Bezpieczeństwo nade wszystko, czyli jak Citroen C4 Picasso chroni Ciebie i Twoją rodzinę

Co jest najważniejsze w rodzinnym vanie? Oczywiście walory praktyczne, przestronność, możliwości adaptacji wnętrza czy masa sprytnych, pojemnych schowków. Nie można jednak pominąć jeszcze jednej bardzo ważnej sprawy - bezpieczeństwa! W końcu to samochód, który wozimy całą naszą rodzinę. Citroen C4 Picasso i z tego zadania wywiązuje się na mocną piątkę.

Niedawno przeprowadzony facelifting sprawił, że Citroen C4 Picasso stał się bezpieczny jak jeszcze nigdy dotąd. Ba, francuski minivan to jeden ze zdecydowanych liderów swojego segmentu. O podróżujących dba tu zastęp systemów bezpieczeństwa i inteligentnych asystentów kierowcy.

Podczas jazdy deszczu i śniegu niezwykle przydatny jest system inteligentnej kontroli trakcji, to elektroniczny anioł stróż, który zapobiega poślizgowi kół, poprawiając skuteczność napędu na nawierzchniach o słabej przyczepności. Dzięki niemu łatwiej pokonać zakręt, a w razie naprawdę złych warunków i niebezpiecznej drogi możemy liczyć na wsparcie. Na co dzień możemy nawet nie zauważyć działania systemu.

Nowy Citroen C4 Picasso jest jeszcze bardziej skoncentrowany na zapewnieniu dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa pasażerom. W celu zapewnienia jeszcze bardziej bezpiecznej jazdy minivan został wyposażony w szereg inteligentnych systemów wspomagania prowadzenia.

Ciekawą nowością jest tzw. coffe break alert. Co ważne, dostępny jest już w standardzie. Na czym polega jego praca? Uruchamia się po dwóch godzinach ciągłej jazdy i monitoruje styl jazdy kierowcy. Jeżeli jego ruchy stają bardziej nerwowe niż do tej pory, system specjalnym powiadomieniem zaproponuje krótką przerwę i wypicie np. kawy w celu zregenerowania sił i ruszenia w dalszą, bezpieczną trasę. Podobnie działa także system kontroli uwagi kierowcy. Reaguje on ostrzeżeniem w razie wykrycia pierwszej niezamierzonej zmiany toru jazdy. Citroen ostrzega kierowcę specjalnym komunikatem, a także dźwiękiem. Spadek czujności lub chwilę nieuwagi kierowcy wykryje też aktywny alarm niezamierzonego przekroczenia linii. Włącza się przy prędkościach powyżej 65 km/h i dzięki specjalnej kamerze rozpoznaje poziomie znaki drogowe. Jeżeli przekroczymy linię naszego pasa bez włączenia kierunkowskazu elektroniczny anioł stróż skoryguje nasz tor jazdy, nie pozwalając zjechać z drogi i spowodować niebezpieczeństwa.

Citroen C4 Picasso i Grand Picasso FLCitroen C4 Picasso i Grand Picasso FL fot. Citroen

Bardzo ważne są również systemy zapobiegające wypadkom. Alarm ryzyka kolizji aktywuje się powyżej 30 km/h i ostrzega kierowcę o ryzyku kolizji z pojazdem jadącym z przodu. Dzięki ostrzeżeniu możemy zacząć hamować dużo wcześniej niż normalnie, co wydatnie obniża ryzyko uderzenia w auto z przodu. Active Safety Brake to system awaryjnego hamowania, który aktywuje się, kiedy – mimo ostrzeżeń o zagrożeniu kolizją – kierowca nie reaguje. System powoduje automatyczne wyhamowanie samochodu. Działa od 5 km/h aż do prędkości maksymalnej. Zwłaszcza w mieście bardzo przydatny jest system kontroli martwego pola. Cały czas sprawdza, czy w martwym polu nie znajduje się inny samochód. Jeżeli ktoś jedzie obok nas to w lusterku zapali się dobrze widoczna lampka. Jeżeli i tak spróbujemy wykonać niebezpieczny manewr, asystent zwiększy opór kierownicy i odwiedzie nas od tego pomysłu.

Nie można też nie wspomnieć o aktywnym regulatorze prędkości z funkcją stop. Wykrywa obecność pojazdu z przodu przed naszym samochodem, automatycznie utrzymując aż do całkowitego zatrzymania uprzednio określoną przez kierowcę odległość, odpowiednio sterując hamowaniem i przyspieszaniem. W trasie docenimy również system rozpoznawania znaków. Kamera potrafi odczytać mijane przez C4 Picasso znaki i wyświetlić ograniczenie prędkości na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej.

Citroen C4 Picasso i Grand Picasso FLCitroen C4 Picasso i Grand Picasso FL fot. Citroen

Prawdziwym aniołem stróżem jest Citroen Connect Box z pakietem SOS i Assistance.  umożliwia kierowcy skontaktowanie się ze specjalistycznym centrum pomocy. W razie wypadku do centrum koordynacji i obsługi zgłoszeń wysyłany jest, ręcznie lub automatycznie za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej, SMS zawierający dane identyfikacyjne pojazdu, współrzędne telefoniczne oraz dokładną lokalizację. Jeśli kierowca nie jest w stanie odpowiadać, zgłoszenie jest automatycznie wysyłane do służb ratowniczych.

Citroen C4 Picasso to godny zaufania partner każdej rodziny. Pod względem systemów bezpieczeństwa to najlepiej wyposażony samochód w swojej klasie.

Znacznie więcej o nowym Citroenie C4 Picasso dowiesz się: TUTAJ.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.