Dlaczego w centrach handlowych stawia się znak D-52? Złe informacje dla pieszych

Znak D-52 przed wjazdem na teren centrum handlowego (i nie tylko) wiele rozjaśnia i ułatwia. Kierowcom, bo piesi muszą się mieć na baczności.

Widok znaku D-52 jest w Polsce bardzo powszechny i na pewno natykacie się na niego podczas codziennych przejażdżek samochodem. Najczęściej stawiany jest na terenie dworców, centrów handlowych, strefach przemysłowych czy na osiedlach. "Strefa ruchu" sprawia, że kierowcy wiedzą, jak się zachować, a policja nie ma problemów z ewentualną interwencją. Co każdy z nas powinien wiedzieć o znaku D-52.

Znak D-52. Jakie przepisy obowiązują w strefie ruchu?

Kierowcy czasem mają wątpliwości, jak zachowywać się na parkingach albo osiedlach i po to stawia się na nich dodatkowe znaki, które to porządkują. W strefach ruchu nie ma kłopotu z ewentualną interwencją policji, jak to czasami bywa w przypadku zdarzeń, do których dochodzi na drogach wewnętrznych. W strefie ruchu musimy stosować się do znaków, które umieścił zarządca parkingu - to one ustalają zasady ruchu. Jeśli nie ma znaków, to pierwszeństwo mają pojazdy po naszej prawej stronie. Dokładnie tak jak na drodze publicznej.

Co bardzo ważne, a o czym wiele osób zapomina, wyjazd ze strefy ruchu na drogę publiczną, traktowany jest dokładnie tak jak wyjazd z drogi wewnętrznej. Nie mamy pierwszeństwa, nawet jeśli znajdujemy się z prawej strony. Znak D-53, oznaczający koniec strefy ruchu, to dla kierowcy sygnał, że musi przepuścić wszystkich innych kierowców i dopiero wtedy może się włączyć do ruchu.

Strefa ruchu ułatwia życie kierowcom, ale niekoniecznie pieszym. Ci nie mogą chodzić całą szerokością jezdni i powinni trzymać się chodników oraz wyznaczonych przejść. Właśnie dlatego na osiedlach mieszkaniowych bardzo często stawia się zupełnie inny znak.

W centrach handlowych D-52, a na osiedlach D-40

Drogowcy przed wjazdem na gęsto zamieszkane miejskie uliczki bardzo często ustawiają niebieski znak D-40, który oznacza strefę zamieszkania. Tutaj z oczywistych względów premiowani są piesi, a kierowcy muszą uważać. To logiczne, ponieważ strefy zamieszkania wyznacza się na osiedlach, gdzie chodzi dużo ludzi, bawią się dzieci, a ruch aut jest ograniczony. Dlatego pieszy pieszy w strefie zamieszkania zawsze ma pierwszeństwo. Może nie tylko przechodzić przez jezdnię w dowolnym punkcie. On jezdnią może iść. Wtedy także ma pierwszeństwo przed pojazdem. Nie ma zatem potrzeby np. wyznaczania przejść.

Znak D-40 to także ograniczenie prędkości do 20 km/h. Nie musi być ono potwierdzone oddzielnym znakiem z klasycznym ograniczeniem prędkości. Na terenie strefy zamieszkania możemy jechać maksymalnie 20 km/h. Kierowców, którzy chcą jechać szybciej mogą spowolnić progi zwalniające, których za znakiem D-40 nie trzeba oznaczać. W strefie zamieszkania można też parkować tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach.

I raz jeszcze. Włączacie się do ruchu ze strefy zamieszkania? Pamiętajcie, że nie macie pierwszeństwa. O opuszczaniu strefy informuje znak D-41, a więc przekreślona niebieska tablica.

Strefa zamieszkania
Strefa zamieszkania fot. Filip Trusz
Więcej o: