Sprowadzasz używany pojazd z Niemiec? Uważaj na pułapkę. Dostaniesz mandat i zapłacisz za holowanie auta

Chcesz wybrać się do Niemiec po używany kabriolet, motocykl, przyczepę kempingową czy kampera? Zwróć szczególną uwagę na tablice rejestracyjne. W przeciwnym wypadku narażasz się na spore kłopoty. Policyjna kontrola może skończyć się nie tylko mandatem ale nawet odholowaniem pojazdu.

Sezonowe tablice rejestracyjne w Niemczech. W założeniu to przede wszystkim ukłon w stronę kierowców, którzy planują czasowe używanie swoich pojazdów (tylko w ściśle określonym czasie - np. od kwietnia do końca października). Zapewne twórcy nie przewidzieli, że mogą również stanowić sporą pułapkę dla nabywców używanych aut, których niewiedzę wykorzystają nieuczciwi sprzedawcy.

Zobacz wideo Ponad 70 lat historii i ponad 11 mln sprzedanych samochodów - nowa Toyota Land Cruiser

Tablice sezonowe to w praktyce ogromne ułatwienie dla posiadaczy motocykli, kamperów, kabrioletów, przyczep kempingowych i podobnych, które zwykle użytkowane są tylko w sezonie wiosennym i letnim. Na czas zimowy odstawiają pojazdy do garażu, by chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Skoro zatem auto przez kilka kolejnych miesięcy nie jest użytkowane to wówczas po wygaśnięciu ważności tablicy jest traktowane jako wyrejestrowane. W praktyce oznacza to sporą oszczędność na kosztach ubezpieczenia. Po zakończeniu sezonu wygasa bowiem podstawowa polisa. Pozostaje jedynie tylko tzw. ubezpieczenie rekreacyjne/spoczynkowe (Ruheversicherung), które nie obejmuje jazdy po drogach publicznych.

Sezonowa tablica rejestracyjnaSezonowa tablica rejestracyjna ADAC

Nie jest tajemnicą, że po upływie ważności sezonowych tablic rejestracyjnych samochód figuruje w bazie danych jako wyrejestrowany. Nie można zatem nim jeździć po drogach publicznych (bez względu na to czy to jest krótka przejażdżka, jazda próbna czy dłuższy wyjazd). I nie dotyczy to tylko Niemiec ale także i innych krajów. Autem z nieważnymi niemieckimi tablicami nie można również poruszać się w naszym kraju. W razie wypadku czy kolizji nie działa także ochrona ubezpieczeniowa. Kontrola policyjna skończy się zaś nie tylko mandatem ale także odholowaniem pojazdu.

Jak rozpoznać sezonowe tablice rejestracyjne? To proste. Rozpoznamy je po dodatkowych numerach. W prawej części tablicy wytłoczone są liczby oddzielone poziomą linią. Liczby powyżej linii to początek okresu ważności (np. 04 to kwiecień). Liczby poniżej to oznaczenie miesiąca w którym wygasają tablice czasowe ((np. 09 oznacza, że okres obowiązywania kończy się po upływie danego miesiąca).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.