Co oznacza biała cyfra na zakazie postoju? Mało kto o tym wie. Znak B-38 działa, a mandaty się sypią

Niektóre znaki drogowe występują stosunkowo rzadko. Z tego powodu gdy w końcu na nie trafimy, mogą budzić niepewność. Tak jest między innymi z oznaczeniem B-38. Co oznacza i z jaką karą należy się liczyć, jeśli nie będziemy go przestrzegać?

Zdawać by się mogło, że znajomość znaków drogowych to niekoniecznie trudna wiedza do przyswojenia. Tymczasem w prawie polskim obowiązują przykłady, na które na ulicy trafić naprawdę trudno. Jednak gdy już się tak stanie, w głowach kierowców rodzi się pytanie: co oznaczają? Dotyczy to między innymi dwóch zakazów.

Zobacz wideo

Czy na zakazie postoju można parkować? Uważaj na białe oznaczenia

Chyba żadnemu kierowcy nie trzeba przedstawiać znaku zakazu postoju (B-35). Okrągła tarcza z czerwoną obwódką i jedną ukośną linią w tym samym kolorze na niebieskim tle oznacza, iż w danym miejscu istnieje możliwość zatrzymania samochodu, ale nie na dłużej niż 1 minutę. Przykładowo, jeśli chcesz zabrać pasażera, możesz to zrobić w jego obrębie. Jednak zdarza się, że na drodze spotkasz niemal identyczne oznaczenie, tyle że za ukośną linią będzie miało rzymską "jedynkę" bądź "dwójkę" w białym kolorze. Jak się zachować w takiej sytuacji?

O czym mówi znak B-38? Nie każdy o tym wie

Podczas gdy podstawowy znak zakazu postoju obowiązuje przez całą dobę, pokrewne mu mogą w jakiś sposób ograniczać ten czas. I właśnie tak jest w przypadku wcześniej wspomnianych oznaczeń. Są to kolejno znaki B-37 (z jedną białą linią, tj. "jedynką" rzymską) oraz B-38 (z dwoma białymi liniami, tj. "dwójką" rzymską). To nic innego, jak informacja dla kierowcy o tym, kiedy dany znak obowiązuje. W przypadku:

  • B-37 - postój jest zakazany w godzinach od północy do 21, ale tylko w dni nieparzyste (np. 1, 3 dzień miesiąca).
  • B-38 - postój jest zakazany w godzinach od północy do 21, ale tylko w dni parzyste (np. 2, 8 dzień miesiąca).

Trzygodzinne okienko pozostawione kierowcom ma za zadanie dać im czas na spokojne przeparkowanie pojazdu. Zgodnie z prawem znaki te obowiązują do najbliższego skrzyżowania. Po co się je stosuje? Przykładowo, by udostępnić jedną stronę jezdni co drugi dzień na wywóz śmieci lub odśnieżanie. Warto jednak wiedzieć, że oznaczenia nie dotyczą kierowców z niepełnosprawnością bądź osób, które je przewożą. Oczywiście o ile posiadają potwierdzającą ten fakt kartę.

Co oznacza znak B-38?
Co oznacza znak B-38? Co oznacza znak B-38? Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Co grozi za złamanie zakazu? Nie tylko kara pieniężna

W przypadku złapania zakazu postoju w konkretnych dniach musisz liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Mowa o 100 złotych, a przy tym 1 punkcie karnym. Istnieje również możliwość, iż twój pojazd zostanie odholowany, co będzie wiązało się ze znacznie wyższymi kosztami. Dlatego lepiej nie ryzykować.  Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: