Radiowozy policji w Dubaju

Sądząc po tym, jakie auta znajdują się w garażu dubajskiej policji, można by przypuszczać, że jest ona najbogatszą drogówką na świecie. Jakie radiowozy pilnują porządku na ulicach Dubaju? Sprawdzamy

Garść historii

Dubaj - dla niektórych raj, dla innych światowe centrum snobizmu. Większość kojarzy go wyłącznie z nowoczesnymi drapaczami chmur i bogatymi szejkami w białych diszdaszach. Jest to ocena bardzo powierzchowna. Faktem jest, że obok Abu Zabi Dubaj jest najbardziej znanym emiratem ZEA, ale - w przeciwieństwie do niego - charakteryzuje się niskim dochodem z wydobycia ropy naftowej. Stolicą emiratu jest miasto o tej samej nazwie. Jego historia jest fascynująca i nie rozpoczyna się wcale w 1966 roku, kiedy to na polu naftowym Fateh odkryto ropę naftową. Trzeba jednak przyznać otwarcie - był to moment zwrotny w historii miasta i całego emiratu.

Dopiero w 1971 roku Dubaj doczekał się międzynarodowego lotniska. W 1979 powstał tu pierwszy wieżowiec, który zapoczątkował modę na drapacze chmur w tym mieście. Raszid II ibn Said Al Maktum, czyli władca Dubaju w tamtym okresie, wiedział, że ropa naftowa kiedyś się skończy, dlatego środki płynące z jej sprzedaży inwestował w infrastrukturę i ośrodki przemysłowe.

W 1985 roku powstała Jebel Ali Free Zone. To kolejny punkt zwrotny w historii miasta i całego emiratu. Strefa zaczęła przyciągać ważnych i zamożnych inwestorów zagranicznych, którzy współtworzą obraz nowoczesnego Dubaju. Miasto jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie.

Ceny produktów spożywczych w Dubaju nie są znacznie wyższe od tych w Polsce. Zdecydowane różnice widać jednak na stacjach benzynowych, gdzie za litr benzyny płaci się w przeliczeniu około 1,5 zł. Tańsze - i to nawet o połowę! - są też samochody. To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców, z których większość stanowią obcokrajowcy, ale i dla tutejszej policji. Dla fanów motoryzacji to właśnie ta instytucja może się wydawać pracodawcą marzeń. Nie dość, że pensja nie jest opodatkowana (w ZEA pensje nie są w żaden sposób opodatkowane), to na dodatek praca w drogówce daje możliwość jazdy samochodami, o jakich zwykły zjadacz chleba może jedynie pomarzyć.

W garażu dubajskiej policji znajdują się jedne z najdroższych samochodów świata. Ich funkcją nie jest jedynie ściganie piratów drogowych, którzy średnio co trzy minuty powodują wypadki w mieście, ale przede wszystkim promocja Dubaju, o którym - m.in. za ich sprawą - jest głośno na całym świecie. Otwieramy przed Wami drzwi do garażu dubajskiej policji. Co w nim znajdziemy?

Aston Martin One77 Aston Martin One77 fot. uma

Aston Martin One-77

Silnik: 7.3 V12
Moc maksymalna: 760 KM
Maksymalny moment obrotowy: 750 Nm
Prędkość maksymalna: 355 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 3,5 s

Bentley Continental GT Bentley Continental GT Źródło: YouTube

Bentley Continental GT

Silnik: 6.0 W12
Moc maksymalna: 575 KM
Maksymalny moment obrotowy: 700 Nm
Prędkość maksymalna: 318 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 4,6 s

Radiowozy policji w Dubaju Radiowozy policji w Dubaju Radiowozy policji w Dubaju

Bugatti Veyron

Ten samochód na razie nie dojechał do garażu policji w Dubaju, ale jej szef zapowiedział już, że niebawem tak się stanie. Na Twitterze pochwalił się nawet wizualizacją auta (widoczna powyżej).

Silnik: 8.0 W16
Moc maksymalna: 1001 KM
Maksymalny moment obrotowy: 1250 Nm
Prędkość maksymalna: 408 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 2,5 s

Chevrolet Camaro SS Chevrolet Camaro SS Źródło: YouTube

Chevrolet Camaro SS

Silnik: 6.2 V8
Moc maksymalna: 426 KM
Maksymalny moment obrotowy: 569 Nm
Prędkość maksymalna: 250 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 4,7 s

Ferrari FF Ferrari FF Źródło: YouTube

Ferrari FF

Silnik: 6.3 V12
Moc maksymalna: 660 KM
Maksymalny moment obrotowy: 683 Nm
Prędkość maksymalna: 335 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 3,7 s

Lamborghini Aventador Lamborghini Aventador Źródło: YouTube

Lamborghini Aventador

Silnik: 6.3 V12
Moc maksymalna: 700 KM
Maksymalny moment obrotowy: 690 Nm
Prędkość maksymalna: 350 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 2,9 s

Mercedes SLS AMG Mercedes SLS AMG Źródło: YouTube

Mercedes SLS AMG

Silnik: 6.2 V8
Moc maksymalna: 571 KM
Maksymalny moment obrotowy: 650 Nm
Prędkość maksymalna: 317 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 3,8 s

Ostatnio w internecie pojawiło się zdjęcie przedstawiające BMW M6 oraz Mustanga w barwach dubajskiej policji. Nie wiadomo jednak, czy fotografia jest prawdziwa, dlatego nie umieszczamy jej w naszym zestawieniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.