• Link został skopiowany

Karoseria lśni, a na szybach dalej widać smugi? Wciąż o tym zapominamy

Porządne odkurzanie wnętrza, przetarcie deski rozdzielczej, wymiana odświeżaczy i mycie z zewnątrz - to zwykle czynności, które wykonujemy, gdy chcemy odświeżyć nasze auto. Mimo wszystko, nawet jeśli włożymy w to mnóstwo czasu i energii, zdarza się, że wciąż widzimy nieestetyczne smugi na szybach. O czym zapominamy?
Karoseria lśni, a na szybach dalej widać smugi? Wciąż o tym zapominamy (zdjęcie ilustracyjne)
Peter Fazekas, pexels.com

Nawet jeśli nie masz na pokładzie swojego samochodu małych pasażerów, którzy skutecznie utrudniają zachowanie czystości i porządku, mimo wszystko w samochodzie się brudzi. Oprócz śmieci, walczymy z osadzającą się wilgocią, niekiedy pozostają ślady po wcześniejszych środkach pielęgnacji, nie wspominając o zanieczyszczeniach powstających przez palaczy - te zdecydowanie najtrudniej usunąć. Jednakże najbardziej frustrującymi i skutecznie utrudniającymi jazdę zanieczyszczeniami są tłuste i brudne szyby. 

Brudne szyby uniemożliwiają bezpieczną jazdę samochodem

Sporo kierowców przez pośpiech i nieuwagę, czyszcząc szyby uszkadza je. Wystarczy używany wcześniej ręcznik lub ścierka - a zalegający piasek tworzy na szybie mikrouszkodzenia. Wbrew powszechnej opinii, ocet także nie jest wskazany podczas sprzątania i czyszczenia auta. Najskuteczniejszą metodą jest po pierwsze użycie czystego ręcznika, po drugie specjalnych środków (do kupienia już od kilku złotych) i po trzecie - zastosowanie specjalnego sprayu, który stworzy na szybie specjalną powłokę, dzięki której unikniemy parowania. 

zestaw do mycia samochodu
zestaw do mycia samochodu canva, nomadsoulphotos

O czym należy pamiętać myjąc samochodowe szyby od wewnątrz? Niby logiczne, a nie każdy wie

Jeśli podczas sprzątania przyjdzie ci do głowy użycie płynu do szyb, z którego korzystasz w domu - specjaliści radzą sobie odpuścić. Te płyny mają zwykle w swoim składzie amoniak, który może uszkodzić uszczelki szyb, tapicerkę lub niektóre elementy kokpitu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? - że lepiej nie robić tego na słońcu, powstaną wtedy nieestetyczne zacieki. Warto również wyłączyć wcześniej ciepły nawiew na szybę. 

Więcej o: