Kalkulator rozmiaru opon. Jak wybrać rozmiar opon? Wypróbuj narzędzie online

Kalkulator rozmiaru opon pomaga sprawdzić jakie rozmiary opon możemy zastosować w naszym pojeździe. Wiele osób ma problem z dobraniem zamiennika opony i nie wie, czy inny rozmiar ogumienia będzie pasował do koła.

Kalkulator opon: co to takiego?

Kalkulator rozmiaru opon to przydatne narzędzie, kiedy chcemy sprawdzić jakie rozmiary opon mogą zostać założone w naszym pojeździe. Wiadomo, że każdy pojazd ma określony rozmiar opon. Jednak zgodnie z powszechnie dostępnymi informacjami w większości można zastować zaminnik opon o nieco innym rozmiarze pod warunkiem, że mieszczą się one w określonym przedziale. Aby to sprawdzić należy skorzystać z kalkulatora opon. 

Rozmiary opon: najpopularniejsze rozmiary

Każdy pojazd ma określony rozmiar opon. Na jego wielkość wpływ wiele czynników. Najważniejszym z nich jest kubatura samochodu - im większy model tym większy rozmiar opon. Do najpopularniejszych rozmiarów opon należą:

  • 205/55 R16 - to najpopularniejszy rozmiar ogumienia w przypadku amochodów osobowych poruszających się po europejskich drogach
  • 175/65 R14 - ten rozmiar jest charakterystyczny dla aut miejskich, kompaktowych, ale także rodzinnych minivanów
  • 225/50 R17 - często spotykamy je w samochodach sportowych oraz limuzynach.

Przelicznik opon: co oznaczają poszczególne symbole?

Aby skorzystać z kalkulatora rozmiarów opon, warto najpierw zapoznać się z tym, co oznaczają poszczególne symbole pojawiające się w opisie rozmiaru opony. I tak chcąc rozszyfrować rozmiar 205/55 R16 należy wiedzieć, że:

  • R16 oznacza średnicę felgi,
  • 205 oznacza szerokość opony podaną w milimetrach,
  • 55 oznacza profil opony, czyli wysokość gumy.

Kalkulator zamienników opon: po co stosować zamienniki?

Kalkulator zamienników opon stosuje się w przypadku, gdy chcemy zmienić niektóre parametry jazdy, np. długość drogi hamowania. Przeważnie jednak głównym powodem stosowania zamienników są kwestie ekonomiczne - im mniejszy rozmiar opony tym są one tańsze. 

Podczas wyliczania zamienników opon należy pamiętać, że kalkulator nie bierze pod uwagę marki i modelu samochodu, dlatego jego wskazania należy traktować orientacyjnie, a przed decyzją o zmianie rozmiaru ogumienia warto skonsultować się z fachowcem.

Kalkulator rozmiaru opon: skorzystaj już teraz!

A oto nasz kalkulator rozmiaru opon, który w kilka sekund w oparciu o podane dane wyliczy rozmiar zamienników. Znajdziesz go TUTAJ

Zamienniki opon: kalkulator jak wyliczyć rozmiar opon?

Rozmiar zamienników opon wynika z porównania średnicy zewnętrznej opony wzorcowej i tej sugerowanej jako zamiennik. Jeśli różnica mieści się w przedziale pomiędzy +1,5% a -2%, to taka opona może być użytkowana jako zamiennik oryginału.

Zamienniki opon: o czym pamiętać przy zmianie rozmiaru opon?

Zmiana rozmiaru opon to poważna decyzja, dlatego nim się na nią zdecydujemy warto wziąc pod uwagę kilka kwestii:

  • wybór zamiennika w obrębie tej samej średnicy felgi
  • wyliczenie zamiennika będzie poprawne tylko w przypadku porównania z rozmiarem homologowanym (h omologowany rozmiar opon do samochodu znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu)
  • przekłamania prędkościomierza - jeśli zamontujesz w aucie zamiennik o większej średnicy licznik pokaże mniejszą prędkość niż rzeczywista i odwrotnie - gdy zamontujesz mniejsze, licznik wskaże większą prędkość niż faktyczna
Zobacz wideo Warto wiedzieć

Opony zamienniki: wady i zalety stosowania

Stosowanie zamienników opon niesie za sobą konkretne zalety i wady. W zależności od tego czy zmienimy opony na większe od oryginału czy na mniejsze, plusy i minusy użytkowania moga być różne. 

W przypadku gdy przechodzimy na koła o mniejszym rozmiarze zaletą będzie przede wszystkim: niższa cena, wzrost komfortu jazdy, mniejszy poziom hałasu. Odbędzie się to kosztem dłuższej drogi hamowania, mniejszą przyczepnością i gorszym zachowaniem na zakrętach.

W przypadku gdy przechodzimy na opony o większym rozmiarze, wówczas zyskujemy lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania, ale w zamian za wyższą cenę opon, większe zużycie paliwa i poziom hałasu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.