Idzie wiosna - pora ruszyć auto. Jednak najpierw sprawdź jego stan techniczny

Zjawisko odstawiania samochodów na zimę wciąż funkcjonuje w naszym kraju. Wielomiesięczny bezruch nie jest jednak korzystny dla auta. Zanim wyruszysz jednak w trasę - sprawdź stan techniczny samochodu.

Samochód, nawet najnowocześniejszy, nie lubi długiego postoju i nie znosi bezruchu. Najlepiej "czuje się" gdy jest regularnie odpalany, systematycznie pokonuje dłuższe i krótsze dystanse, co jakiś czas zostaje umyty z zewnątrz i odkurzony wewnątrz. Bywa jednak, że pozostaje nieużywany nawet kilka miesięcy.

Ubezpieczenie i przegląd techniczny

Po pierwsze trzeba pamiętać, że odstawienie auta nie zwalnia nas z obowiązku opłacania ubezpieczenia i przedłużania ważności badań technicznych. Zapłacenie kolejnej składki ubezpieczenia i udanie się w odpowiednim terminie do stacji diagnostycznej to sprawy, których nie wolno bagatelizować. Jeśli po dłuższym postoju ruszymy w drogę bez ważnej polisy i bez ważnego przeglądu technicznego to ewentualna kontrola policyjna może skończyć się dotkliwym mandatem i koniecznością odholowania samochodu.

Sprawdź akumulator

Podstawowy problem techniczny stanowi rozładowanie akumulatora. Energię elektryczną wciąż pobierają takie urządzenia jak włączony alarm, pamięć wbudowanego radioodtwarzacza, czy zegarek. Nawet bardzo pojemny akumulator po pewnym czasie bez doładowywania odmówi posłuszeństwa. Zimą, przy mrozach, nastąpi to bardzo szybko. Najlepszym wyjściem jest odłączenie akumulatora i doładowywanie go co jakiś czas prostownikiem. Można to robić samemu, można też zlecić innej osobie albo wyspecjalizowanemu warsztatowi za drobną opłatą. Trzeba jednak wiedzieć, czy w ogóle można zdemontować akumulator bez szkody dla układów elektronicznych.

Jakie są objawy słabego akumulatora?Jakie są objawy słabego akumulatora? kolaż redakcja, materiały partnerów

Sprawdź stan opon

Dłuższy postój deformuje opony samochodu stojącego na kołach. Miejsca styku opony z jezdnią zostają na skutek dużego, statycznego nacisku "rozpłaszczone". Potem są przyczyną dokuczliwego "bicia", zanikającego dopiero po pewnym czasie. Długi postój skutkuje również ugniataniem resorów, co prowadzi do obniżenia auta i zmniejszenia prześwitu. Oczywiście po wraz z nadejściem lepszej pogody, będzie trzeba wymienić opony z zimowych na letnie. Warto więc przygotować się na każdą z tych sytuacji i przygotować zarówno nowy komplet opon, jak i odpowiednie miejsce do przechowywania kół zimowych. 

Wymiana oponWymiana opon kolaż redakcja, materiały partnerów

Sprawdź płyny i filtry

Obowiązkowym elementem wiosennego przeglądu technicznego samochodu jest sprawdzenie płynów oraz poziomu oleju i uzupełnienie braków. Warto już teraz pomyśleć o wymianie płynu do spryskiwaczy na letni. Dodatkowo po długim postoju auta należy sprawdzić stan filtru kabinowego. Dobrze jest także zabrać samochód na ogólny przegląd techniczny, zwłaszcza jeśli samochód stał niemal całą zimę na zewnętrznym miejscu postojowym.

Auto po zimie1Auto po zimie1 kolaż redakcja, materiały partnerów

Samochód przed wiosną wymaga także umycia - zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Czyszczenie auta nie tylko wpływa na jego wygląd, ale też zapewnia dłuższe bezawaryjne jego używanie.  

Więcej o: