Tak było rok temu. Jury i czytelnicy wybrali Samochody Roku 2022

Filip Trusz
Dwa miesiące głosowania czytelników, zażarte dyskusje w jury, a na koniec uroczysta gala. W końcu poznaliśmy Samochody Roku w plebiscycie The Best of Moto 2022. Wielkim zwycięzcą okazało się Renault Megane E-Tech.
Zobacz wideo Zobacz relację z całej gali. Nie brakowało emocji i niespodzianek!

The Best of Moto 2022 – wielki zwycięzca pochodzi z Francji

Do tej pory w The Best of Moto w kategorii głównej triumfowały Kia Stinger, Porsche 911, Skoda Octavia oraz Ford Mustang Mach-E. W 2022 r. do tego zaszczytnego grona dołączyło Renault Megane E-Tech. To właśnie francuski crossover w tym roku pogodził jurorów i czytelników. Gratulujemy!

Kategoria główna to najbardziej prestiżowa i zdecydowanie najtrudniejsza do rozstrzygnięcia kategoria. To zawsze twardy orzech do zgryzienia. Który samochód jest lepszy? Mały i tani SUV, klasyczny kompaktowy hatchback, elektryk nowej ery, legendarna terenówka czy może jednak stricte sportowy model, łamiący barierę trzech sekund do setki? To na to trudne pytanie co roku odpowiada jury złożone z osób z redakcji Moto.pl (i nie tylko) oraz nasi czytelnicy. To wspólny wybór - głos czytelników odpowiada głosowi jednego jurora.

Renault Megane E-TechRenault Megane E-Tech Fot. Rafał Mądry

Możemy zdradzić, że w finale tegorocznego głosowania na ostatniej prostej zostały trzy modele - BMW i7, nowy Opel Astra oraz właśnie Renault Megane E-Tech, które zostało Samochodem Roku The Best of Moto 2022.

To znak czasów, że w plebiscycie The Best of Moto drugi raz z rzędu wygrywa samochód elektryczny. Renault Megane E-Tech to kolejna generacja dobrze znanego modelu kompaktowego, popularnego wśród klientów. Motoryzacja jednoznacznie podąża w kierunku elektromobilności, zarówno w Europie, jak i na świecie. Samochody elektryczne stają się coraz lepsze, ich zasięgi coraz większe, a czasy ładowania coraz krótsze. Grunt, żeby za ich rozwojem nadążała infrastruktura

- komentuje wyniki Tomasz Korniejew, dyrektor i redaktor naczelny Moto.pl, a podczas gali mistrz ceremonii.

Renault Megane E-TechRenault Megane E-Tech Fot. Rafał Mądry

The Best of Moto 2022 - zwycięzcy w kategoriach specjalnych 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, również w edycji 2022 przygotowaliśmy kategorie specjalne. Tutaj liczyły się tylko i wyłącznie głosy naszych czytelników. Ani redakcja, ani jurorzy nie mieli nic do powiedzenia. To czytelnicy wybrali Samochody Roku w poszczególnych kategoriach. Ale nie tylko samochody. Idąc z trendami w mediach, do listy kategorii dodaliśmy Influencera Roku. W zeszłym roku pojawił się gadżet motoryzacyjny roku.   

Oto pełna lista zwycięzców: 

 • Samochód miejski - Toyota Aygo X 
 • Samochód praktyczny - Citroen C5 Aircross 
 • Samochód rodzinny - Skoda Karoq 
 • Mały samochód dla aktywnych - Kia Niro 
 • Samochód uniwersalny - Dacia Jogge
 • Samochód luksusowy - Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Executive 
 • Samochód sportowy - Mercedes-AMG SL 
 • Samochód legenda - Suzuki Jimny 
 • Napęd alternatywny - Audi RS Q e-tron 
 • Innowacja motoryzacyjna roku - BMW Theater Screen 
 • Influencerka motoryzacyjna roku - Anna Lucińska 
 • Gadżet motoryzacyjny roku - Mio MiVue 886 4K

The Best of Moto 2022 – kategorie eksperckie 

Bardzo ważną częścią naszego plebiscytu są cztery kategorie eksperckie, w których o zwycięzcach decydują jurorzy. Do każdej kategorii wybraliśmy oddzielne grono ekspertów z danej dziedziny. Oto ostateczne wyniki. 

 • Społeczna odpowiedzialność biznesu - Volkswagen Poznań za "projekt odzyskiwanie ciepła z odlewni Volkswagen Poznań"  
  specjalne wyróżnienie: Marka BMW za zrównoważony rozwój w BMW Group 
 • Produkt finansowy roku - Lexus Kinto One i oferta na RX Final Edition 
 • Design Moto - Volkswagen ID Buzz 
 • Działanie reklamowe na polskim rynku - marka Porsche za akcję "Porsche Scopes by Porsche"   

The Best of Moto 2020, statuetkiThe Best of Moto 2020, statuetki Zuzanna Krzyczkowska

Kochamy motoryzację, ale nie boimy się trudnych pytań i tematów. Dlatego na gali The Best of Moto przygotowaliśmy niespodziankę

A więc znamy już wszystkich zwycięzców... Został nam jeszcze jeden rozdział naszej gali. Na tyle ważny, że to od niego cała uroczystość się zaczęła. W relacji odwróciliśmy trochę kolejność, żeby najpierw pogratulować zwycięzcom. To w końcu był ich wieczór. Tomasz Korniejew, prowadzący galę, tuż po przywitaniu zaprosił na scenę Kamila Wyszkowskiego, Dyrektora Wykonawczego UN Global Compact Network Poland.

To właśnie podczas The Best of Moto 2022 opublikowano raport UN Global Compact Network Poland. Powstał we współpracy z ekspertami oraz firmami partnerskimi przedstawia drogę do niskoemisyjnego transportu w oparciu o trzy filary.

Pierwszym i najważniejszym jest zmniejszenie popytu na transport. Drugim filarem jest dążenia do dekarbonizacji sektora jest systemowa zmiana środków transportu na mniej emisyjne. Ostatnim filarem, na którym skupia się w publikacji, jest transformacja energetyczna w transporcie drogowym, morskim, kolejowym i lotniczym.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.