O co chodzi ze znakiem D-13? Nie o minimalną prędkość jazdy

Znak D-13 to niebieska tablica, która wskazuje na dwa pasy ruchu. Przy czym przy lewym pojawia się okrągłe pole wskazujące na prędkość. Co to oznacza w praktyce? I czy informacja o prędkości jest informacją wiążącą?

O znakach drogowych, ale też przepisach, opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Definicja znaku drogowego D-13 brzmi następująco. Informuje on o pojawieniu się pasa ruchu powolnego. Oznaczenie pojawia się przy drogach, które posiadają dwa pasy ruchu w jednym kierunku. I najczęściej jest ustawiane przed wzniesieniami.

Zobacz wideo Nazbierał 31 punktów karnych w 2 minuty

Co oznacza znak drogowy D-13?

Znak D-13 dzieli pasy ruchu wyznaczone w danym kierunku na dwie strefy. Strefę jazdy szybkiej i jazdy wolnej. Choć stwierdzenie jazdy wolnej jest mało precyzyjne. Dotyczy bowiem tych pojazdów, które z uwagi na uwarunkowania konstrukcyjne lub np. stopień wzniesienia, nie są w stanie osiągnąć prędkości wyznaczonej dla pasa sąsiadującego. Ta może wynosić 30, 40 lub 50 czy 60 km/h. Wszystko zależy od charakteru drogi i jej lokalizacji. Koniec pasa ruchu powolnego zawsze jest wyznaczony znakiem D-14.

Znak D-13 i D-14. Pas ruchu powolnegoZnak D-13 i D-14. Pas ruchu powolnego Gov.pl

Warto wiedzieć w tym punkcie o jeszcze jednej rzeczy. Znak D-13 "początek pasa ruchu powolnego" wcale nie wyznacza prędkości minimalnej na lewym pasie. Pojawia się na nim oznaczenie wskazujące na prędkość, jednak nie jest ono wiążące dla kierowców. Gdy pokazuje np. 30 km/h, kierujący wcale nie musi jechać lewym pasem minimum 30 km/h. Limit prędkości ma stanowić jedynie ograniczenie dla pojazdów, które potencjalnie nie byłyby w stanie rozwinąć takiej szybkości. Najczęściej odnosi się zatem do pojazdów wolnobieżnych.

Prędkość na znaku D-13 to wyznacznik możliwości, a nie ograniczenie

No dobrze, ale co tak naprawdę w kontekście znaku D-13 oznacza pas ruchu powolnego? Choć wyznacza miejsce do poruszania się pojazdów osiągających małe prędkości, jednocześnie sam w sobie nie wprowadza np. ograniczenia prędkości. A więc wniosek może być jeden. W sytuacji, w której na danej drodze obowiązuje ograniczenie do 100 km/h i warunki ruchu na to pozwalają, auto może się poruszać pasem ruchu powolnego nawet 100 km/h. Pas prawy wcale nie jest przeznaczony tylko dla pojazdów wolnobieżnych.

Za niestosowanie się do znaku D-13 grozi mandat. Raczej symboliczny

Niezastosowanie się do warunków wyznaczanych przez znak D-13 oznacza mandat. Ten wynosi 100 zł i zostanie uzupełniony 1 punktem karnym. Za jaki czyn można dostać grzywnę? Przede wszystkim za to, że zbyt wolno jadące auto wjedzie na pas lewy, a nie prawy. Poza tym warto pamiętać o tym, że na drodze dwupasmowej oznaczonej tylko tablicą D-13 nie można np. wyprzedzać z prawej strony, a do tego kierujący cały czas może dostać grzywnę np. za zbyt szybką jazdę. W tym przypadku mandat może sięgnąć już nawet 6 tys. zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.