Kupno samochodu | Obsługa samochodów amerykańskich

Sprowadzenie samochodu z USA czy Kanady nie jest już tak ryzykowne jak kiedyś. Są części, są warsztaty, są znający się na rzeczy mechanicy

Kontynent północno-amerykański jest wyjątkowo zasobny w tanie samochody. Relacje finansowe między Ameryką a Europą wciąż są takie, że sprowadzanie aut zza Oceanu jest wyjątkowo opłacalne. Polacy odkryli to dawno, dlatego wiele pojazdów amerykańskiego pochodzenia trafiło i wciąż trafia do naszego kraju. Ale nasi rodacy chcą nie tylko kupować nowe i używane samochody. Muszą je również na bieżąco obsługiwać i naprawiać.

Kiedyś nie było to takie proste. Po ustrojowej transformacji, gdy import używanych samochodów rozrósł się do gigantycznych rozmiarów, placówek wyspecjalizowanych w autach amerykańskich wyraźnie brakowało. Sprowadzanie części zamiennych wiązało się często z licznymi perturbacjami a terminy wyznaczane przez stacje obsługi przyprawiały o ból głowy. Wszystko to jednak mamy już za sobą. Samochód zza Oceanu można łatwo kupić, obsłużyć i naprawić.

Mazda6Mazda6 Mazda6 Od razu trzeba zaznaczyć, że serwisy zajmujące się samochodami amerykańskim oferują zazwyczaj usługi kompleksowe. Dzięki temu nie trzeba krążyć po różnych adresach by zlecić kilka różnych czynności. W podstawowym zakresie usług znajdziemy diagnostykę komputerową samochodów, naprawy i remonty kapitalne silników, wymianę rozruszników, alternatorów, pomp paliwowych i pomp wspomagania układu kierowniczego, naprawy automatycznych skrzyń biegów, naprawę i serwis klimatyzacji, naprawę zawieszeń i układów wydechowych.

Diagnostyka komputerowa może odbywać się u klienta, co pozwala zdiagnozować usterkę bez potrzeby dostarczania samochodu do warsztatu. Nie ma większych ograniczeń co do elektroniki, sprawdzone i naprawione mogą być równie dobrze wtrysk paliwa czy układ sterowania klimatyzacją, jak i elektroniczne systemy wspomagające pracę podwozia. Większość firm zajmujących się autami z USA deklaruje posiadanie najnowszego oprogramowania komputerowego. Niektórzy mają autoryzację amerykańskich koncernów (zazwyczaj General Motors) i zatrudniają mechaników z certyfikatami wydanymi przez amerykańskich producentów samochodowych. Warto dodać, że placówki wyspecjalizowane w samochodach z USA zajmują się nie tylko typowo amerykańskimi autami, ale również pojazdami innych marek sprzedawanymi za Oceanem. Dotyczy to na przykład Acury, Infiniti i Lexusa.

Podczas przeglądów i napraw wykorzystywane są zarówno nowe, sprowadzane bezpośrednio z USA, jak i używane części zamienne. Sprowadzanie elementów na zamówienie trwa od 3 do 7 dni. Prowadzona jest również sprzedaż wysyłkowa dla tych, którzy chcą tylko kupić części zamienne. Ciekawą ofertą dla klientów jest cała gama podzespołów regenerowanych. Dotyczy to głównie rozruszników, alternatorów, pomp paliwowych, pomp wspomagania układu kierowniczego, przekładni kierowniczych a nawet automatycznych skrzyń biegów. Wyspecjalizowane warsztaty robią to bardzo dobrze. Elementy po regeneracji są równie trwałe co oryginały, a zdarza się nawet, że trwalsze. Cóż, wiele aut z USA nie grzeszy wysoką jakością.

Instalacja LPG IV generacjiInstalacja LPG IV generacji Instalacja LPG IV generacji "Amerykańskie" serwisy nie ograniczają się do typowych czynności w zakresie przeglądów napraw czy sprzedaży części zamiennych. Kompleksowość usług tych placówek polega również na tym, że podejmują się one wielu nietypowych prac, takich choćby jak montaż instalacji gazowych (LPG), przeróbki oświetlenia pozwalające dostosować samochody do obowiązującego w Polsce prawa czy przygotowanie do imprez sportowych zgodne z regulaminami Polskiego Związku Motorowego. Ważne jest również to, że przyjechać można zarówno autem osobowym, jak i terenówką czy dostawczakiem.

Serwisy zajmujące się autami zza Oceanu nie odżegnują się od importu samochodów nowych i używanych. Niektóre firmy zarejestrowane są jako przedsiębiorstwa dealerskie w USA. W ten sposób można nie tylko kupić wymarzony samochód amerykańskiego pochodzenia, ale również od razu związać się z konkretnym serwisem. Takich miejsc jest już naprawdę sporo na mapie Polski, i to nie tylko w największych miastach. Widać wyraźnie, że zaradni przedsiębiorcy potrafią znakomicie dostosować się do wymagań rynku.

Dariusz Dobosz

ZOBACZ TAKŻE:

Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Tanio, czyli drogo - współczesne diesle

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o: