Papamobile to chyba jedyna wersja nadwoziowa auta, która przygotowana jest z myślą o jednej osobie. No bo widzicie, hatchbackiem możemy jeździć wszyscy, przedłużone limuzyny zdają się być stworzone po to, by wozić polityków, a w papamobilu dobrze wygląda tylko papież. Nikt inny nie pasuje do auta, które (najczęściej) ma z tyłu zamontowany oszklony sześcian (po zamachu na Jana Pawła II w 1983 roku musi być opancerzony). Nikt też nie może liczyć na przedłużoną limuzynę w wersji cabrio z czymś, co przypomina tron. No i tylko papież dostaje do swojej dyspozycji prototyp, którym może spokojnie jeździć po drogach publicznych. A do tego autobus i ciężarówkę, oba niepowtarzalne. Poza tym jego świątobliwość nie musi się przejmować takimi drobnostkami jak rejestracja auta, gdyż jego bryka ma zawszę tę samą rejestrację - SCV 1. Tak, papamobile to fascynująca wersja nadwoziowa.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Najnowszy nabytek papieża to Mercedes klasy M. Auto jest białe, to chyba jasne, a za kabiną kierowcy ma oszklony, niewielki pokój, w którym centralne miejsce zajmuje tron dla jego świątobliwości. Szyby są oczywiście kuloodporne, ale w pewnych sytuacjach można je otworzyć, by On mógł być bliżej Nas. Zaprojektowanie i wyprodukowanie auta trwało 9 miesięcy, a papieżowi wręczył samochód osobiście szef Mercedesa - na takie traktowanie mało który klient może liczyć. Poprzednio Benedykt też korzystał z klasy M, ale pierwszej generacji.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Jak już jesteśmy przy Mercedesach, to warto wspomnieć o tym pierwszym. Nazywał się Nürburg 460 i choć żadnego rekordu na słynnym torze nie pobił, to papieżowi Piusowi XI bardzo się podobał. W archiwum Mercedesa są informacje wskazujące na to, że papież rozpływał się nad technologicznym zaawansowaniem tego auta i nazwał je ?cudem współczesnej inżynierii?. Czy tak samo szefowie Watykanu myśleli o innych swoich Mercedesach? Trudno powiedzieć, ale było ich wiele.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Jego świątobliwość korzystał z Mercedesa 600 (przedłużonego, z obciętym dachem), modelu 300d Landaulet, 500 SEL, z klasy S W140 (to w nim zginęła Diana) oraz klasy G (pierwszy SUV papieski, bez "akwarium" z tyłu, w użytku od 1980 roku do dziś). Ale papież to nie tylko Mercedesy.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Gdy Jan Paweł II odwiedził Meksyk w 1999 roku, miał do swojej dyspozycji jedynego w swoim rodzaju Cadillaca Deville - przedłużonego, bez dachu, z bardzo wygodnym fotelem, oczywiście pomalowanego na jedyny słuszny kolor.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Papież to ważna persona na arenie politycznej i duchowej, więc w Seacie Marbelli, klonie pierwszego Fiata Pandy, wyglądałby żałośnie. No i wyglądał. Gdy się okazało, że Mercedes, którym poruszał się Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Hiszpanii, jest za szeroki, by wjechać na stadium celem odprawienia tam mszy, przygotowano mu samochód zastępczy, który wjechał na stadion. Był to właśnie Seat Marbella, najmniejszy i najmniej godny papieża papamobile w historii. Choć przyznajmy, że boska Marbella mogłaby też pewnie i do szatni piłkarzy wjechać, gdyby się okazało, że jest taka potrzeba.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Co by nie mówić, Lancia to najodpowiedniejsza włoska marka samochodowa dla papieża. Fiat to masówka, Alfa jest zbyt krzykliwa, Maserati za szalone, a Ferrari w ogóle odpada, bo niby wyobrażacie sobie białe auto tej marki? No właśnie. Trudno się więc dziwić, że papież korzystał z Lancii Gamma i Flaminii, ale najciekawszy jest Thesis Jubileo. To Thesis, jaki my, grzesznicy, mogliśmy kupić, ale bardziej przypominający prototyp go anonsujący, czyli Dialogosa. Poza tym auto zostało przedłużone i odpowiednio wyposażone. Papież otrzymał je w 1999 roku, by świętować nadchodzące, nowe stulecie (stąd owe Jubileo w nazwie). Auto pozostaje w użytku do dziś.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Gdy na początku lat 80. papież wybrał się do Wielkiej Brytanii, zostawił w garażu Mercedesa i przesiadł się do Range Rovera. Z tego co wiemy, papież nie sprawdził w ciężkich warunkach terenowych możliwości Range'a. Pewnie szkoda było mu brudzić lakier.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Papież Jan Paweł VI, w czasie wizyty w USA i Kolumbii, korzystał w prawie 6,5-metrowego Lincolna. Co ciekawe, limuzyna ta woziła również wielu innych ważnych polityków, a także astronautów biorących udział w misjach Apollo. Kosmiczno-boska limuzyna, nie ma co.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Jedynym autem wyprodukowanym w kraju bloku wschodniego, które zostało papamobilem, jest nasz polski Star, wykorzystywany w czasie pielgrzymi Jana Pawła II do naszego kraju w 1979 roku. To również jeden z największych papieskich aut, choć wcale nie największy.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Star to z pewnością bardziej spektakularny pojazd niż Peugeot 504, minibusik czy pełnowymiarowy autobus, które służyły Watykanowi, ale nie jedyny, który jest bardziej ciężarowy niż osobowy, oj nie! Zanim przejdziemy do kolejnej papaciężarówki, kilka słów o owym autobusie. Przydał się w czasie pielgrzymki do Meksyku w 1999 roku. Po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku, autobus wystawiono przed jedną z bazylik, by pielgrzymi mogli wyrazić swoją wdzięczność papieżowi i wiarę w Boga.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Należy też pamiętać o brytyjskiej firmie Leyland, która przygotowała papieżowi ciężarówkę na czas wizyty w Szkocji w 1982 roku. Auto przejechało prawie 20 tys. km i nie służy już w najbardziej religijnym kraju świata. Dlaczego? Kilka lat temu trafiło na aukcję i wpadło w mniej religijne ręce za nieco ponad 200 tys. zł. Siły wyższe macały ręce w tej transakcji, bo to naprawdę okazyjna cena za taaakie wielkie auto użytkowane przez taaak ważną osobę.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Fiata utożsamiamy z małymi, słodkimi autkami, ale od lat 50. Włosi produkowali też wojskową terenówkę, bardzo przypominającą amerykańskiego Willisa. Mowa o modelu Campagnola, którego też przystosowano do przewożenia papieża. Trzeba wiedzieć, że to właśnie ten model był świadkiem zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Papież idzie z duchem czasu i najwyraźniej przejmuje się ekologią, bo niedawno otrzymał swój pierwszy samochód elektryczny. To Renault Kangoo Maxi Z.E. Elektryczny dostawczak jest dłuższy niż ten, na który mogą sobie pozwolić grzesznicy. Ma też otwierane pod wiatr tylne drzwi i dwa wygodne fotele z tyłu, pochodzące z Vel Satisa. No i jest bezszelestny, co jakoś pasuje do religii, kościoła, spowiedzi i zadumy nad siłami wyższymi.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
I na koniec ciekawostka - trzy lata temu, 31 marca, Hyundai ogłosił, że przygotowuje papamobile na bazie modelu i10. Jak czytamy w informacji prasowej, auto skierowane jest do coraz szerszej grupy religijnych przywódców, którzy ze względu na kryzys finansowy poszukują samochodów skromniejszych, mniej ostentacyjnych, a przy tym niezawodnych, przestronnych, bla bla bla. Dobry, primaaprilisowy żarcik. Amen.
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
A prywatne auta papieży czy chociażby ich mniej oficjalne wozy? Gdy obejmujesz najważniejsze stanowisko w Watykanie, de facto tracisz swoje życie prywatne, razem z samochodami. Ale nie zawsze.
Jan Paweł II korzystał często z prywatnego BMW 525i E34. Auto ma 192-konny silnik, skrzynię manualną, napęd na cztery koła i dodatkowe oświetlenie z tyłu, by można było tam pracować, gdy zajdzie taka potrzeba. BMW służyło Janowi Pawłowi II w czasie wizytacji na terenie Włoch. Tych wypraw nie było jednak zbyt dużo, ponieważ przebieg auta to zaledwie 55 tys. km. Od 2006 roku samochód był własnością Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie. BMW było jednym z pięciu aut Jana Pawła II, które jego następca Benedykt XVI podarował krakowskiemu centrum (BMW, Toyota, Lancia i Chrysler).
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom
Kardynał Joseph Ratiznger, zanim został Benedyktem XVI, jeździł Volkswagenem Golfem IV. W 2004 roku auto odkupił od niego niemiecki urzędnik, który potem, gdy już poprzedni właściciel stał się bardzo ważny i bardzo znany, sprzedał je na licytacji za prawie 190 tys. euro. A kto tyle zapłacił za to auto? Kasyno Golden Palace. Może po to, by odkupić swoje hazardowe grzechy?
Filip Otto
ZOBACZ TAKŻE:
Top 11 | Samochody niepotrzebne Polakom