MINI może być rodzinnym autem - na co stać modele Clubman i Countryman?

Funkcjonalne kombi, a może rodzinny SUV? Mini potrafi być nie tylko premium, lecz również bardzo funkcjonalnym i wszechstronnym samochodem. Sprawdzamy, co oferuje w dwóch popularnych wersjach.
Mini Cooper SD ALL4 Clubman Mini Cooper SD ALL4 Clubman Fot. Michał Dek

MINI Clubman - 3 pary dzwi

MINI jeszcze nigdy nie było tak praktyczne. Najnowsza generacja Clubmana ma 6 drzwi. Jak to możliwe? Bawarskie kombi zyskało podwójne skrzydła klapy bagażnika, co nie tylko uchodzi za efektowne rozwiązanie, ale także bardzo praktyczne. Wystarczy otworzyć jedną część, by dostać się do 360-litrowego kufra. Konieczność przewozu większych przedmiotów? Żaden problem. Otwieramy drugie skrzydło, kładziemy oparcie asymetrycznej kanapy i zyskujemy dostęp do 1250 litrów. MINI małe jest zatem tylko z nazwy. Kufer przekonuje też regularnymi kształtami i dość nisko umieszczonym progiem załadunkowym, a liczne uchwyty, siatki i mocowania skutecznie zabezpieczą bagaż.

Mini Cooper SD ALL4 Clubman Mini Cooper SD ALL4 Clubman fot. Michał Dek

Komfort w kabinie

Poza bagażnikiem, istotną kwestią pozostaje przedział pasażerski. Clubman w tej materii nie ma się czego wstydzić. Oferuje 5 pełnowymiarowych miejsc siedzących i sporo przestrzeni w dwóch rzędach. Fotele są obszerne, dobrze wyprofilowane i opcjonalne regulowane elektrycznie. Z tyłu wysokie osoby nie będą narzekać na niedobór miejsca przed kolanami, na wysokości barków i nad głowami. Wystarczy zająć wygodną pozycję i ruszać w kilkusetkilometrową podróż.

Praktyczne wnęki w boczkach drzwiowych zmieszczą butelki z wodą i inne drobiazgi. Na pokładzie MINI znajdziemy wiele schowków na takie drobiazgi jak telefon, okulary, klucze, czy ulubione płyty z muzyką. Jeśli to za mało, warto postawić na oryginalne akcesoria w postaci chociażby dachowego boksu o pojemności 320 litrów. Nie tylko zwiększa komfort podróżujących, lecz również ciekawie wygląda i cieszy wzrok odcinającym się od nadwozia kolorem lakieru.

Niepodważalną zaletę stanowi również atrakcyjne finansowanie. To produkt dopasowany do każdej kieszeni. Jeśli masz 950 złotych miesięcznie, możesz do woli korzystać z dobrodziejstwa inwentarza na pokładzie Clubmana.

MINI Countryman S E ALL4 MINI Countryman S E ALL4 Fot. MINI

MINI Countryman - komplet pasażerów w każdych warunkach

Zarówno Clubman, jak i Countryman mogą zostać wyposażone w napęd na cztery koła, ale to ten drugi wjedzie głębiej w niezbadany ląd. Zwiększony prześwit, szereg systemów bezpieczeństwa i pewne właściwości jezdne sprawiają, że MINI staje się pojazdem wielozadaniowym - 165 milimetrów odległości od podłoża robią różnicę.

W kabinie należy docenić przestronność. Przestrzeń w dwóch rzędach pozwala na komfortową podróż nie tylko rodzinie 2+2, ale także pięciu dorosłym osobom. Wysoko poprowadzona linia dachu istotnie zwiększa wygodę podróżowania pasażerów o koszykarskim wzroście. Do tego dochodzi kilkadziesiąt konfiguracji kolorystycznych i wykończeniowych, a także bagażnik o pojemności 450 litrów. Po złożeniu asymetrycznego oparcia, możliwości przewozowe rosną do 1390 litrów. Pokrywę można otworzyć poprzez ruch nogi pod zderzakiem. Funkcjonalność na pierwszym planie.

MINI Countryman S E ALL4 MINI Countryman S E ALL4 Fot. MINI

MINI parkuje samo

Gdy na pokładzie gościsz rodzinę, na pierwszym miejscu stawiasz bezpieczeństwo. Tego w MINI nie brakuje. Producent zaoferował mnóstwo rozmaitych systemów mocno wpływających na wygodę codziennej eksploatacji. Na przeziernym wyświetlaczu przed oczami kierowcy wyświetlane są informacje przekazywane z nawigacji, a także radaru wychwytującego ograniczenia prędkości i zakaz wyprzedzania. Countryman potrafi też autonomicznie zaparkować równolegle tyłem. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, by elektronika zrobiła resztę. Auto samo znajdzie właściwą lukę i poprosi kierowcę o zatrzymanie, włączenie kierunkowskazu i oddanie sterów. Ruchy kierownicą następują samoistnie. Użytkownik musi jedynie rozsądnie operować pedałem gazu i hamulca. Kilka sekund i precyzyjny manewr wykonany.

Mini JCW Clubman Mini JCW Clubman fot. Mini

Nie czekaj, kup teraz

Praktyczność, oryginalność, bezpieczeństwo i frajda z jazdy nie tylko po asfalcie. Countryman dostępny jest obecnie w wyjątkowej ofercie za 990 złotych miesięcznie z wpłatą własną na poziomie 0 złotych. Na pokładzie automatyczna skrzynia biegów, nawigacja i czujniki cofania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.