek, a ubezpieczyciele często dodatkowo podnoszą składki w związku ze zmieniającymi się stawkami na rynku lub przepisami. Gdzie szukać oszczędności? Podpowiadamy, jak obniżyć składki za ubezpieczenia komunikacyjne.

Dodanie współwłaściciela

Wpisanie dziecka lub kogoś z najbliższej rodziny do dowodu rejestracyjnego auta, jako współwłaściciela samochodu, to sposób na "podarowanie mu" zniżek na przyszłe ubezpieczenie OC. Osiemnastolatek za polisę dla 25-letniego Peugeota 205 zapłaci nawet 4 tysiące złotych, co kilkukrotnie przewyższa wartość pojazdu. Aby uniknąć tak dużych wydatków na obowiązkowe ubezpieczenie OC warto rozważyć opcję dodania jako współwłaściciela pojazdu, kierowcy z długoletnim stażem, który posiada maksymalne zniżki w ubezpieczeniu OC.

Ważna informacja dla kierowców - zobacz zmiany stawek OC i AC >>>

Niestety wymaga to wielu formalności. Przede wszystkim musimy mieć osobę, której w akcie darowizny przekażemy część pojazdu. Akt darowizny trzeba zgłosić w Urzędzie Skarbowym oraz podanie stopnia pokrewieństwo osoby osiągającej korzyść wynikającą z darowania części auta. Jeżeli obdarowani zaliczają się do pierwszej grupy podatkowej (małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo), zostaną zwolnieni z podatku od wzbogacenia, w pozostałych przypadkach wynosi on 2% od wartości darowanej części pojazdu. Następnie należy wrócić do przypisanego adresowi zameldowania Wydziału Komunikacji. By jednego dnia załatwić wszelkie formalności, niezbędne będą dowody osobiste lub paszporty obu współwłaścicieli, dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC, karta pojazdu (jeżeli została wydana), a także akt darowizny i dowód własności pojazdu.

11 q

Luki w przepisach?

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztu ubezpieczenia komunikacyjnego, może być wykorzystanie luk w przepisach. Dla przykładu kierowcy wykupują polisy krótkoterminowe dostępne z założenia dla komisów samochodowych. Tym samym, omijają zwyżki w składkach za ubezpieczenie OC, bowiem takie nie obowiązują w przypadku komisów samochodowych. Wystarczy więc do działalności gospodarczej dopisać właściwy numer PKD. Umożliwi to zawieranie krótkoterminowych polis OC na okres nie krótszy niż 30 dni. Dzięki nieprecyzyjnym regulacjom, czasem też w ten sposób oszukują osoby fizyczne i firmy niezwiązane z obrotem samochodami

Wykorzystywanie luk w przepisach jest jednak sposobem bardzo ryzykownym i może wiązać się z prawnymi konsekwencjami, gdy taka luka zostanie załatana.

Jazda bezszkodowa

Wypracowanie zniżki za bezszkodową jazdę wymaga czasu, chociaż oszczędności z jej tytułu mogą wynosić nawet do 70%. Niestety potrzeba lat bezszkodowej jazdy, by zniżka pozostała w mocy. Z kolei wystarczy jedna, drobna kolizja by ubezpieczyciel podniósł nam składkę. Niezależnie od powagi zdarzenia i wysokości wypłacanej rekompensaty, po stłuczce wartość ubezpieczenia w następnych latach może wzrosnąć nawet o 130%. Warto wziąć też pod uwagę to, że nie każdy ubezpieczyciel w równym stopniu przyznaje zniżki za bezszkodową jazdę oraz równie wysokie zwyżki za szkodową.

Porównywarka ofert w internecie

Jak wspomnieliśmy już powyżej, ceny ubezpieczeń komunikacyjnych u poszczególnych ubezpieczycieli mogą znacznie różnić się między sobą. Dlatego w każdym roku warto porównać oferty w różnych firmach ubezpieczeniowych, by wybrać najkorzystniejszą opcję. W tym celu polecamy przede wszystkim internetowe porównywarki cen OC i AC. To szybki sposób, dzięki któremu bez wychodzenia z domu możemy zapoznać się z największą ilością ofert, spośród których możemy wybrać tę najlepiej nam pasującą i spełniającą nasze wymagania. Warto pamiętać, że przy wyliczaniu składki ubezpieczenia liczą się nie tylko parametry techniczne ubezpieczanego pojazdu czy bezszkodowa jazda, ale także wiek, zawód i miejsce zamieszkania ubezpieczającego.

Porównywarka OC i AC - zyskaj nawet 517 zł, wybierając najkorzystniejszą ofertę >>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.