Czy już czas na nowe opony? Kiedy należy je wymienić

Kiedy należy wymienić opony na nowe? Większość kierowców zna odpowiedź na to pytanie, ale przecież istnieje więcej niż jeden czynnik decydujący o przydatności opony do użycia

Choć komplet nowych opon to spory wydatek, raz na jakiś czas trzeba zdecydować się na jego zakup. Stare i zużyte opony nie zapewnią już bowiem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ani komfortu jazdy. Kiedy powinniśmy pomyśleć o nowym ogumieniu?

Kiedy wymienić opony?

  • Głębokość bieżnika: Polskie przepisy mówią jasno. Minimalna głębokość bieżnika dla samochodów osobowych to 1,6 mm. Nowe opony dla porównania mają bieżnik głęboki na około 8 mm.Mniejszy bieżnik to także większa droga hamowania na mokrej nawierzchni.
  • Wiek opon: Drugim czynnikiem jest wiek. Przyjmuje się, że okres użytkowania opony nie powinien być dłuższy niż 10 lat od daty produkcji, nawet jeśli głębokość bieżnika nie osiągnęła jeszcze poziomu wskaźnika zużycia i opona nie ma wyraźnych oznak zużycia, jak pęknięcia, czy rozwarstwienia.
  • Zniekształcenia i nieregularności, jakie pojawiają się na ogumieniu: Wraz z upływem czasu. Jeśli podczas oględzin zauważymy wybrzuszenia, pęcherze, rozwarstwienia lub poprzeczne pęknięcia na ścianach bocznych albo na bieżniku, powinniśmy pojechać do najbliższego serwisu wulkanizacyjnego, żeby stan naszej opony ocenił specjalista.
  • Przejechane kilometry: Myśląc o wymianie opon, warto również zastanowić się, ile kilometrów przejechaliśmy na starych gumach. Przy umiarkowanym typie jazdy, opony powinny bez problemu przejechać 25-50 tys. km. Jednak jeśli cechuje nas dynamiczny styl jazdy lub często poruszamy się po trudnym, wyboistym terenie, nasze opony zestarzeją się szybciej.

Wymiana oponWymiana opon kolaż redakcja, materiały partnerów

Dobry okres na zakup nowych opon

Początek wiosny to dobry okres na sprawdzenie stanu swoich opon. Niedługo bowiem będziemy wymieniać opony na letnie, dlatego też dobrze jest pomyśleć nad sprawdzeniem stanu technicznego oraz zakupie nowego kompletu. Wśród najpopularniejszych producentów znajdziemy przede wszystkim opony Continental, Pirelli, Michelin oraz Goodyear. Znani są z wysokiej jakości produktów oraz dużego wyboru opon w popularnych rozmiarach. Każdy z producentów oferuje opony w innym przedziale cenowym, dlatego bez trudu powinniśmy znaleźć coś dla siebie. 

ROBERT ROBASZEWSKI

Zużycie opon a bezpieczeństwo

Zużycie opon ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, czyli m.in. na przyczepność oraz drogę hamowania. Płytki bieżnik to większe prawdopodobieństwo kłopotów z opanowaniem samochodu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy mokrej nawierzchni, gdzie zużycie opon może mieć wpływ na wystąpienie zjawisko aquaplaningu, czyli sytuacji, w której bieżnik nie jest w stanie odprowadzić znajdującej się pod oponą wody, a w miejscu styku z podłożem tworzy się wodny klin, w wyniku czego samochód traci przyczepność i zaczyna "płynąć".

Zużyta opona to również większe prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięcia lub odklejenia się bieżnika, zejścia opony z felgi i innych mało przyjemnych zdarzeń, które mogą nas zaskoczyć na drodze. Jeśli więc nie chcemy narażać siebie i swojego auta na takie przygody, wystarczy regularnie kontrolować stan ogumienia.

Więcej o: