Kupujemy używane - Uważaj, te silniki biorą olej. 6 jednostek napędowych z rynku wtórnego

Rozsądnie eksploatowana i regularnie serwisowana jednostka napędowa nie powinna zużywać środka smarnego w okresie pomiędzy jego wymianami. Są jednak wyjątki. Na rynku wtórnym wiele jest silników, gdzie olej ubywa w tempie dochodzącym do 1,5 litra na 1000 kilometrów. Których motorów należy zatem unikać?
Dym Dym Agencja Gazeta

Dlaczego silnik zużywa olej?

Dopracowanie konstrukcyjne pozwala na dokładne odseparowanie oleju silnikowego od komór spalania, dzięki czemu ubywanie śladowych ilości syntetycznej substancji nie powinno być zauważalne.

Niemniej, producenci dopuszczają pewne normy zużycia środka smarnego na każdy tysiąc kilometrów. W przypadku samochodów osobowych jest to 0,5-1 litr, a w  sportowych i wyczynowych pojazdach nawet 1,5 litra. Niepokojący jest natomiast fakt, że na rynku znajdziemy wiele silników, dla których zauważalne zużycie oleju jest cechą naturalną, wynikającą z błędów konstrukcyjnych.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Jedną z przyczyn nadmiernego zużywania oleju silnikowego jest ogólne wyeksploatowanie jednostki napędowej. Pojawienie się zbyt dużych luzów technologicznych pozwala na przedostawanie się środka smarnego do komór spalania. Podobny efekt otrzymujemy w przypadku zużycia pierścieni tłokowych - nie są już w stanie efektywnie zbierać filmu olejowego. Poza niebezpiecznym dla ogólnej trwałości silnika obniżaniem poziomu środka smarnego w układzie, spalanie oleju wiąże się z odkładaniem nagaru w jego wnętrzu. Nagar jest efektem ubocznym spalania oleju. Osadzając się na zaworach czy w komorach spalania, obniża sprawność pracy całego silnika. Uniemożliwia chociażby pełne otwieranie zaworów, może doprowadzić do blokowania pierścieni tłokowych w rowkach technologicznych, czy obniża sprawne działanie turbosprężarki.

W nowoczesnych, wysilonych konstrukcjach niektóre elementy są dosyć luźno spasowane, aby także po osiągnięciu wysokich temperatur cały mechanizm funkcjonował poprawnie. To w połączeniu z częstym korzystaniem z wysokich obrotów przyczynia się do spalania środka smarnego. Intensywnie eksploatowany, wysilony silnik może bez obaw o stan techniczny zużyć 0,3-0,5 l oleju na 1000 kilometrów. Poniżej przedstawiamy przypadki, w których odstępstwo od normy jest zdecydowanie za wysokie.

>>> Czy warto kupić silnik Diesla?

BMW X5 4.4 BiTurbo BMW X5 4.4 BiTurbo fot. BMW

BMW - 4.4 V8

Jednym z silników zużywających największe ilości oleju silnikowego jest niesławne 4.4 V8 Biturbo autorstwa BMW. Jednostka N63/S63 montowana między innymi w modelach X5, X6, serii 5 i 7 otrzymała podwójne doładowanie. Ze względów na ograniczoną przestrzeń pod maską, turbosprężarki umieszczono pomiędzy rzędami cylindrów. Niestety, wiąże się to z dużymi problemami z przegrzewaniem silnika. Wyposażona w bezpośredni wtrysk jednostka generuje przynajmniej 407 KM. Niestety, nawet po niewielkim przebiegu zużycie oleju przekracza litr oleju na tysiąc kilometrów.

Mazda RX8 - 1.3 Mazda RX8 - 1.3 fot. Mazda

Mazda RX8 - 1.3

Zużycie oleju silnikowego jest całkowicie normalnym zjawiskiem w przypadku silnika Wankla. Konstrukcja montowana w Maździe RX8 w zależności od wersji generowała 192-231 KM z pojemności skokowej niespełna 1.3 litra. Tak imponujący rezultat wynika z charakterystyki tego typu jednostki. Dwa wirujące tłoki - rotory - wyposażone są w wtryskiwacze oleju. Z tego względu jego zużycie jest wkalkulowane w koszty eksploatacji nietypowego motoru. Nawet rutynowa wymiana uszczelniaczy kosztem ponad 5 tysięcy złotych nie jest w stanie wyeliminować tego zjawiska. Trzeba je po prostu zaakceptować.

