Dwa oblicza SUV-ów - porównujemy Nissana Qashqai i X-Trail

Wyjątkowo bogata oferta Nissana zmusza do porównań. Który samochód kategorii SUV tej japońskiej marki, będzie najlepszy? Producent ma w ofercie terenowego X-Traila a także bardziej uniwersalnego Qashqaia. Który z tych modeli lepiej sprawdzi się na co dzień?
Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan

Osiołkowi w żłoby dano

Oba samochody - Qashqai i X-Trail, mają podobną bryłę o klasycznych proporcjach i nowoczesnej stylistyce. Jednak X-Trail jest zauważalnie większy. Dłuższe o niemal 30 cm nadwozie przekłada się na większą ilość miejsca we wnętrzu oraz możliwość przewożenia siedmiu osób (w niektórych wersjach). To pierwsza i podstawowa różnica.

Kolejną jest układ napędowy. Pod maską Nissana Qashqai są montowane silniki o mniejszej objętości skokowej. Do wyboru mamy benzynowe lub wysokoprężne jednostki napędowe o mocy od 115 do 150 KM. Niektóre są dostępne również z napędem na cztery koła i automatyczną skrzynią biegów CVT. W X-Trailu sytuacja wygląda trochę inaczej: silniki są nieco mocniejsze (do 160 KM) i większa liczba wersji jest wyposażona w napęd na obie osie, chociaż można kupić ten model również z napędem tylko na przednie koła.

Nissan Qashqai 1.3 DiG-T DCT Nissan Qashqai 1.3 DiG-T DCT fot. Piotr Mokwinski

Jeden głównie miejski, drugi również na bezdroża

Oba SUV-y Nissana mają podobne wyposażenie. W zależności od wersji znajdzie się w nim system audio Bose Premium oraz liczne elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort jazdy, skupione przez Nissana w systemie zwanym Intelligent Mobility. Najciekawszym elementem specyfikacji Qashqaia jest układ ProPilot, który trafił do niego z elektrycznego modelu LEAF. Pozwala on na automatyzację jazdy w pewnych warunkach. Utrzymuje stały odstęp za pojazdem przed nami, podąża zajmowanym pasem ruchu nawet na zakrętach oraz samodzielnie zatrzymuje się i rusza w korkach.

Główną zaletą wyposażenia Nissana X-Trail jest inteligentny napęd na koła All-Mode 4x4, który bez przerwy bada warunki drogowe i dostosowuje do nich swoje działanie. Taki napęd przydaje się w czasie jazdy po drogach, ale przede wszystkim umożliwia bezpieczną jazdę poza nimi.

Nissan Qashqai Nissan Qashqai Nissan

Oba modele Nissana to nowoczesne SUV-y

Jeśli szukacie uniwersalnego samochodu do jazdy po mieście i poza nim, który ma podstawowe cechy SUV-a (wyższą pozycję za kierownicą, praktyczne nadwozie), ale raczej nie będziecie pokonywać bezdroży, Qashqai powinien spełnić wasze oczekiwania.

X-Trail zainteresuje przede wszystkim kierowców, którzy mają plan opuszczać asfaltowe nawierzchnie oraz liczne rodziny, które potrzebują większej przestrzeni. X-Trail ją oferuje, ale za nieco wyższą, niż Qashaqai, cenę. Oba modele Nissana są udanymi przykładami zaszczepienia pewnych cech samochodów terenowych, do aut codziennego użytku. Oba można teraz kupić z atrakcyjnymi rabatami, sięgającymi 12 000 zł w przypadku X-Traila i ponad 22 000 zł, gdy chodzi o Qashqaia. Jeden i drugi jest też dostępny w atrakcyjnym kredycie, którego raty zaczynają się już od około 800 zł miesięcznie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.