Etykiety na oponach - o czym informują i jak wybrać właściwy komplet dla swojego auta?

Unia Europejska zarządziła że opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych (C1, C2 i C3), niczym sprzęt AGD, będą oznaczane etykietami opisującymi ich podstawowe parametry. Ma to pomóc kierowcom poszukującym nowych opon w wyborze produktu najbardziej dostosowanego do ich potrzeb. O czym informują etykiety na oponach

Co mówią etykiety na oponach?

  • Energooszczędność - Pierwszy test przeprowadza się w laboratorium, gdzie badane są opory toczenia, bądź jak kto woli energooszczędność. Wynik zawarty na etykiecie oznaczony jest symbolami opony i umieszczonego przy niej dystrybutora. Poniżej znajduje się skala od A (najbardziej oszczędne) do G (najmniej oszczędne). 
  • Droga hamowania - Podczas hamowania opona musi pod obciążeniem wykazać się jednocześnie zdolnością odprowadzania wody i przyczepnością wzdłużną.
  • Głośność - Hałas wywoływany przez opony może być uciążliwy, a nawet groźny dla zdrowia, dlatego urzędnicy uznali że warto podawać ten parametr na etykiecie.

Oznaczenia na oponachOznaczenia na oponach kolaż redakcja, materiały partnerów

Jakie opony wybrać?

Konkretna opona, (np. o rozmiarze 185/65 R14) może być użyta do różnych samochodów. To oznacza różną ich masę, inne zalecane ciśnienie, a zatem także inną drogę hamowania. Podawanie konkretnej wartości nie jest więc możliwe. Aby znormalizować system ocen stworzono skomplikowane wzory matematyczne, do których podstawia się uzyskane wyniki, co w rezultacie daje ostateczną ocenę. Oczywiście najlepszym wyborem będzie opona, która ma najwyższą klasę energooszczędności (A lub B) oraz najniższą głośność. Opony klasy A mogą obniżyć spalanie o 7,5% w stosunku do opon klasy G w przypadku samochodu osobowego. Dla aut dostawczych i ciężarowych różnice mogą być jeszcze większe.

Z koniecznością wymiany dziurawej opony, w ciągu ostatnich czterech lat spotkało się 60 proc. kierowców (fot. Peopleimages / iStockphoto.com)Z koniecznością wymiany dziurawej opony, w ciągu ostatnich czterech lat spotkało się 60 proc. kierowców (fot. Peopleimages / iStockphoto.com) Z koniecznością wymiany dziurawej opony, w ciągu ostatnich czterech lat spotkało się 60 proc. kierowców (fot. Peopleimages / iStockphoto.com)

Etykiety na oponach - od kiedy?

Wszystkie opony, wyprodukowane po 1 lipca 2012 roku, będą musiały od 1 listopada być sprzedawane z naniesionymi na bieżnik etykietami. Producenci opon już rozpoczęli etykietowanie swoich opon, więc już niedługo będziemy mogli zobaczyć je w sklepach na nowych oponach.

Obowiązek umieszczania etykiet spoczywa na sprzedawcy. Każda opona znajdująca się na ekspozycji musi mieć etykietę umieszczoną na bieżniku. Jeśli z jakichś powodów opona jej nie ma, sprzedawca musi umieścić na oponie jej kopię. W przypadku sprzedaży przez internet informacje o klasie energooszczędności, drodze hamowania i głośności muszą być umieszczone w materiałach technicznych, promocyjnych i w cenniku. Sprzedawca ma też obowiązek umieszczania tych informacji na fakturze.

Samochód, który wciśnie się w najwęższe miejsce parkingowe. W każdym kole ma osobny silnik

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.