Nowoczesne instalacje stosowane w samochodach z sekwencyjnym wtryskiem paliwa potrafią funkcjonować już wyłącznie na LPG. W takiej sytuacji, każdy kilometr to czysty zysk. Nawet zakładając, że silnik zużyje o 1-2 litry więcej na 100 km, to i tak rachunek ekonomiczny przemawia na korzyść alternatywnego paliwa. W 2017 po Polsce jeździło ponad 3 milionów pojazdów na LPG. Odnotowano wzrost względem 2016 roku o 105 tys. szt. Przy założeniu, że pokonujemy miesięcznie 1500 km, oszczędności mogą sięgać 230-240 zł. W skali roku, w kieszeni kierowcy zostanie około 2700 zł. Mniej więcej tyle, ile kosztuje instalacja oparta na dobrych jakościowo podzespołach (dla silnika 4-cylindrowego).
Statystyczny Polak, eksploatuje samochód przez 4 lata. W tym okresie kapitał finansowy powiększy się do blisko 11 tysięcy.
Kompletna instalacja gazowa od jednego producenta to klucz do sukcesu. Praca nad instalacją w jednym miejscu pozwala na odpowiednią kalibrację i niezawodne działanie oraz kontrolę jakości produktu. Przekłada się to na bezawaryjną pracę instalacji. Taka instalacja nie tylko nie ma negatywnego wpływu na silnik, a nawet pozwala na pokonanie autem przebiegu rzędu 300 tys. km i więcej.
- mówi Marcin Dziewiątkowski, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego i Rozwoju firmy AC S.A producenta instalacji autogaz STAG.
Wybierając kompletną instalację stworzoną przez jednego producenta mamy pewność, że zestaw został przetestowany pod względem współpracy poszczególnych części i ich odpowiedniego działania jako całość. W razie jakichkolwiek problemów zawsze możemy liczyć na wsparcie. Zestaw od jednego uznanego i sprawdzonego producenta to także spore ułatwienie dla warsztatu, który będzie się zajmował montażem. Mechanik doskonale wie, jak taka instalacja działa i ma wiedzę o jej poszczególnych elementach. Nie będzie musiał zmagać się z problemami, jakie mogą się nagle pojawić przy zestawie składanym z elementów różnych marek.
Nie możemy też zapominać, że wybór instalacji jednego producenta daje nam po prostu spokój. W razie jakichkolwiek problemów i usterek, kierowca nie musi się martwić o koszty. Dla przykładu,
spółka AC na sterowniki autogaz STAG daje możliwość przedłużenia gwarancji nawet do 8 lat (uzależnione od rodzaju sterownika) bez ograniczeń przebiegu.
Wysoka jakość kupionej instalacji przełoży się na brak dalszych inwestycji w zestaw. Tak naprawdę w przyszłości konieczna może się okazać tylko wymiana wtryskiwaczy i reduktorów, a więc elementów czysto eksploatacyjnych. Cała reszta instalacji będzie działać przez cały czas użytkowania zestawu.
Istnieje powiedzenie: „nie oszczędzaj przy montażu, tylko po montażu” – odnosi się ono dosłownie do tego, żeby w trakcie doboru części nigdy nie kierować ceną jako pierwszym wyznacznikiem, a oszczędzać jeżdżąc już na gazie po montażu dobrych i sprawdzonych części - na pewno nie najtańszych. Systemy do konwersji pojazdów na LPG występują dziś w wielkim wachlarzu wyboru, zarówno cenowym jak i jakościowym. Jeżeli wybierzemy te najtańsze, zaoszczędzimy tylko przy zakupie. Takie części cechują się albo niższą precyzją działania - wówczas pojazd zużywa więcej niż powinien paliwa, albo są wykonane z niższej jakości materiałów i szybciej się zużyją – wygenerują koszty. Co za tym idzie, zniwelują oszczędności – zniszczy to całą ideę konwersji pojazdu.
- dodaje Marcin Dziewiątkowski.
Spółka AC to największy w Polsce producent kompletnych instalacji gazowych marki STAG. Firma ma swoją własną flotę samochodów, które oczywiście wyposażono w instalację gazową. Auta użytkowane przez AC bezproblemowo pokonują bardzo duże dystanse. Mają już na liczniku ok. 300 tysięcy kilometrów i dalej jeżdżą.
Długowieczność dobrych instalacji gazowych potwierdzają także ogłoszenia na portalach aukcyjnych w krajach, gdzie LPG jest popularne. Patologią polskiego rynku wtórnego jest kręcenie liczników i podawanie przez sprzedawców znacznie zaniżonych wyników. Na szczęście, ostatnio zaczęły z tym walczyć władze, a zaniżanie przebiegu jest karalne. W krajach, gdzie z tym problemem uporano się wcześniej oferty sprzedaży samochodu ze sprawną instalacją LPG o przebiegu 300-400, a nawet 500 tysięcy km nie są rzadkością.
To kolejny powód, dla którego nie można oszczędzać przy wyborze instalacji, którą zamontujemy w naszym samochodzie. Jeżeli zdecydujemy się na firmową instalację gazową, to nie ma mowy o takim problemie. Usterki silników, które zaadaptowano do zasilania LPG, zdarzają się tylko w przypadku stosowania podzespołów niskiej jakości i nieodpowiedniej wydajności. Firmowa instalacja jest dostosowana do danego silnika, nie wpływa więc negatywnie na jego pracę i długowieczność.
Kierowca decydujący się na montaż instalacji LPG w swoim samochodzie musi pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Bez względu na fakt czy mówimy o silniku z bezpośrednim wtryskiem, czy klasycznym benzyniaku, absolutną podstawą jest wybór usług fachowego i renomowanego warsztatu. Tylko ten zagwarantuje wysoką jakość komponentów oraz wykonanej usługi. To ważne, bowiem bez prawidłowego montażu i kalibracji układu, kierowca nigdy nie będzie usatysfakcjonowany podczas eksploatacji.
- komentuje Marcin Dziewiątkowski.
Nowoczesne instalacje gazowe oparte na dopracowanych i dobrych jakościowo komponentach przynoszą wiele korzyści. Poza tym czysto finansowym (na każdych 100 kilometrach oszczędności sięgają 40-45%), pozytywnie przedstawia się bilans ekologiczny, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Musimy tylko pamiętać, by na samej instalacji i warsztacie, gdzie ją montujemy, nie oszczędzać.
To tylko pozorne oszczędności. Wybór zestawu producenta o uznanej marce gwarantuje długą i bezproblemową eksploatację.