Kalkulator zużycia paliwa (l/100km, mpG). Oblicz, ile zużywa twój samochód

Kalkulator zużycia paliwa pozwala nam w kilka minut określić jak duże spalanie ma nasz pojazd na 100 km. Dzięki niemu możemy na bieżąco modyfikować nasz styl jazdy, tak aby był jak najbardziej ekonomiczny.

Kalkulator zużycia paliwa. MPG: co oznacza ten skrót?

MPG to skrót, który w wolnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza "miles per gallon", czyli mile na galon. Jest to skrót stosowany do określenia ile jesteśmy w stanie przejcechać mil na galonie paliwa. Tego typu przelicznik stosowany jest w Stanach Zjednoczonych. Jest to bezpośrednią konsekwencją tego, że w USA odległość mierzy się w milach lądowych, których długość odpowiada 1,609 km. 

Kalkulator zużycia paliwa (l/100km;mpG)

Już teraz skorzystaj z kalkulatora zużycia paliwa (l/100km;mpG) TUTAJ

Mpg na litry: kalkulator

Kalkulator spalania potrafi także dokonać przeliczenia zużycia paliwa podanego w litrach na 100 km (l/100km) na mile na galon, który to przelicznik jest powszechnie stosowany w Stanach Zjednocznonych. 

Kalkulator zużycia paliwa. Mpg na l/100

Kalkulator mpg na l/100 to narzędzie przydatne np. w przypadku gdy stajemy się posiadaczem samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii lub USA - wówczas łatwiej jest nam określić jak wysoki poziom spalania osiągnęliśmy podczas jazdy. 

Narzędzie to może okazać się przydatne również w przypadku, gdy wynajmujemy pojazd w jednym ze wspomnianych wyżej krajów, np. podczas wczasów lub podróży służbowej. 

Miles per gallon: co nam mówi wartość spalania?

W europejskich pojazdach najczęściej stosowana jest wartość spalania wyrażona w l/100km. Dzięki wiedzy o tym, jak wysokie mamy spalanie możemy lepiej dostosowywać nasz styl jazdy do tego, aby był on bardziej ekonomiczny. W tym przypadku, aby obniżyć zużycie paliwa warto zastosować takie tricki jak np.:

  • start samochodu - kiedy odpalasz silnik nie naciskaj pedału gazu. Pierwsze kilometry pokonuj spokojnym tempem
  • stałe tempo - gwałtowne zmiany prędkości wymagają większego zużycia paliwa. Staraj się jeździć płynnie
  • hamowanie silnikiem w znaczący sposób ogranicza zużycie paliwa
  • zmiana biegów - na wyższym biegu, przy lekko wciśniętym, gazie spalanie jest mniejsze niż na niższym z pełnym wciśnięciem gazu
  • stan opon - regularnie sprawdzajmy poziom napompowania opon; pozwoli to zaoszczędzić sporo paliwa, zwłaszcza jeśli napompujemy je według wskazań ekonomicznych
  • stan techniczny pojazdu - zbyt wysokie wyniki w określonych warunkach mogą mieć swoje podłoże w uszkodzonym podzespole mechanicznego układu

Zobacz też: Wirtualny alkomat online. Sprawdź, ile możesz mieć promili alkoholu we krwi

Zobacz wideo Warto wiedzieć
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.