Droga S7 jednak ominie Łomianki

Zapadła decyzja w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S7 z Warszawy w kierunku Gdańska. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję dla północnego wylotu drogi w kierunku Gdańska.
Blokada drogi w Łomiankach w proteście przeciw odkładaniu budowy nowej wylotówki z Warszawy na Gdańsk Blokada drogi w Łomiankach w proteście przeciw odkładaniu budowy nowej wylotówki z Warszawy na Gdańsk fot. Dariusz Borowicz

Droga S7 jednak ominie Łomianki

Odcinek trasy S7 pomiędzy Kiełpinem i Trasą Armii Krajowej w Warszawie ułatwi dojazd do stolicy i będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, a w niektórych miejscach nawet cztery. Na mocno zurbanizowanych odcinkach przebiegających przez Bemowo i Chomiczówkę droga będzie przebiegać dwoma tunelami. W początkowej części trasa będzie przebiegać po śladzie ul. Kolejowej, a na dalszym odcinku będzie przebiegać w kierunku Kanału Młocińskiego.

Trasa S7 Trasa S7 Katarzyna Bednarczyk / Agencja Wyborcza.pl

Droga S7 jednak ominie Łomianki

W dalszym etapie droga będzie bieg wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego aż do zespolonych węzłów "Wólka Węglowa" i "Janickiego". W dalszym etapie droga schodzi do tunelów o długości 1000 m i 1123 m. Następnie wznosi się ponad teren nad drogą S8.

Budowa pomorskiego odcinka S7, okolice Elbląga, wiosna 2017 r. Budowa pomorskiego odcinka S7, okolice Elbląga, wiosna 2017 r. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Droga S7 jednak ominie Łomianki

Pomiędzy tunelami znajdzie się węzeł Generała Maczka, a przecięcie dróg ekspresowych S8 i S7 będzie przebiegać w węźle NS. W ramach trasy powstaną wiadukty, przejścia podziemne, kładki pieszo-rowerowe oraz urządzenia ochrony środowiska.

Blokada drogi w Łomiankach Blokada drogi w Łomiankach fot. Dariusz Borowicz

Droga S7 jednak ominie Łomianki

Jesienią tego roku GDDKiA ogłosi przetarg na koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym. Na początku 2019 podpisze umowę na wykonanie. Po otrzymaniu dokumentacji koniecznej do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę trasy, w latach 2020-2021 wyłoni wykonawcę i podpisze z nim umowę, żeby udostępnić ekspresowy wylot ze stolicy w kierunku Trójmiasta w latach 2024-2025.

Miejsce protestu w Łomiankach Miejsce protestu w Łomiankach wyborcza.pl

Droga S7 jednak ominie Łomianki

Na odcinek trasy Czosnów - Kiełpin trwa przetarg na koncepcję programową ogłoszony 16 lutego br. w celu rozbudowy drogi krajowej nr 7 do parametrów drogi ekspresowej. Umowa będzie podpisana w połowie roku, a rozpoczęcie przetargu na wykonawcę w trybie "projektuj i buduj" jest planowane na jesień przyszłego roku - umowa na to zadanie będzie podpisana jeszcze w 2020 roku. Taki harmonogram pozwoli udostępnić trasę w pierwszej połowie 2024 roku.

Droga S7 jednak ominie Łomianki

Fragment drogi pomiędzy Czosnowem a Płońskiem ma już podpisaną umowę na wykonanie elementów koncepcji programowej. W planach jest już ogłoszenie przetargu na projekt i budowę w 2019 roku i podpisanie umowy z wykonawcą na początku 2020 roku, żeby udostępnić trasę dla kierowców przed końcem 2023 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.