Nissan Primera 1.8 16V Nissan Primera 1.8 16V fot. Nissan

Nissan - 1.5 i 1.8 16V

Czterocylindrowe silniki benzynowe 1.5 i 1.8 16V autorstwa inżynierów Nissana montowano w modelach Almera, Almera Tino i Primera. W każdym z wymienionych samochodów, nadmierne zużycie oleju wynika z nietrwałych pierścieni tłokowych, które po latach nie są już w stanie spełniać swojej roli. Wówczas, spalanie oleju przekraczające litr na tysiąc kilometrów staje się normą. Niestety, jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest wymiana wadliwych pierścieni kosztująca 3 tysiące złotych. Biorąc pod uwagę niską wartość samego auta, staje się operacją nieopłacalną. Sytuację pogarsza niewielka pojemność układu smarowania - nawet niewielki ubytek środka smarnego odbije się na trwałości jednostki.

Opel Astra 1.6 EcoTec Opel Astra 1.6 EcoTec fot. Opel

Opel - rodzina EcoTec

Znacznie lepsze oceny mechaników zbierają nieskomplikowane i bardzo popularne jednostki napędowe Opla z przełomu wieków. Rodzina benzynowych silników EcoTec trafiała pod maski wszystkich modeli marki. Silniki o pojemności 1.0, 1.2, 1.4, 1.6, 1.8 i 2.0 (55-150 KM) wyposażone są w wielopunktowy wtrysk paliwa, hydrauliczną kompresję luzu zaworowego i tani napęd rozrządu z paskiem - tak skonfigurowana jednostka wzorowo współpracuje z instalacjami gazowymi. Tutaj nawet producent dopuszcza zużycie oleju na poziomie 0,7 l na tysiąc kilometrów. Tym nie należy się przejmować, tylko kontrolować poziom środka smarnego i regularnie uzupełniać.

VW Passat 1.9 TDI VW Passat 1.9 TDI fot. Volkswagen

VAG - 1.9 TDI

W przypadku kultowego silnika diesla 1.9 TDI, długie lata rynkowej kariery przekładają się na ogromne zaufanie wśród kierowców i pozytywne opinie mechaników. Uznawana za bezobsługową, niemiecka konstrukcja po latach może zacząć zużywać znaczne ilości oleju silnikowego. Przyczyna leży przeważnie po stronie zużytych uszczelniaczy zaworowych lub turbosprężarki. Usprawnienie wymienionych elementów przeważnie rozwiązuje problem spalania oleju. Koszty naprawy pochłoną kilkaset złotych.

Audi A4 1.8 TFSI Audi A4 1.8 TFSI fot. Audi

VAG - 1.8 TFSI

Ze znacznie poważniejszym problemem boryka się między innymi czterocylindrowa jednostka 1.8 TFSI o mocy 163-180 KM. Silnik wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa zapewnia bardzo dobre osiągi, elastyczność i rozsądne zużycie paliwa. Niestety, producent zastosował mało efektywne pierścienie tłokowe, wskutek czego olej spalany jest nawet w perfekcyjnie utrzymanych egzemplarzach. Niezależni mechanicy oferują modyfikacje jednostki, która pozwala pokonać wspomnianą przypadłość - koszt przekracza 8 tysięcy złotych. W leciwych egzemplarzach lepiej wozić w bagażniku bańkę ze środkiem smarnym i regularnie uzupełniać. To znacznie tańsze i bardziej skuteczne rozwiązanie.

Jak dbasz, tak masz

Zużycie oleju silnikowego nie zawsze wynika ze złego stanu technicznego jednostki. Często przyczyna leży po stronie niedopracowanej konstrukcji, długich interwałów pomiędzy wymianami, a skończywszy na warunkach eksploatacji. Pokonywanie krótkich, miejskich odcinków bez wątpienia odbije się na zwiększonym zapotrzebowaniu, podobnie szybka jazda autostradami. Radzimy też, by interwał wymiany oleju ustawić na poziomie 10 tysięcy kilometrów.

