Znaki drogowe, których jeszcze nie znamy? Spójrz na te trzy i sprawdź czy je rozkodujesz

Parafrazują klasyka muzyki, przy drogach pojawia się seria znaków, których jeszcze nie znamy. W tym przypadku całe szczęście polscy kierowcy nie muszą popadać w kompleksy. Bo mówimy o oznaczeniach, które są spotykane za granicą.

O znakach drogowych, ale także i przepisach opowiadamy również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Prawda jest taka, że po polskich drogach porusza się raczej niewielu kierowców, którzy są w stanie podać precyzyjną definicję każdego – absolutnie każdego – oznaczenia występującego w oficjalnym wykazie. Nie jesteśmy jednak w tej kwestii europejskimi rodzynkami. Podobnie ma się sprawa np. w Wielkiej Brytanii. A wykazały to ostatnie badania sondażowe.

Zobacz wideo

Co oznacza czarne kółko na żółtym tle?

Wiecie, że aż 83 proc. pytanych kierowców nie było w stanie wskazać, co konkretnie oznacza kwadratowa tablica z żółtym tłem i czarnym kołem na środku? Powiem więcej, 49 proc. ankietowanych powiedziało, że nigdy takiego znaku drogowego nie widziało na oczy! Jego definicja natomiast jest prosta i... mocno przydatna. Żółty kwadrat z kółkiem wskazuje bowiem na awaryjną trasę objazdu dla ruchu na autostradzie i innych głównych drogach. W ten sposób zarządca drogi informuje o zablokowaniu drogi szybkiego ruchu. Wskazuje też drogę, w którą należy skręcić, aby objechać zator.

Brytyjskie znaki drogowe. Znak trasa objazduBrytyjskie znaki drogowe. Znak trasa objazdu Ministerstwo Transportu GBW brytyjskim systemie znakowania spotykane są też inne tablice o tym samym znaczeniu. Czasami kółko może być wypełnione na czarno, a czasami zamienia się w trójkąt lub romb.

Złamana na pół ciężarówka. To zakaz czy ostrzeżenie?

Numerem dwa na liście trudnych oznaczeń w Wielkiej Brytanii jest trójkąt z czerwoną obwódką i białym tłem pokazujący ciężarówkę przełamującą się na wybrzuszeniu drogi. Wygląda trochę jak polski znak zakazu. To jednak raczej forma ostrzeżenia. Ostrzeżenia, którego nie było w stanie rozkodować aż ponad 70 proc. ankietowanych. Rozwikłajmy zatem tę zagadkę. Oznaczenie ostrzega o możliwości utknięcia na drodze długiego pojazdu ciężarowego.

Brytyjskie znaki drogowe. Znak możliwość utknięcia pojazdu ciężarowegoBrytyjskie znaki drogowe. Znak możliwość utknięcia pojazdu ciężarowego Ministerstwo Transportu GB

Brytyjscy drogowcy montują je przede wszystkim w okolicy przejazdów kolejowych lub mostów. Szczególnie w przypadku, w którym znajdują się one znacznie powyżej poziomu drogi. To może doprowadzić do sytuacji, w której dłuższa ciężarówka, przejeżdżając przez obiekt, uderzy o jego powierzchnię podwoziem i utknie.

Litera R, czyli tzw. ring road. To obwodnica!

Trzecim najmniej znanym znakiem drogowym w Wielkiej Brytanii stało się kwadratowe oznaczenie z żółtą obwódką, zielonym tłem i literą R. Jego prawidłowego znaczenia nie było w stanie wskazać aż 61 proc. pytanych. Znak ten natomiast informuje kierowcę o tym, że w pobliżu znajduje się obwodnica miasta, ewentualnie że właśnie na taką obwodnicę wjeżdża. To przydatna wskazówka, która pomaga w planowaniu trasy lub podczas nagłej zmiany wcześniej zaplanowanej trasy.

Brytyjskie znaki drogowe. Znak obwodnicaBrytyjskie znaki drogowe. Znak obwodnica Ministerstwo Transportu GB

Nie tylko nietypowe znaki. Problem pojawił się też z zakazem postoju

No dobrze, powiecie pewnie, że powyższe znaki były nietypowe i rzadko spotykane. I pewnie macie w tym nieco racji. To też mogą być nowe oznaczenia, które niedawno pojawiły się przy drogach. Brytyjczycy mieli jednak problem ze wskazaniem definicji nie tylko tych oznaczeń. Mocno motali się również w przypadku okrągłej tablicy z czerwoną obwódką, niebieskim tłem i czerwoną, jedną kreską przekreślającą. A to przecież nic innego, jak nasz znak B-35 "zakaz postoju". To jedna z bardziej popularnych i częściej stosowanych tablic przy drogach. A tylko 33 proc. Brytyjczyków było w stanie prawidłowo wskazać jej znaczenie.

Więcej o: