Golf V był większy od poprzednika (5,5 cm dłuższy, 2,5 cm szerszy, niemal 5 cm wyższy) i miał o prawie 7 cm dłuższy rozstaw osi. Zyskano więcej miejsca za przednimi fotelami, co podniosło komfort podróżowania na tylnej kanapie. Pojemność bagażnika udało się zwiększyć o 20 l. Odporność nadwozia na skręcanie wzrosła o 15 %, a na zginanie aż o 35 %. Po raz pierwszy w Golfie zastosowano drzwi o budowie modułowej, pozwalającej wymieniać oddzielnie samo poszycie zewnętrzne (obniżenie kosztów napraw). Dla poprawy własności jezdnych zastosowano z tyłu wielowahaczowe zawieszenie (przednie jedynie zmodernizowano). Ważną innowacją było również elektrohydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, które sprzyjało bezpieczeństwu jazdy (siła wspomagania dobierana w zależności od prędkości) i zmniejszeniu zużycia paliwa (pompę hydrauliczną napędza mały, elektryczny silnik).
Pod maską zagościł nowy turbodiesel 2.0 16V TDI (140 KM), poszerzono też gamę benzynowców z bezpośrednim wtryskiem. Za najistotniejszą innowację techniczną trzeba jednak uznać wprowadzenie zautomatyzowanych, dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG, które w istotny sposób poprawiły sprawność podróżowania z "automatem". Wiele uwagi poświęcono poprawie jakości materiałów, wykończeniu wnętrza i wyposażeniu. W "piątce" znajdziemy między innymi adaptacyjny tempomat, adaptacyjne zawieszenie, system wspomagający parkowanie, układy elektroniczne podwyższające bezpieczeństwo jazdy, 6 poduszek powietrznych w standardzie.Golf V to samochód, który mimo upływu lat i wycofania z produkcji wciąż pozostaje autem nowoczesnym i wygodnym, a więc ze wszech miar interesującym dla poszukujących używanego kompaktu z dobrym rodowodem. Jego mocną stroną jest ogromny wybór egzemplarzy na rynku wtórnym, bogata oferta silników i zróżnicowana gama nadwoziowa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że to model bardziej zaawansowany technologicznie od poprzednika i jego utrzymanie może się wiązać z wyższymi kosztami.
2003 - premiera modelu, nadwozie hatchback 3d i 5d, silniki benzynowe 1.4 (75 KM), 1.4 FSI (90 KM), 1.6 (102 KM), 1.6 FSI (115 KM), 2.0 FSI (150 KM), turbodiesle 1.9 TDI (105 KM), 2.0 16V TDI (140 KM)
2004 - turbodiesel 1.9 TDI (90 KM), wolnossący silnik diesla 2.0 SDI, zautomatyzowana skrzynia biegów DSG, wersja Golf Plus z nadwoziem jednobryłowym, wersja z napędem 4x4 (4Motion), wersja sportowa GTI z silnikiem benzynowym 2.0 TFSI (200 KM)
2005 - silnik benzynowy 1.4 TSI (170 KM), turbodiesel 2.0 16V TDI (170 KM), wersja sportowa R32 z silnikiem benzynowym 3.2 (250 KM) i napędem 4x4, wersja z nadwoziem czterodrzwiowym (sedan Jetta)
2006 - silniki benzynowe 1.4 (80 KM), 1.4 TSI (140 KM), wersja GTI o mocy 230 KM, wersja Golf Plus Cross, wersja Variant (kombi)
2007 - silnik benzynowy 1.4 TSI (122 KM), wersja 1.9 TDI BlueMotion (105 KM)
2008 - premiera Golfa VI
2009 - zakończenie produkcji Golfa V z nadwoziem kombi
Ranking usterkowości TÜV 2010:
Golf V to nie tylko duży skok technologiczny w stosunku do poprzedników, ale również istotny postęp w zakresie niezawodności, co potwierdzają zarówno statystyki jak i opinie użytkowników. Nie odnotowano też istotnych błędów konstrukcyjnych. Dla tego modelu ogłaszano dwukrotnie serwisową akcję nawrotową, w początkach 2007 i 2008 r. (druga dotyczyła tylko wersji kombi i sedan z silnikami wysokoprężnymi). W obu przypadkach problem dotyczył jedynie elektrycznego przewodu masowego.
Największa liczba powtarzających się awarii występuje w podzespołach elektrycznych, ale raczej tych mało istotnych. Zawodzą sterowniki szyb w drzwiach oraz centralny zamek, dość często przepalają się żarówki.
Trzydrzwiowy hatchback to idealna propozycja do miasta, pięciodrzwiowy z powodzeniem może pełnić rolę auta rodzinnego (w obu wersjach pojemność bagażnika wynosi 350/1305 l). Jednobryłowa wersja Plus jest jeszcze lepiej przystosowana do wożenia rodziny (przestronniejsze wnętrze, przesuwana tylna kanapa), ale jej mankamentem jest mały bagażnik, przynajmniej w podstawowej konfiguracji (305/1450 l). Duże możliwości przewozowe prezentuje kombi, z kufrem o pojemności 505/1550 l. Miłośnikom stylu rekreacyjnego można polecić Golfa Plus Cross, a poszukujący niewielkiego auta o bardziej reprezentacyjnym charakterze powinni zainteresować się Jettą, bardzo podobną do Passata. Z gamy silników benzynowych najbardziej godne polecenia są silniki TSI, dynamiczne a przy tym oszczędne. Wśród turbodiesli dobrze sprawdza się wystarczająco mocny a przy tym tani w eksploatacji 1.9 TDI o mocy 105 KM. Wersja 90-konna jest nieco za słaba, a ma podobne zużycie paliwa. Turbodiesel 2.0 16V TDI pracuje co prawda spokojniej i jest bardziej dynamiczny, ale wymaga wyjątkowo delikatnej eksploatacji. W wersjach do 2007 r. może ulegać poważnym awariom.
Numer identyfikacyjny VIN wybito w komorze silnika, na przegrodzie czołowej. Znajduje się on również na naklejce, umieszczonej w bagażniku obok koła zapasowego.
vwgolf.pl/dane-techniczne/dekoder-vin - dekoder numeru VIN
vwgolf.pl - strona oraz forum dla miłośników i użytkowników Volkswagena Golfa
Volkswagen Golf V GTI - ani trochę wściekły
Volkswagen Golf V 1.6 FSI - propozycja bazowa
Volkswagen Golf 1.9 TDI kontra Opel Astra 1.7 CDTi
VW Golf V, Ford Focus C-Max i Mercedes klasy A - co wybrać?
Volkswagen Golf od emerytki - WIDEO