Kierowco, znasz znaki C-14 i C-15? To ograniczenie prędkości, ale odwrotne

Okrągły znak, niebieskie tło i białe cyfry. Znak drogowy C-14 i C-15 przypomina ograniczenie prędkości, ale tylko przypomina. Oznacza bowiem coś wprost przeciwnego. Jakie są zasady stosowania się do tego oznaczenia? I gdzie drogowcy je montują?

O przepisach drogowych i znakach przeczytasz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Podstawą zasad ruchu drogowego są ograniczenia prędkości. Czy są sytuacje, w których drogowcy mogą wymagać prędkości minimalnej? Oczywiście, że tak. Te najczęściej wynikają ze specyfiki danej drogi. A regulowanie ruchu w tym zakresie odbywa się właśnie za sprawą znaków C-14 i C-15.

Zobacz wideo Wjechał pod prąd na drogę ekspresową S7. Wiózł dzieci!

Co oznacza znak drogowy C-14?

Zacznijmy od definicji powyższych znaków. Oznaczenie C-14 wskazuje prędkość minimalną, a C-15 koniec prędkości minimalnej. Tablica mówi o tym, że na danym odcinku drogi pojazd musi się poruszać co najmniej z szybkością wskazaną na niebieskim tle. Gdzie można spotkać taki znak drogowy? Ten jest najczęściej łączony przez drogowców razem ze znakiem drogowym D-13 "początek pasa ruchu powolnego". Informuje on o tym, że kierujący pojazdami powolnymi, powinni się trzymać tego pasa ruchu, na którym nie została wyznaczona prędkość minimalna.

Znak C-14 wskazujący minimalną prędkość a ograniczenie prędkości

Definicje znaków C-14 i C-15 w tym punkcie powinny być jasne. Nie zawsze jednak takie właśnie muszą być. Dlatego warto odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania, które często zadają kierujący. Tak, aby maksymalnie dopełnić pakiet informacji dotyczących tych oznaczeń.

  • Czy znak C-14 w sposób bezwzględny wyznacza minimalną prędkość na danym odcinku drogi? Całe szczęście nie. Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych mówi bowiem wyraźnie, że odstępstwo może stanowić sytuacja, w której warunki ruchu lub jego bezpieczeństwo wymagają zmniejszenia prędkości poniżej limitu wskazanego na tablicy.
  • Czy znak C-14 sprawia, że kierowca może jechać z dowolną prędkością powyżej limitu wyznaczonego na tablicy? No właśnie nie. Nadal obowiązują go limity wyznaczone na danym typie drogi. Dla przykładu 40 km/h wskazanych na znaku C-14 ustawionym przy drodze poza miastem oznacza, że kierowca musi jechać szybciej niż 40 km/h, ale nadal wolniej niż 90 km/h. Gdy przekroczy dopuszczalną prędkość, może otrzymać mandat.

Mandat za niezastosowanie się do znaku C-14

Znak drogowy C-14 wyraźnie wskazuje na zasady ruchu obowiązujące na danym odcinku drogi. Co jednak w sytuacji, w której kierowca nie zastosuje się do nich? Ryzykuje mandatem karnym. Jeżeli zredukowanie prędkości nie wynika z warunków ruchu i np. korka, pojazd może zostać zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów. Jego kierujący otrzyma 100 zł mandatu i 1 punkt karny. A w skrajnym przypadku poniesie konsekwencje stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kierowcy, widząc znak C-14 nie powinni zwalniać, a czasami raczej przyspieszyć. To nie jest nietypowe ograniczenie prędkości, a informacja o prędkości minimalnej. Kierujący często mylą te dwie kwestie. A mylna interpretacja również może się stać podstawą do otrzymania kary od funkcjonariuszy.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.