Karoseria lśni, a na szybach dalej widać smugi? Wciąż o tym zapominamy

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Porządne odkurzanie wnętrza, przetarcie deski rozdzielczej, wymiana odświeżaczy i mycie z zewnątrz - to zwykle czynności, które wykonujemy, gdy chcemy odświeżyć nasze auto. Mimo wszystko, nawet jeśli włożymy w to mnóstwo czasu i energii, zdarza się, że wciąż widzimy nieestetyczne smugi na szybach. O czym zapominamy?

Nawet jeśli nie masz na pokładzie swojego samochodu małych pasażerów, którzy skutecznie utrudniają zachowanie czystości i porządku, mimo wszystko w samochodzie się brudzi. Oprócz śmieci, walczymy z osadzającą się wilgocią, niekiedy pozostają ślady po wcześniejszych środkach pielęgnacji, nie wspominając o zanieczyszczeniach powstających przez palaczy - te zdecydowanie najtrudniej usunąć. Jednakże najbardziej frustrującymi i skutecznie utrudniającymi jazdę zanieczyszczeniami są tłuste i brudne szyby. 

Brudne szyby uniemożliwiają bezpieczną jazdę samochodem

Sporo kierowców przez pośpiech i nieuwagę, czyszcząc szyby uszkadza je. Wystarczy używany wcześniej ręcznik lub ścierka - a zalegający piasek tworzy na szybie mikrouszkodzenia. Wbrew powszechnej opinii, ocet także nie jest wskazany podczas sprzątania i czyszczenia auta. Najskuteczniejszą metodą jest po pierwsze użycie czystego ręcznika, po drugie specjalnych środków (do kupienia już od kilku złotych) i po trzecie - zastosowanie specjalnego sprayu, który stworzy na szybie specjalną powłokę, dzięki której unikniemy parowania. 

zestaw do mycia samochodu
zestaw do mycia samochodu canva, nomadsoulphotos

O czym należy pamiętać myjąc samochodowe szyby od wewnątrz? Niby logiczne, a nie każdy wie

Jeśli podczas sprzątania przyjdzie ci do głowy użycie płynu do szyb, z którego korzystasz w domu - specjaliści radzą sobie odpuścić. Te płyny mają zwykle w swoim składzie amoniak, który może uszkodzić uszczelki szyb, tapicerkę lub niektóre elementy kokpitu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? - że lepiej nie robić tego na słońcu, powstaną wtedy nieestetyczne zacieki. Warto również wyłączyć wcześniej ciepły nawiew na szybę. 

Więcej o:

Komentarze (2)

Karoseria lśni, a na szybach dalej widać smugi? Wciąż o tym zapominamy

pinkus61
przedwczoraj
Artykuł z bardzo cennymi radami, zmienił mój sposób myślenia o sprzątaniu auta....
to2211
3 dni temu
W nowych pojazdach nie uświadczy się uszczelek gumowych. Wszędzie króluje EPDM a ten jest odporny chemicznie i co istotne nie rozpada się w UV. Tym samym domowy płyn z amoniakiem nie zaszkodzi. Włączanie nawiewu utrudni sprzątanie bo pochodna propanolu w płynie odparuje jeszcze szybciej i nie zdążymy powycierać. Ponadto szczególnie w samochodzie każda forma płynu w rozpylaczu jest szkodliwa dla zdrowia bo auto to po prostu małe pomieszczenie a opary zdrowe nie są ale jak lubimy osłabiać organizm i łapać uczulenia to nikt nie zabrania. To zresztą i tak lepsze od wdychania spryskiwacza do szyb czesto zawierającego metanol. Czyli w tłumaczeniu cukrzyca na życzenie (uszkodzenie trzustki).
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).