Niebieskie znaki drogowe są inne niż wszystkie. Kierowcy nie wiedzą, gdzie zaczynają działać

Pisząc o niebieskich znakach drogowych, mam na myśli znaki nakazu. Kolor i okrągła forma w ich przypadku przynosi kierowcy ważną informację. Ta dotyczy miejsca obowiązywania oznaczenia. To naprawdę nietypowy przypadek przy polskich drogach.

O znakach drogowych opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Niebieskie znaki drogowe to znaki grupy C, czyli nakazu. W czym się różnią od pozostałych oznaczeń? Ich nietypowość polega na tym, że mogą (ale nadal nie muszą) wskazywać na zasady ruchu drogowego, które obowiązują przed tablicą, a nie dopiero po jej minięciu. To zasadnicza rozbieżność w stosunku np. do znaków zakazu.

Zobacz wideo Nazbierał 31 punktów karnych w 2 minuty

Gdzie obowiązuje niebieski znak drogowy?

Przykład idealnie opisujący powyższą sytuację, dotyczy już dwóch pierwszych znaków nakazu ujętych w rządowym spisie. Mowa o oznaczenia C-1 i C-2. C-1 to nic innego jak strzałka skierowana w prawą stronę znajdująca się na niebieskim, okrągłym tle. C-2 to natomiast zagięta strzałka, która nadal jest skierowana w prawą stronę i nadal znajduje się na niebieskim, okrągłym tle. Definicja oznaczenia C-1 brzmi "nakaz jazdy w prawo PRZED znakiem". Definicja oznaczenia C-2 to z kolei "nakaz jazdy w prawo ZA znakiem".

Znaki nakazu C-1 i C-2
Znaki nakazu C-1 i C-2 Fot. Moto.pl

Rozróżnianie powyższych znaków jest kluczowe w sytuacji, w której kierowca porusza się drogą, na której bezpośrednio po sobie występują dwa skrzyżowania, a między nimi znajduje się nakaz. Tylko odróżniając obydwie definicje, kierowca będzie wiedział, czy zasady ruchu drogowego zmuszają go do wykonania manewru skrętu na pierwszym, czy drugim skrzyżowaniu.

Obecność znaku nakazu jest połączona z układem dróg

Zasady ustawiania znaków nakazu nie są jednak w pełni dowolne. Są one bezpośrednio zakorzenione w układzie dróg i organizacji ruchu narzuconej przez zarządcę szlaku. Dla przykładu gdy kierowca zbliża się do skrzyżowania w kształcie litery T i porusza się drogą, którą nie da się przejechać na wprost, z pewnością zobaczy oznaczenie C-1, C-3 lub C-8. Gdy natomiast kierujący wjedzie na autostradę lub drogę ekspresową, przy jezdni powinien zobaczyć znak C-5 nakazujący jazdę prosto.

Ile wynosi mandat za niezastosowanie się do znaku nakazu?

Znajomość zasad stosowania się do znaków nakazu jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Braki w tej kwestii mogą doprowadzić np. do kolizji. Na tym jednak konsekwencje się nie kończą. Bo łamiąc nakaz, kierowca popełnia wykroczenie. Niezastosowanie się do nakazu jazdy wyrażonego znakami od C-1 do C-11 oznacza 250 zł grzywny. Jednocześnie policjanci dopiszą do konta zatrzymanego kierowcy aż 5 punktów karnych.

Więcej o: