Waze to nawigacja stworzona w 2006 roku przez izraelski start-up, a w 2013 roku odkupiona przez Google za ponad miliard dolarów. Jest chwalona przez użytkowników za bardzo ładny, przejrzysty interfejs, ale również rozbudowane możliwości. Dobrze wylicza i podaje propozycje tras oraz informuje, która z nich jest najszybsza. Z kolei w trakcie jazdy dynamicznie koryguje trasę, aby dostosować ją do sytuacji na drodze.
Waze słynie z bardzo rozbudowanej społeczności z całego świata (również w Polsce), dzięki której na mapie na bieżąco pojawiają się ostrzeżenia m.in. o fotoradarach, kontrolach policji, wypadkach, korkach czy zamknięciu drogi. Pozwala też na łatwe znalezienie najtańszej stacji na trasie i pokaże na mapie pobliskie parkingi. Główną wadą Waze jest brak możliwości korzystania w trybie offline.
Yanosika chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To powstała w 2010 roku polska nawigacja oferująca bardzo wiele możliwości kierowcom wyposażonym w smartfony z Androidem i iOS. Podobnie, jak Waze działanie wielu swoich funkcji zawdzięcza informacjom od użytkowników. Może obecnie pochwalić się największa społecznością kierowców w Polsce.
Podstawowym zadaniem Yanosika jest wyznaczanie najszybszej trasy i omijanie korków. Wbudowany w aplikację asystent rogowy informuje jednak również o kontrolach policji, obecności fotoradarów i nieoznakowanych radiowozów na drodze, wypadkach i remontach, a nawet kontrolach Inspekcji Transportu Drogowego.
Yanosik jest też wyposażony w funkcję wideorejestratora, dzięki czemu może wyeliminować konieczność instalacji dedykowanej aplikacji. Umożliwia też sprawdzenie historii samochodu, czy oszacowania jego wartości po zeskanowaniu kodu AZTEC. Yanosik działa oczywiście najlepiej na swoim lokalnym rynku, czyli w Polsce. Niektóre funkcję, np. ostrzeżenia przed fotoradarami działają też w innych krajach Europy.
Pochodząca ze Słowacji aplikacja Sygic to nawigacja kompletna. Oferuje bardzo dokładne mapy i opiera nawigację o jedną z wiele różnych tras do wyboru. Sporą zaletą Sygic jest możliwość korzystania z nawigacji offline. Mapy są aktualizowane kilka razy do roku i dostarczane przez firmę TomTom oraz kilku innych producentów.
Oczywiście po włączeniu internetu, Sygic podobnie jak większość nawigacji potrafi dynamicznie zmieniać trasę w zależności od natężenia ruchu oraz ostrzegać o ograniczeniach prędkości, kontrolach i fotoradarach. Bardzo dużą zaletą jest dynamiczny asystent pasa ruchu, który (również graficznie) informuje, którego pasa należy się trzymać, aby nie przegapić zjazdu.
Sygic oferuje jednak znacznie więcej. Potrafi m.in. nagrywać trasę podczas nawigowania, a w razie wypadku zapisuje nagranie. Pomaga też w znalezieniu miejsca parkingowego czy odpowiedniej stacji benzynowej. Może też m.in. wyświetlać wskazówki dojazdu w nocy na przedniej szybie pojazdu czy pokazywać trasę na rzeczywistym wyglądzie danej ulicy na ekranie telefonu. Wiele z tych funkcji jest dodatkowo płatnych, jednak podstawowe dostajemy za darmo.
Sygic GPS Navigation można pobrać na smartfony z Androidem i iPhone'y.
Historia Here WeGo, bo tak nazywa się dziś ta aplikacja rozpoczęła się w czasach, gdy Nokia rozwijała jeszcze system operacyjny Symbian na pierwsze smartfony. Darmowe, działające offline mapy Here były wtedy jednymi z największych atutów smartfonów z Symbianem i Windowsem na pokładzie. Dziś Here WeGo wciąż jest warta uwagi z perspektywy kierowców posiadających urządzenia z Androidem i iOS.
Obecnie mapy Here WeGo (w potocznym ang. "No to jazda") są rozwijane przez gigantów branży motoryzacyjnej i technologicznej: Audi, BMW, Daimlera i Intela. Nawigacja ta wciąż jest bardzo chwalona przez użytkowników m.in. za dokładność. Pozwala na wyznaczanie trasy dla samochodu, roweru, pieszego lub komunikacją miejską. Co bardzo istotne, wciąż umożliwia pobranie map do pamięci urządzenia i korzystanie z nawigacji offline.
Szczerze mówiąc Mapy Google wyłącznie jako nawigacja nie mają większych szans z w starciu z takimi nawigacjami, jak Yanosik i Waze, ale wciąż może polecić je ze względu na swą uniwersalność. Zwłaszcza, że Map wcale nie musicie pobierać, bo najczęściej są już preinstalowane na niemal wszystkich smartfonach z Androidem.
Mapy Google to przede wszystkim świetne narzędzie do sprawdzenia mapy jeszcze przed trasą. Aplikacja pozwala m.in. na sprawdzenie widoku satelitarnego i terenowego miasta oraz wyglądu konkretnych ulic na Street View. Umożliwia też znalezienie interesujących nam miejsc, oznaczanie ich pineską oraz pobranie fragmentów mapy do obsługi offline.
Mapy Google działają też oczywiście tak, jak każda nawigacja - prowadzą kierowcę po najlepszej wybranej trasie, choć (na razie) nie informują o radarach czy kontrolach, a jedynie o wypadkach i robotach drogowych. Dodatkowym 'smaczkiem' w aplikacji jest możliwość zaznaczenia miejsca zaparkowania samochodu i udostępnianie swojej lokalizacji rodzinie lub znajomym przez określony czas.
Mapy Google można pobrać na smartfony z Androidem i iPhone'y.