Po co przy drogach są słupki prowadzące? Można z nich wyczytać wiele rzeczy

W Polsce panuje ewidentna znakoza. Czy nadmierne nagromadzenie znaków dotyczy także słupków prowadzących? W tym przypadku akurat obowiązuje zasada "im więcej, tym lepiej". Bo ich rola przy drogach jest niezwykle pożyteczna.

Porady w zakresie znaków drogowych znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Podczas jazdy poza miastem kierowcy mogą zauważyć przy drogach biało-czerwone słupki wykonane z tworzywa sztucznego. Odgrywają one dość ważną rolę. To raz. Dwa przekazują szereg informacji, które mogą się okazać kluczowe w sytuacji kryzysowej.

Zobacz wideo Nazbierał 31 punktów karnych w 2 minuty

Jaką rolę odgrywają słupki prowadzące przy drogach?

Słupki prowadzące, nazywane też pikietażowymi, przede wszystkim mają stanowić dla kierowców informację mówiącą o granicy drogi – wskazują jej prawą i lewą krawędź. Co więcej, po sposobie ich ustawienia kierowca może stwierdzić np., że droga skręca w prawo, ewentualnie na danym odcinku się rozszerza. Kluczowe jest to, że za sprawą elementów odblaskowych koloru białego i czerwonego, są czytelne także w nocy czy w czasie trudnych warunków drogowych.

Co oznaczają numery zapisane na słupkach prowadzących?

Słupki prowadzące mają często zapisane również trzy numery. Każdy z nich stanowi bardzo ważną informację w przypadku, w którym kierowca będzie chciał ostrzec innych kierujących o niebezpieczeństwie lub wezwać na miejsce ewentualnego zdarzenia służby ratunkowe. I tak:

  • liczba lub cyfra z literą zapisane na samej górze na czerwonym tle wskazują na numer drogi, którą porusza się pojazd. Numer ten pojawia się na słupku ustawionym co 1 km. To de facto co dziesiąty słupek pikietażowy.
  • liczba zapisana jako pierwsza poniżej czerwonej powierzchni odblaskowej oznacza kilometr danej drogi (tzw. znak kilometrowy). Na tym kilometrze znajduje się auto.
  • cyfra zapisana na samym dole to tzw. znak hektometrowy. 0 oznacza równy kilometr, 1 liczbę kilometrów plus 100 metrów.

Jak odczytywać informacje ze słupka przy drodzeJak odczytywać informacje ze słupka przy drodze grafika Marta Kondrusik

Jak ustawia się słupki prowadzące przy drogach?

Słupki prowadzące i słupki pikietażowe to najczęściej pojawiające się nazwy. Oficjalnie znaki te nazywa się jednak słupkami prowadzącymi U-1a. Te umieszcza się przy drogach co 100 metrów. A to nie koniec parametrów, o których mówią przepisy. Te wskazują również, że słupki muszą mieć całkowitą długość na poziomie 150 cm. Dodatkowo należy je jednak wkopać w ziemię na 50 cm – co oznacza, że ponad poziom gruntu wystaje 100 cm.

Więcej o:
Copyright © Agora SA