Turbo Gumy - katalog samochodowy lat 90-tych

Pamiętacie Turbo-Gumy? Kupowało się je nie po to żeby żuć, tylko żeby zebrać do kolekcji kolejny obrazek samochodu. W latach 90-tych Turbo Guma zastępowała katalogi samochodowe. To właśnie z nich kilkunastoletni smarkacze dowiadywali się jak wygląda Lamborghini, Jaguar czy Porsche, ile wyciąga i jaki ma silnik
Turbo Clasik Turbo Clasik Turbo Clasik

Guma do żucia a w środku...

... znajdował się obrazek z samochodem, motocyklem, rowerem czy nawet skuterem wodnym. Niemal każdy obrazek miał krótki opis najważniejszych danych technicznych. Seria Turbo Classic jako jedyna nie posiada detali technicznych aut.

Turbo Clasik Turbo Clasik Turbo Clasik

W Polsce...

... gumy Turbo pojawiły się oficjalnie w 1989 roku i sprzedawane były tylko przez dwa lata. W późniejszym czasie również dostępne były inne serie gum jak np. Super, Sport, czy Classic

Guma Turbo Guma Turbo Guma Turbo

Gumy Turbo...

... produkowane były przez Turecką firmę Kent. Obecnie Kent eksportuje łakocie do ponad 100 państw!

Guma Turbo Guma Turbo Guma Turbo

Dzisiaj...

... kolekcje obrazków sprzedawane są na internetowych stronach ogłoszeniowych. Ceny niektórych zbiorów sięgają nawet 500 i więcej złotych.

Guma Turbo Guma Turbo Guma Turbo

Dla fanów...

... powstała nawet specjalna strona internetowa - Turbo Gumy, na której można znaleźć niemal wszystkie detale dotyczących serii samochodowych obrazków.

Guma Turbo Guma Turbo Guma Turbo

Motoryzacyjna wiedza

Turbo Gumy były dla wielu encyklopedią wiedzy o autach. Kiedy jeszcze nie było internetu a gazet motoryzacyjnych też jak na lekarstwo yo właśnie z tych małych obrazków można było dowiedzieć się, że istnieją np. takie samochody jak Aston Martin... mhhhh no właśnie jaki? Ale wtedy to jakoś nikomu nie przeszkadzało.

Guma Turbo Guma Turbo Guma Turbo

Dane techniczne

Gumy Turbo to było kompendium wiedzy: dla podlotka takie dane jak moc, pojemność czy prędkość maksymalna miały ogromne znaczenie. Ważne było mieć te jak najszybsze i najmocniejsze obrazki.

Guma Turbo Guma Turbo Guma Turbo

Dużo błędów

Firma Kent nie dbała zbytnio o poprawność pisowni. Zdarzały się więc takie kwiatki jak Corvette Calawy zamiast Corvette Callaway, ale kto się tym wtedy przyjmował. Głupio tylko, że przez szereg lat wielu z nas myślało, że ten czy inny samochód nazywa się zupełnie inaczej niż w rzeczywistości.

Guma Turbo Guma Turbo Guma Turbo

Smaczki...

Były również auta, o których było naprawdę trudno nieco więcej się dowiedzieć. O istnieniu firmy Isdera dowiedziałem się właśnie z Turbo Gumy.

Czasy, które już nie wrócą

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.