To mit, że kierowca nie może zwolnić poniżej prędkości określonej znakiem C-14

Znak C-14 wygląda trochę jak ograniczenie prędkości. Trochę, bo zamiast czerwonej obwódki i białego tła, oznaczenie zostało wypełnione kolorem niebieskim. To oznacza prędkość minimalną. Ta obowiązuje bezwzględnie? Sprawdźmy to w polskich przepisach.

O znakach drogowych opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Znak C-14 wygląda dość niewinnie. Ma okrągłą formę, niebieskie tło i liczbę zapisaną za pomocą białych znaków. Co oznacza? Jego definicja jest prosta i brzmi "prędkość minimalna". Warto jednak wiedzieć, co oznaczenie oznacza w praktyce.

Zobacz wideo Nazbierał 31 punktów karnych w 2 minuty

Co oznacza znak C-14?

Przepisy wskazują wyraźnie, że znak C-14 zobowiązuje kierowcę do jazdy z prędkością nie mniejszą niż określona na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Gdy jest wyznaczony dla danego pasa ruchu, dotyczy tylko jego. Jeżeli jest ustawiony na drodze, dotyczy danego kierunku jazdy. Znak C-14 jest najczęściej łączony przez drogowców razem ze znakiem drogowym D-13 "początek pasa ruchu powolnego". Informuje on o tym, że kierujący pojazdami powolnymi, powinni się trzymać tego pasa ruchu, na którym nie została wyznaczona prędkość minimalna.

Kiedy prędkość minimalna przestaje obowiązywać?

Nakaz wyrażony znakiem C-14 oczywiście nie jest bezwzględny. Ustawodawca wskazał na odstępstwo od prędkości minimalnej. I to dotyczy warunków ruchu lub bezpieczeństwa. W sytuacji, w której z uwagi na te dwa czynniki kierowca musi zredukować prędkość poniżej wskazanej na znaku C-14, może to legalnie zrobić. Nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Ale odstępstwo dotyczy tylko tych przypadków.

Co oznacza, że warunki ruchu lub jego bezpieczeństwo wymagają zmniejszenia prędkości? Może to oznaczać korek, zatkanie przejazdu drogą z uwagi na wypadek czy ograniczenia w ruchu wprowadzone np. przez policję. Przypadek może dotyczyć też np. awarii pojazdu. W takim przypadku jednak kierowca powinien jak najszybciej zjechać z drogi lub zatrzymać się na poboczu.

Znak C-14 a ograniczenie prędkości

W przypadku znaku C-14 "prędkość minimalna" ważna jest jeszcze jedna rzecz. Czy znak C-14 sprawia, że kierowca może jechać z dowolną prędkością powyżej limitu wyznaczonego na tablicy? No właśnie nie. Przepis mówi bowiem wyraźnie o tym, że kierujący jest cały czas zobowiązany do zachowania ograniczeń prędkości wynikających z przepisów szczegółowych. Gdy zatem mówimy o drodze krajowej, maksymalna prędkość jazdy nie może przekroczyć 90 km/h. W mieście będzie to już 50 km/h.

Ile wynosi mandat za niestosowanie się do znaku C-14?

Niezastosowanie się do znaku C-14 w przypadku innym, niż wynikający z warunków ruchu lub bezpieczeństwa, oznacza popełnienie wykroczenia drogowego. Kierowcy nie spotka jednak przesadnie wysoka kara. Taryfikator przewiduje bowiem za ten czyn 100 zł mandatu. Dodatkowo kierujący dostanie od funkcjonariuszy 1 punkt karny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.