LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron - recenzja. Złożyliśmy najdroższy zestaw LEGO w swoim życiu

Po Porsche 911 GT3 RS LEGO pokazało drugi zestaw z tej serii - jeszcze bardziej skomplikowany i jeszcze droższy. Po ponad 18 godzinach składania możemy podzielić się swoimi wrażeniami z zabawy Bugatti Chironem od LEGO Technic.
LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron Fot. Piotr Kozłowski

3599 elementów

Pierwsza z serii replik LEGO Technic była podobnych rozmiarów (57 cm długości, 17 cm wysokości i 25 cm szerokości), ale składała się z mniejszej liczby części (2704 elementy). W Porsche 911 GT3 RS również można obserwować pracę wału napędowego czy tłoków, ale Chiron robi to wszystko dokładniej. A to dzięki znacznie większej liczbie części (3599 elementów), która przekłada się na jeszcze dokładniejsze odwzorowanie rzeczywistości. W Bugatti mamy skrzynię biegów, która wpływa na pracę skrętnych kół, 16 pracujących cylindrów, indywidualny numer seryjny umieszczony pod maską (w Porsche znajduje się w schowku na rękawiczki), torbę podróżną Bugatti umieszczoną w bagażniku, a nawet specjalny klucz do regulowania tylnego skrzydła. Po złożeniu solidny model szczelnie wypełnia podręczną walizkę. Ale od otwarcia opakowania do gotowego samochodu jest długa droga.

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron Fot. Piotr Kozłowski

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron - co w opakowaniu

W olbrzymim pudle znajduje się sześć mniejszych opakowań (w każdym po kilka plastikowych worków z klockami), które - ułożone obok siebie - tworzą obraz fragmentu karoserii Chirona. Na jednym z nich wyeksponowano cztery felgi. W pudełku znajdują się też dwie instrukcje-katalogi, z których dowiemy się nie tylko jak złożyć model, ale też ile pracy włożono w jego stworzenie. Jakość materiałów i dbałość o detale świadczą o tym, że mamy do czynienia z ekskluzywną zabawką.

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron Fot. Piotr Kozłowski

Bugatti Chiron z LEGO - budowa etapowa

Budowa Bugatti Chirona z LEGO odbywa się etapami. Przygodę zaczynasz od złożenia tylnej części podwozia wraz zawieszeniem tylnych kół i przyszłą bazą silnika. Nam złożenie pierwszego modułu zajęło okrągłe dwie godziny. Podczas gdy w przypadku innych zestawów właśnie skończyłbyś zabawę, tu dopiero ją rozpoczynasz.

Instrukcja każe otworzyć kolejne plastikowe worki z klockami i od podstaw zacząć składanie drugiego modułu. Skrzynię biegów budujemy w kolejne półtorej godziny. Teraz następuje najbardziej satysfakcjonujący, a zarazem najbardziej nerwowy moment zabawy - łączenie modułów w całość. Jeśli wszystko złożyłeś tak, jak należy, poruszanie jednym elementem spowoduje ruch innego. Jeśli coś poszło nie tak, musisz raz jeszcze przebrnąć przez kilkadziesiąt stron instrukcji w poszukiwaniu elementów, których nie zamontowałeś lub które zamontowałeś źle. Nam zdarzyło się to dwa razy podczas całej przygody z Chironem. Na naprawy straciliśmy łącznie pół godziny.

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron
Fot. Piotr Kozłowski

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron Fot. Piotr Kozłowski

Jak w warszacie

Koła zębate i wieloczęściowe elementy konstrukcyjne to cechy klasyczne LEGO Technic. Ale poziom zaawansowania technicznego zestawu 42083 Bugatti Chiron to majstersztyk. Kręcenie kierownicą wprawia w ruch dźwignie, które wpływają na ruch jednej zębatki. Ta z kolei wprawia w ruch kolejne części, skomplikowaną drogą łączące się ze skrętnymi kołami. Właśnie dlatego tak ważna jest dokładność - jeden element nie na swoim miejscu może zaburzyć pracę budowanego godzinami układu.

Po złożeniu Chirona przyglądaliśmy się mu nieprzerwanie przez pół godziny, podziwiając ruch tłoków w cylindrach, sprężystość zawieszenia, ruchy kół, pracę wału napędowego. Daje to ogromną satysfakcję.

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron
Fot. Piotr Kozłowski

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron Fot. Piotr Kozłowski

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron - czas składania

Na zabawę klockami udawało nam się wygospodarować od półtorej do trzech godzin dziennie. Takie dawkowanie przyjemności pozwoliło złożyć Bugatti w 10 dni. Łącznie na przebrnięcie przez instrukcję potrzebowaliśmy 18 i pół godziny. Nasz czas jest przeciętny - ze strony LEGO można dowiedzieć się, ile potrzebowali na to inni użytkownicy. Najlepsi składają model w 12 godzin. Wszyscy z 43 recenzentów go polecają. Średnia ocena? 5 na 5 gwiazdek. A cena? 1700 zł. To najdroższy zestaw LEGO, z którym kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Najdroższy i najbardziej niesamowity.

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron
Fot. Piotr Kozłowski

Więcej o: