O przepisach drogowych i znakach przeczytasz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.
Podstawą zasad ruchu drogowego są ograniczenia prędkości. Czy są sytuacje, w których drogowcy mogą wymagać prędkości minimalnej? Oczywiście, że tak. Te najczęściej wynikają ze specyfiki danej drogi. A regulowanie ruchu w tym zakresie odbywa się właśnie za sprawą znaków C-14 i C-15.
Zacznijmy od definicji powyższych znaków. Oznaczenie C-14 wskazuje prędkość minimalną, a C-15 koniec prędkości minimalnej. Tablica mówi o tym, że na danym odcinku drogi pojazd musi się poruszać co najmniej z szybkością wskazaną na niebieskim tle. Gdzie można spotkać taki znak drogowy? Ten jest najczęściej łączony przez drogowców razem ze znakiem drogowym D-13 "początek pasa ruchu powolnego". Informuje on o tym, że kierujący pojazdami powolnymi, powinni się trzymać tego pasa ruchu, na którym nie została wyznaczona prędkość minimalna.
Definicje znaków C-14 i C-15 w tym punkcie powinny być jasne. Nie zawsze jednak takie właśnie muszą być. Dlatego warto odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania, które często zadają kierujący. Tak, aby maksymalnie dopełnić pakiet informacji dotyczących tych oznaczeń.
Znak drogowy C-14 wyraźnie wskazuje na zasady ruchu obowiązujące na danym odcinku drogi. Co jednak w sytuacji, w której kierowca nie zastosuje się do nich? Ryzykuje mandatem karnym. Jeżeli zredukowanie prędkości nie wynika z warunków ruchu i np. korka, pojazd może zostać zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów. Jego kierujący otrzyma 100 zł mandatu i 1 punkt karny. A w skrajnym przypadku poniesie konsekwencje stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Kierowcy, widząc znak C-14 nie powinni zwalniać, a czasami raczej przyspieszyć. To nie jest nietypowe ograniczenie prędkości, a informacja o prędkości minimalnej. Kierujący często mylą te dwie kwestie. A mylna interpretacja również może się stać podstawą do otrzymania kary od funkcjonariuszy.