Wpływ przeciętnego wynagrodzenia brutto na cenę używanego auta. "Na Podkarpaciu wcale nie jest najtaniej"

Pod koniec czerwca b.r. Główny Urząd Statystyczny podał dane statystyczne dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W województwach i regionach aglomeracyjnych zarobki są dość zróżnicowane. Jak wskazali eksperci AAA Auto, cena używanego samochodu również znacząco może się różnić w zależności od miejsca. Sprawdzamy, gdzie najbardziej opłaca się go kupić.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Według miesięcznego raportu Barometr AAA AUTO w czerwcu 2023 roku  mediana ceny aut na wtórnym rynku w Polsce wynosiła 29 999 złotych i była niższa o 1 501 złotych niż w lutym br. Raport Barometr AAA AUTO oparty jest na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

Zobacz wideo Puma to odważnie zaprojektowany crossover. Czy za odważną stylizacją skrywa praktyczne wnętrze?

Główny Urząd Statystyczny podał pod koniec czerwca br., że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w I kwartale 2023 r. wyniosło 7 124,26 zł. W województwach i regionach wynagrodzenie jest dość zróżnicowane, np. w aglomeracji warszawskiej było najwyższe i wyniosło 9 135,83 zł, czyli więcej o 2 688,36 zł niż w regionie podkarpackim, gdzie zanotowano najniższą jego wartość.

Wysokość mediany ceny aut używanych oferowanych na sprzedaż w danym województwie jest odzwierciedleniem przeciętnego w nim wynagrodzenia brutto. Im ono jest niższe, tym tańsze są samochody na lokalnym wtórnym rynku. Fenomenem jest województwo podkarpackie, w którym według Głównego Urzędu Statystycznego było najniższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie, ale mediana ceny aut używanych plasuje się już wśród województw, gdzie mediana cen jest średnia i wyższa. Prawdopodobnie wpływ na taką sytuację mają obywatele Ukrainy, którzy dość licznie za nowe miejsce zamieszkania wybrali Podkarpacie i kupują w tym regionie używane samochody"

– powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Używane auta z Niemiec. Autostrada Wolności, gdzieś w okolicach KoninaUżywane auta z Niemiec. Autostrada Wolności, gdzieś w okolicach Konina Fot. Wojtek Łaski/East News

Najdrożej na Mazowszu. A gdzie najtaniej?

Postanowiliśmy przyjrzeć się cenom używanych samochodów w poszczególnych województwach. Biorąc pod uwagę medianę, najtaniej jest w kujawsko-pomorskim, którym — według danych AAA AUTO — mediana ceny wynosiła w czerwcu br. 23 900 zł. Na przeciwległym biegunie znajduje się województwo mazowieckie, gdzie za auto z rynku wtórnego zapłacimy średnio 38 tys. zł.

Najniższa mediana cen dotyczy też warmińsko-mazurskiego (24 900 zł), zachodniopomorskiego (25 500 zł), dolnośląskiego (25 999 zł) i lubelskiego (26 000 zł). Wysokość mediany ceny aut używanych oferowanych na sprzedaż w danym województwie jest odzwierciedleniem przeciętnego w nim wynagrodzenia brutto.

Historia samochodu powinna zostać dokładnie sprawdzona w przypadku kupna używanego autaHistoria samochodu powinna zostać dokładnie sprawdzona w przypadku kupna używanego auta fot. Mikbiz/Shutterstock

Na Podkarpaciu wcale nie jest najtaniej. Ekspert wyjaśnia

Mogłoby się więc wydawać, że pojazd z rynku wtórnego najtaniej zakupimy w województwie podkarpackim. Nic bardziej mylnego. Mediana ceny aut używanych plasuje się już wśród województw, gdzie jest średnia i wyższa. Prawdopodobnie wpływ na taką sytuację mają obywatele Ukrainy, którzy dość licznie zamieszkują na Podkarpaciu i kupują w tym regionie używane samochody.

Jak widać, średnie wynagrodzenie brutto ma wpływ na medianę cen pojazdów używanych, ale zdarzają się tak nieprzewidziane sytuacje, jak wojna za naszą wschodnią granicą. My zachęcamy do uważnego śledzenia ofert przed zakupem wymarzonego auta z różnych regionów Polski. Istnieje szansa, że sporo zaoszczędzimy.

Napływ używanych aut do Polski zagraża rządowym planom elektryfikacji motoryzacji.Napływ używanych aut do Polski zagraża rządowym planom elektryfikacji motoryzacji. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Źródło: AAA AUTO, materiał prasowy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.