To pierwszy w historii samochód segmentu C, który otrzymał maksymalną notę pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Taki wynik uzyskano dzięki zupełnie nowemu projektowi auta, w którym wykorzystano przede wszystkim stal wysokogatunkową. Konstruktorzy podwyższyli wytrzymałość struktury bez znaczącego przyrostu masy własnej. Dla obniżenia ciężaru zdecydowano się dodatkowo na zastosowanie tworzyw sztucznych w miejscach nieprzenoszących istotnych obciążeń (przednie błotniki, podłoga bagażnika). Przekonstruowano tylną oś, rezygnując z drążków skrętnych na rzecz sprężyn śrubowych. Nowatorska była też stylizacja nadwozia wersji hatchback budząca początkowo ogromne kontrowersje. Potem okazało się, że wcale nie umniejsza ona funkcjonalności, za to pozwala się wyróżniać. Bo Megane II nie sposób było pomylić z innym autem.
Wprowadzone później odmiany kombi i sedan wyglądają bardziej tradycyjnie, ale wyjątkowość ich formy również nie podlega dyskusji. Interesująco prezentuje się wnętrze, chociaż sporo w nim tworzyw sztucznych. Bardzo wygodne są fotele. Pewną nobilitacją dla Megane II jest to, że na jego bazie powstała wersja coupé-cabrio ze sztywnym składanym dachem. W sumie nabywcy mają do dyspozycji aż pięć odmian nadwoziowych, co przy dość szerokiej gamie silnikowej daje spore możliwości w dobraniu samochodu do własnych wymagań. Największe możliwości przewozowe daje kombi z bagażnikiem o pojemności 520/1600 l. Podobny bagażnik ma sedan, ale nie można w nim powiększyć kufra. Bagażnik w wersji hatchback, zarówno trzy-, jak i pięciodrzwiowej, ma pojemność 330/1190 l, a w coupé-cabrio 190/490 l.
Megane II nie należy do aut tanich w eksploatacji. Jest dość awaryjne i dla zmniejszenia ryzyka poważnych usterek trzeba regularnie odwiedzać fachowy warsztat. Tym mniej znaczącym nie zapobiegnie nawet najbardziej solidny serwis. Na pocieszenie można tylko dodać, że rynek obfituje w niedrogie zamienniki części zamiennych dla tego modelu. Zakup używanego Megane II może być niebawem szczególnie atrakcyjny, gdy pojawi się następca modelu, co z pewnością spowoduje spadek cen "dwójki" na rynku wtórnym.
2002, jesień - premiera modelu, hatchback 3d i 5d, silniki 1.4 16V (95 KM), 1.6 16V (116 KM), 2.0 16V (140 KM), 1.5 dCi (turbodiesel, common-rail, 82 KM), 1.9 dCi (turbodiesel, common-rail, 120 KM);
2002, jesień - wersja sedan 4d i kombi 5d, nowe silniki 1.4 16V (82 KM) oraz 1.5 dCi (101 KM);
2003, wiosna - wersja coupé-cabrio;
2004, wiosna - wersja sportowa RS z silnikiem 2.0 16V Turbo (225 KM);
2006, wiosna - modernizacja nadwozia (zmiana stylizacji przedniego pasa, nowe reflektory i zderzak przedni), zmodyfikowana gama silników: 1.4 16V (82, 98 i 100 KM), 1.6 16V (110 KM), 2.0 16V (135 KM), 2.0 16V Turbo (165 KM), 1.5 dCi (85 i 105 KM), 1.9 dCi
(110, 115 i 130 KM), 2.0 dCi (150 KM);
2006, jesień - wersja GT
W silnikach benzynowych najbardziej kłopotliwe są cewki zapłonowe. Nie dość, że ich mała odporność na wilgoć utrudnia rozruch silnika w deszczowe dni albo skutkuje przerwami w pracy, to jeszcze często ulegają awariom. Nietrwałe są także wariatory odpowiedzialne za zmiany faz rozrządu. Znacznie więcej problemów potrafią jednak przysporzyć turbodiesle. Są przede wszystkim bardzo wrażliwe na jakość paliwa. Zatankowanie wadliwego oleju napędowego może skutkować uszkodzeniem pompy lub wtryskiwaczy. W jednym i w drugim przypadku skutki finansowe są bardzo poważne. Psują się też turbosprężarki, ale te można regenerować. Nie grzeszą trwałością zawory w układzie recyrkulacji spalin oraz dwumasowe koła zamachowe montowane w mocniejszych odmianach silników dCi. Pasek rozrządu może nie wytrzymać zalecanego przez producenta przebiegu 120 tys. km - serwisy zalecają wymianę co 90 tys. km. Podczas oględzin auta trudno zlokalizować wady typowe dla silników. Pozostaje tylko próbna jazda i sprawdzenie, czy silnik ma odpowiednią dynamikę, nie dymi i czy nie wydaje podejrzanych dźwięków.
