Ford Puma a bezpieczeństwo. Pięć gwiazdek nie bierze się znikąd

Samochody klasy crossover zyskują popularność z wielu powodów. Jednym z nich jest poczucie większego bezpieczeństwa. Zespół projektantów i inżynierów, który stworzył nowego Forda Pumę zadbał, aby to przeświadczenie zmieniło się w pewność.

Nowa Puma jest niedużym miejskim crossoverem, ale została wyposażona w liczne systemy podwyższające bezpieczeństwo. Oprócz nowoczesnej konstrukcji nadwozia i przewidywalnych własności jezdnych to właśnie one pozwoliły zdobyć maksymalną możliwą ocenę w testach Euro NCAP - pięć gwiazdek.

System Wczesnego Ostrzegania to wyjątek w klasie miejskich crossoverów

Bez wątpienia najciekawszym i najbardziej unikalnym układem zastosowanym w nowym Fordzie jest System Wczesnego Ostrzegania. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest w stanie ostrzec kierowcę przed niebezpieczeństwem, zanim się do niego zbliży. Dzięki wyposażeniu w modem FordPass Connect Puma zbiera z różnych źródeł informacje o niebezpiecznych zdarzeniach. Ich źródłem są inne samochody, ale także ostrzeżenia transmitowane przez służby czuwające nad bezpieczeństwem. Przykładowo crossover Forda może nas ostrzec o tym, że za zakrętem właśnie wydarzył się wypadek. To wyjątkowe wyposażenie w klasie samochodów miejskich.

Inne układy pomagają kierowcy Pumy na każdym kroku

System Wczesnego Ostrzegania jest tylko jednym z licznych elektronicznych urządzeń dbających o bezpieczeństwo podróżujących. Oprócz niego Puma jest też zaopatrzona w system monitorowania tzw. martwego pola, który działa nawet w czasie pokonywania skrzyżowań i przy cofaniu z miejsca parkingowego. W razie ryzyka kolizji może zahamować za kierowcę.

Kolejne układy wspomagające kierowcę w czasie jazdy to tylna kamera o szerokim kącie widzenia (180 stopni) i system, który utrzymuje auto w pasie ruchu. Ten ostatni jest w stanie rozpoznać krawędź drogi oraz miejsce jej łączenia z miękkim poboczem nienadającym się do jazdy, a nawet zapobiec niekontrolowanemu opuszczeniu pasa ruchu, chwilowo przejmując kontrolę nad układem kierowniczym.

Bezpieczeństwo w crossoverze Forda zostało potraktowane przekrojowo

W Pumie jest wiele rozwiązań pokazujących, że Ford podszedł kompleksowo do tematu bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o układ aktywnego omijania przeszkody i inny ostrzegający przy wjeżdżaniu pod prąd w drogę jednokierunkową.

Producent nowej Pumy po pierwsze zapewnił solidne podstawy konstrukcyjne i mechaniczne, a po drugie wykorzystał najnowsze rozwiązania elektroniczne, aby przesunąć granicę bezpieczeństwa jeszcze dalej. Dzięki temu osiągnął wysoki poziom ochrony bez utraty przyjemności płynącej z prowadzenia, a pięć gwiazdek Euro NCAP jest tylko formalnym potwierdzeniem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.