To nieprawda, że sygnalizacja świetlna nad jezdnią dotyczy wszystkich jadących

Sytuacja na dziś wygląda następująco. Nad skrzyżowaniem nie został umieszczony jeden sygnalizator, a sygnalizatorów jest tyle, ile jest pasów ruchu. Czy w takim przypadku sygnalizacja dotyczy wszystkich jadących?

O przepisach ruchu drogowego piszemy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Sygnalizacja świetlna w miastach odgrywa ważną rolę. Wskazuje zasady pierwszeństwa przejazdu i tym samym odpowiada za uzyskanie płynności, ale i niską kolizyjność ruchu. Niestety skrzyżowania stają się coraz bardziej skomplikowane. Skomplikowane stają się także systemy sygnalizacyjne.

Zobacz wideo 15 punktów karnych dla kierowcy za przejazd na czerwonym świetle

Czemu sygnalizatory są umieszczane nad pasami ruchu?

Nie zawsze jest tak, że przed skrzyżowaniem został ustawiony jeden sygnalizator. Coraz częściej nad drogą pojawia się metalowy pałąk, na którym drogowcy umieszczają kilka świateł. Co to oznacza? Zasada w tym przypadku jest jedna. Sygnał świetlny umieszczony nad poszczególnym pasem ruchu, dotyczy tylko tych kierujących, którzy się nim poruszają. Gdy wskazuje światło zielone, mogą jechać. Jeżeli wysyła sygnał w kolorze czerwonym, powinni się zatrzymać.

Sygnalizator nad pasem ruchu a dopuszczony kierunek jazdy

Sygnalizator umieszczony nad pasem ruchu reguluje zasadę pierwszeństwa obowiązującą tylko na tej części jezdni. Podstawowy sygnalizator S-1 nie musi jednak występować samodzielnie. Możliwości są jeszcze dwie.

  • Bardzo często jest tak, że klasyczna sygnalizacja świetlna jest uzupełniona znakiem ze strzałką na niebieskim tle. Mowa o strzałce F-11. Ona jednocześnie wskazuje dopuszczony kierunek na pasie ruchu. A gdy zezwala na skręcanie w lewo ze skrajnego lewego pasa ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie.
  • Czasami sygnalizator S-1 jest zamieniany przez drogowców na sygnalizator kierunkowy S-3. Gdy jest umieszczony nad konkretnym pasem ruchu, wskazuje dopuszczony kierunek ruchu na nim. Kierujący może się poruszać tylko w tym kierunku. Jeżeli sygnalizator wskazuje jazdę na wprost, można jechać prosto. W sytuacji, w której pokazuje strzałkę w lewo, może skręcić w lewo (ale już nie zawracać!).

Ile wynosi mandat za sygnalizator nad pasem ruchu?

Gdy sygnalizator jest umieszczony nad pasem ruchu, kierowca w takich warunkach może popełnić jedno z trzech wykroczeń.

  • Zielone światło wskazuje, ale sygnalizator dla sąsiedniego pasa ruchu. Gdy kierowca wjedzie na skrzyżowanie, to oznacza niestosowanie się do sygnałów świetlnych. Mandat w takim przypadku wynosi 500 zł. Kierowca dostanie też 15 punktów karnych.
  • Sygnalizator wskazuje zielone światło, ale kierowca pojedzie w innym kierunku, niż wskazuje strzałka umieszczona pod sygnalizatorem. To oznacza niestosowanie się do znaku F-11. Mandat wynosi 250 zł. Kierowca dostanie też 5 punktów karnych.
  • Sygnalizator wskazuje zielone światło, ale to sygnalizator kierunkowy. Kierowca pojedzie w innym kierunku, niż został dopuszczony. To oznacza niestosowanie się do sygnałów świetlnych. Mandat wynosi 500 zł. Kierowca dostanie też 15 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.