To jeden z nielicznych samochodów francuskich, w którym użytkownicy nie narzekają na trwałość zawieszenia. Jeśli nawet dojdzie do wybicia sworzni wahaczy, są to elementy rozbieralne - nie trzeba wydawać fortuny na nowe wahacze. Dość szybko zużywają się łożyska w gniazdach przednich kolumn resorująco-tłumiących. Gdy są wybite, słychać wyraźne skrzypienie podczas jazdy po nierównościach.
Podzespoły elektroniczne należą do kapryśnych. Posłuszeństwa może odmówić zarówno wyświetlacz komputera pokładowego, jak i system monitorowania ciśnienia w ogumieniu. Często zdarzają się awarie systemu "hands free" pozwalającego na otwieranie, zamykanie i uruchamianie samochodu bez kluczyka, za pomocą specjalnej karty.
Każdy z elementów instalacji elektrycznej może ulec awarii. Równie dobrze może to być silnik wycieraczek, jak i elektryczny system otwierania pokrywy bagażnika. Podczas oględzin auta sprawdźmy działanie wszystkich dostępnych podzespołów elektrycznych
Tabliczkę znamionową w formie naklejki umieszczono w dolnej części prawego centralnego słupka nadwozia. Numer identyfikacyjny VIN wybito w komorze silnikowej, przy gnieździe prawej kolumny zawieszenia. Numer VIN znajduje się również na górnej powierzchni deski rozdzielczej i widoczny jest w lewym dolnym narożniku przedniej szyby
Jedyna akcja nawrotowa dotycząca popularnych wersji została przeprowadzona latem 2006 r. i dotyczyła wadliwego pedału hamulca w blisko 58 tys. egzemplarzy modeli Scenic i Megane II. Dwie pozostałe objęły sportową odmianę RS. Jesienią 2004 r. poprawiano mocowania systemu Isofix, a zimą 2008 r. usuwano wady hamulców przedniej osi.
Dostępność Megane II na polskim rynku wtórnym jest znakomita, ale nie we wszystkich wersjach. Dominują odmiany 1.4 16V, 1.6 16V, 1.5 dCi oraz 1.9 dCi. Brakuje benzynowych dwulitrówek oraz turbodiesla 2.0 dCi. Rzadkością są również wersje sportowe. Mocną stroną Megane II jest przewaga aut pochodzących z polskich salonów, z udokumentowaną przeszłością i obsługą techniczną. Trzeba jednak pamiętać, że wiele oferowanych aut to pojazdy flotowe, które w roli samochodów służbowych osiągnęły duże przebiegi. Staranne oględziny wybranego egzemplarza są zatem niezbędne.
megane.com.pl - Obszerne forum użytkowników Renault Megane z precyzyjnie podzieloną tematyką obejmującą porady techniczne, zagadnienia eksploatacyjne, pomoc przy zakupie egzemplarza używanego, sprawy związane z LPG i warsztatami.
W Megane II nie ma silników, które można uznać za zbyt słabe dla tego modelu. To duży atut francuskiego kompaktu. Nawet podstawowy 1.4 16V zapewnia wystarczające dla przeciętnego kierowcy osiągi. Optymalnym silnikiem benzynowym wydaje się jednak 1.6 16V, który łączy dobrą dynamikę z umiarkowanym apetytem na paliwo. Ta wersja jest bardzo ceniona, na rynku wtórnym jej ceny są wyższe niż podstawowych silników wysokoprężnych. Mistrzami ekonomiki są jednak turbodiesle, pracujące niezwykle cicho i spokojnie. Do zwykłej codziennej jazdy w zupełności wystarczy 1.5 dCi, użytkownicy bardziej wymagający w kwestii osiągów powinni sięgnąć po 1.9 dCi. Warto zaznaczyć, że w wersji benzynowej Megane II ma kilka udogodnień, które ułatwiają montaż instalacji LPG: miejsce na wlew autogazu, dodatkowa kontrolka na tablicy przyrządów, gniazda pod wtryskiwacze w kolektorze ssącym. Jedynie montaż zbiornika LPG jest utrudniony i wymaga dorobienia specjalnych wsporników.
Dariusz Dobosz