Znak C-14 to nic innego jak koło z niebieskim tłem i biała liczba znajdująca się w jego wnętrzu. Jak brzmi definicja tego oznaczenia? Ta jest dość prosta. Przepisy mówią o prędkości minimalnej. A w praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że...
Znak C-14 zobowiązuje kierowcę do jazdy z prędkością nie mniejszą, niż określona na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Tablica ta może dotyczyć zarówno kierunku jazdy, jak i konkretnego pasa ruchu. W takim przypadku oznaczenie jest łączone ze znakiem drogowym D-13 "początek pasa ruchu powolnego" i odnosi się przede wszystkim do pasa lewego.
Tablica wskazująca na prędkość minimalną czasami mrozi kierowców. Uważają, że działa ona bezwzględnie. Tak jednak nie jest. Odstępstwa od stosowania się do niej są wyraźnie opisane w przepisach. Mowa konkretnie o rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Kiedy kierowca może poruszać się daną drogą lub danym pasem ruchu wolniej, niż wskazuje na to znak C-14? Możliwość taka pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy wymagają tego warunki jazdy lub bezpieczeństwo.
Przypadek legalnego zwolnienia lub nawet zatrzymania się pojawia się zatem w razie korka lub zatoru drogowego spowodowanego wypadkiem albo awarią pojazdu, ewentualnie ograniczeniami w ruchu spowodowanymi remontem fragmentu jezdni. W takim przypadku nie dostanie mandatu za niestosowanie się do znaku C-14. A ten wynosi 100 zł i 1 punkt karny.
Kara za prędkość minimalną jest raczej symboliczna. To prawda. Z drugiej strony tablica C-14 nie jest też często spotykana przy polskich drogach.
Bezwzględność znaku C-14 nie działa zarówno na minus, jak i plus. Bo nie jest też tak, że za znakiem kierowca może jechać z nielimitowanie wysoką prędkością. Nadal obowiązują go ograniczenia wskazane na danej jezdni. Jeżeli zatem tablica C-14 pojawi się w mieście i będzie wskazywać np. 30 km/h, kierowca będzie musiał jechać więcej niż 30, ale mniej niż 50 km/h. Gdyby taka sama tablica pojawiła się na drodze krajowej, pojazd będzie się mógł poruszać z prędkością w zakresie od 30 do 90 km/h.