Potrzebujesz tych uprawnień? Zapłacisz za nie tylko 170 zł, i to bez kursu

Dzięki prawu jazdy kategorii B możemy nie tylko prowadzić samochody osobowe, ale również kierować zestawami składającymi się z auta i przyczepy. Chodzi jednak tylko o te mniejszej wagi. Co zrobić, jeśli potrzebne są nam uprawnienia na przyczepę, która waży więcej niż 750 kg?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli zdobyliśmy już prawo jazdy, a mimo wszystko potrzebujemy dodatkowych uprawnień, nie w każdym przypadku równa się to z kolejnymi kursami. Prawo jazdy kategorii B obejmuje pojazdy z przyczepą, jednak ta nie może być cięższa niż 750 kg. Prowadzenie cięższej przyczepy jest możliwe tylko wtedy, gdy posiada ona hamulec najazdowy, a masa całkowita takiego połączenia nie wynosi więcej niż 3,5 tony. Aby nie martwić się o te ograniczenia, musimy uzyskać kod 96. To jednak nie jest trudne.

Zobacz wideo

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na rozszerzenie naszego prawa jazdy o kod 96, jedyne co nam będzie potrzebne, to skończone 18 lat i 170 zł w portfelu. Wtedy będziemy mogli przejść do kursu praktycznego, w trakcie którego egzaminator sprawdzi, jak radzimy sobie z manewrowaniem dużą przyczepą. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak kosztowne potrafią być kursy w przypadku prawa jazdy z kategorią B+E, oraz to, ile czasu mogą pochłonąć nam egzaminy teoretyczne.

Co dokładnie oferuje nam kod 96?

Posiadając kod 96, możemy bezproblemowo i legalnie prowadzić samochód z przyczepą, która jest cięższa niż 750 kg. W rzeczywistości faktycznie daje nam to większe pole do manewru, jednak wciąż będą wisieć nad nami pewne ograniczenia.

Przede wszystkim, masa samochodu i przyczepy nie może przekroczyć 4,25 tony, a samego auta 3,5 tony. Ponadto masa holowanej przyczepy nie może przekroczyć rzeczywistej masy całkowitej samochodu, a stosunek dopuszczalnej masy pojazdu do dopuszczalnej masy przyczepy musi wynosić 1,33:1. O ile w gruncie rzeczy są to istniejące bariery, tak dozwolona maksymalna waga masy całego zestawu powinna wielu kierowcom wystarczyć, gdyż z takim limitem bez problemu możemy zabrać ze sobą łódź lub przyczepę kempingową

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.