Kalkulator mocy - przelicznik kW/KM. Sprawdź kalkulator online

Kalkulator kW/KM pozwoli ci w kilka minut dokonać potrzebnych obliczeń. Skorzystaj z narzędzia online.

Kalkulator mocy: kW na KM, czyli o przeliczaniu mocy silnika

Kalkulator kW/KM pozwala na przeliczanie jednostek odnoszących się do mocy silnika.

KW, czyli kilowat, to jednostka mocy, która jest pochodną podstawowej jednostki jaką jest wat. Wat to jednostka mocy i strumienia energii w układzie SI, oznaczana symbolem W. Kilowat to wat podniesiony do 3. potęgi. 

W powszechnym użyciu do określenia mocy silnika samochodowego stosuje się jednostkę KM, czyli konie mechaniczne. Jednak w dokumentacji technicznej równie często można natknąć się na wartości wyrażone w kW, dlatego kalkulator kW/KM pozwala w kilka sekund przeliczyć jednostki. 

Przelicznik kW na KM.  Co oznacza "koń mechaniczny"?

Określając moc silnika spalinowego najczęściej stosuje się konie mechaniczne (KM). Jest to jednostka dość leciwa, związana z powstaniem maszyny parowej, której siłę początkowo porównywano z siłą konia pociągowego. Wtedy powstał wzór przelicznika, według którego silnik parowy o mocy 3 KM jest w stanie wykonać taką pracę co jeden koń pociągowy. Wzór ten miał wiele ukrytych niedoskonałość, np. silnik pracuje bez przerwy, z kolei zwierzę jej potrzebuje itp. R

Mimo rozwoju technologii i wynalezienia silników spalinowych jednostka mocy pozostała ta sama - utrwalona i sprawdzona. I tak do dziś dnia kiedy myślimy o mocy silnika pierwsze na myśl przychodzą nam wartości wyrażone w koniach mechanicznych. 

Przelicznik kW na KM: po co dokonywać zmiany jednostki?

Próby ujednolicenia systemu miar sprawiły, ze coraz częściej w specyfikacjach technicznych w odniesieniu do mocy znajdziemy jednostkę kW. Właśnie wat stanowi znormalizowaną jednostkę mocy, którą zastosować można w przypadku każdej maszyny, nie tylko samochodu.

W przypadku silników spalinowych stosowanych w pojazdach używa się jednostki wat podniesionej do trzeciej potęgi, czyli kilowatów [kW]. Jeden kilowat odpowiada 1000 watów. W dokumentacji technicznej pojazdów potwierdzającej homologację, w kartach rejestracyjnych oraz dowodach rejestracyjnych znajdziemy wartości wyrażone w kW. Z kolei w mniej oficjalnych materiałach oraz w powszechnym użytku wśród fanów motoryzacji wciąż pozostają KM.

Zobacz wideo Warto wiedzieć

Przelicznik KM na kW: ile wynosi?

Jeśli chcemy szybko dokonać konwersji kW/KM musimy znać podstawowe przeliczniki, które prezentują się następująco:

  • 1 KM jest równy 0,74 kW;
  • 1 kW jest równy 1,36 KM.
  1. Chcąc zamienić KM na kW musimy pomnożyć wartość KM przez 0,74, 
  2. Chcąc zamienić kW na KM musimy pomnożyć wartość liczbową kW przez 1,36.

Przelicznik mocy: skorzystaj z kalkulatora

Aby sprawnie przeliczyć moc silnika spalinowego warto skorzystać z kalkulatora kW/KM online. Wpisz jedną z wartości, a on obliczy wszystko za ciebie!

Kalkulator kW na KM znajdziesz tutaj:

Więcej o:
Copyright © Agora SA