Więcej o:
Komentarze (52)
Kupujemy używane - Uważaj, te silniki biorą olej. 6 jednostek napędowych z rynku wtórnego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Tesla na pych(e)

  Oceniono 11 razy 7

  Art. potrzebny ale napisany niestrawnym jezykiem inzynierskim. 'Srodek smarny'? A dlaczego nie 'olej silnikowy'? Towotem niektore silniki smarujecie?
  Ponadto jest brak jakiejkowiek informacji n/t rodzajow olejow, jak chocby to ze np. sa mineralne i syntetyczne oraz 'drobnego faktu', z kierowcy wiedzac, ze musza dolewac czesto - z oszczenosci kupuja mineralne, nawet tam gdzie producent przewidzial suntetyczne.
  Ponadto przy niestety b. typowym w Polsce oszustwie p/t 'korekcja przebiegu' - kupujac auto uzywane, bardzo czesto mamy do czynienia z takimi skreconymi, wiec zamiast 100 tys. przebiegu - tak naprawde jest n.p. 300 a to zupelnie zmienia postac rzeczy.

  Dodatkowo, olejow jest bardzo duzo roznych i producenci silnikow sa na ogol b. specyficzni. Ale nie zawsze to co trzeba wlewac jest okreslone w poblizo korka wlewu czy na samym korku. Jest na pewno gdzies w instrukcji a kto czyta instrukcje? Ponadto instrukcja czesto jest jedna do modelu ale ten moze miec rozne silniki i rozne wymagania wiec doczytanie sie 'jaki do mojego' te znie zawsze jest proste.
  Np. w Subaru Forester 2018 (2.5 L) na korku wlewu jest napisane '0W20' - olej bardzo rzadki i to w dwoch znaczeniach tego slowa - jest bardzo 'wodnisty' a wiec latwo przenikajacy poza pierscienie szczegolnie w zimnym silniku, a tekaze nietypowy na polkach z olejami. I oczywiscie ma byc syntetyk.
  Z kolei n.p. VW Jetta TDI ( 2.0 L). wymaga syntetycznego 0W40, tez bardzo nietypowy - co oznacza, ze jest duza szansa, ze na dolewki pojdzie cos innego co akurat na stacji mieli i bylo tansze..

 • Gość: byly uzytkownik aut VAG

  Oceniono 4 razy 4

  vag w instrukcji do silinikow TSI oficjalnie pisze, ze zuzycie 0.5l na 1000km jest naturalne i nie podlega gwarancji...

 • Gość: Tesla na pych(e)

  Oceniono 6 razy 4

  Subaru z benzynowymi silnikami bokser - biora olej, niekiedy sporo. Niedawno w USA byla seria spraw sadowych z powodztwa grupowego, firma przegrala i w konsnekwencji zaoferowali znaczne przedluzenia gwarancji na silniki (10 lat, 100 tys. mil. )

  Inny posredni temat to bloto olejowe, gromadzace sie w misce olejowej i zatykajace smok pompy oleju co powoduje zacieranie sie silnika, mimo ze bagnet pokazuje wlasciwy poziom. To mialo miejsce np. w Saabach i Lexusach (Toyotach).

 • P L

  Oceniono 1 raz 1

  Umieszczenie tu rexa świadczy o debilizmie autora

 • udet11

  Oceniono 1 raz 1

  Dawniej w instrukci obsługi dopuszczalny pobór oleju: 1l/15 000 km obecnie kolejna generacja silnika 1l/1000 km

 • dodobird

  Oceniono 3 razy 1

  A toyota? W instrukcji obsługi stało kjak byk: 1L/1000km

 • Gość: toyota (niestety)

  Oceniono 1 raz 1

  toyoty avensis corolla verso z silnikami 2.2 D-4D oraz nowszym modelem 2.0 D-4D (bo wersja silinka 2.0 D-4D sprzed 2005 to byla stara dobra konstrukcja jeszcze, bardzo żywotna)

  chceautoKROPKApl/wszystko-o-silniku-2022-l-d-4d-a1805KROPKAhtml

 • Gość: Mysiek666

  Oceniono 3 razy 1

  Mazda RX-8 nie bierze oleju .
  Jest to olej do smarowania pierścieni uszczelniających wirującego tłoka, który chroni przed przyspieszonym zużyciem pierścienie i gładź po której pracują.
  Po 100 kkm i tak trzeba wymieniać uszczelnienia i owe pierścienie inaczej zepsujemy silnik i koszt jego naprawy będzie bardzo wysoki.

  Ten olej musi smarować współpracujące elementy.

  W pozostałych samochodach jest to wada konstrukcyjna silnika lub nie właściwa eksploatacja bądź nie właściwy olej.

  P.S. Każdy 4-ro suwowy silnik będzie spalał olej, a dodatkowo olej może być uzupełniany o nie spalone paliwo - szczególnie widać w silnikach z DPF.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX