Motocykl | Postój zimą

Po zimie nadchodzi wiosna. To pewne. Powodzenie pierwszego wiosennego wyjazdu w dużej mierze zależy od tego, jak motocykl został przygotowany do przymusowego zimowego postoju

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do zimowania powinno być dokładne umycie wszystkich elementów. Wszelkie zabrudzenia, dzisiaj proste do usunięcia, na wiosnę okażą się nie lada problemem. Wybór środków jest naprawdę duży, dostępne są nawet specyfiki przeznaczone specjalnie do motocykli. Polecam szampony z woskiem, które zabezpieczają lakier przed utlenianiem i działaniem wilgoci. Do mycia używamy miękkiej gąbki, nie oszczędzamy też wody - nie ma nic gorszego niż wcieranie brudu w lakier. Są takie miejsca, gdzie zwykły szampon nie wystarczy. Smar osiadający na kole, wahaczu i innych częściach jest trudny do usunięcia. Wyjściem w takiej sytuacji jest kupno płynu do mycia motocykli albo zastosowanie benzyny ekstrakcyjnej, która doskonale rozpuszcza wszelkie smary, nie niszcząc przy tym lakieru. Bez obaw można nią także umyć silnik z resztek oleju. Zwykła benzyna nie jest zalecana, gdyż pozostawia tłuste, trudne do usunięcia ślady.

Innym wyjściem jest skorzystanie z myjni bezdotykowej, z założenia przeznaczonej do samochodów,

ale sposób działania (mycie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem z detergentami) pozwala na wykorzystanie jej przez motocyklistów. Trzeba jednak spełnić dwa podstawowe warunki - silnik motocykla powinien być wystudzony (może być lekko ciepły), a przy myciu musimy zachować szczególną ostrożność. Strumień wody nie może być kierowany w okolice łożysk kół, główki ramy, dźwigni tylnego zawieszenia czy elementów elektrycznych i układu zapłonowego. Teoretycznie są to miejsca chronione przed wodą, ale z pewnymi ograniczeniami. Nie możemy porównywać jazdy w deszczu z działaniem wody pod dużym ciśnieniem. Co gorsza, usunięcie wilgoci spod uszczelniaczy jest znacznie trudniejsze niż wpakowanie jej do środka - wymaga to demontażu zalanych części.

Do osuszenia motocykla można użyć suchej szmatki lub irchy. Ważne jest usunięcie wody spod osłonek przeciwkurzowych przedniego zawieszenia. W czasie normalnej eksploatacji takie zabiegi nie są konieczne - po jeździe w deszczu resztki wody wydostają się ponad osłonki wraz z pracą zawieszenia na nierównościach i po pewnym czasie przestrzeń nad uszczelniaczem jest sucha. W przypadku odstawienia motocykla na zimę musimy osuszyć to miejsce "mechanicznie". Nie pozostaje nic innego jak delikatnie podważyć osłonki przeciwkurzowe, unieść je do góry i usunąć resztki wody. Prostszym wyjściem może okazać się przysłonięcie tych miejsc na czas mycia - kawałek taśmy klejącej nadaje się do tego doskonale.

Finałem mycia motocykla jest zabezpieczenie wszystkich powierzchni.

Na części lakierowane stosujemy preparat zawierający wosk. Wybór środków jest duży, należy tylko zwrócić uwagę na to, do jakiego lakieru przeznaczony jest dany preparat. Część z nich tylko konserwuje powierzchnię, inne mają również właściwości polerujące, co pozwala usunąć warstwę zmatowiałego lakieru i rysy. Istnieją też specjalne specyfiki do chromu, aluminium itp. Pasty ścierne polecam właścicielom maszyn, które lata świetności mają za sobą. Trzeba tylko pamiętać, że lakier ma ograniczoną grubość i zbytnie zaangażowanie w polerowanie powierzchni może skończyć się przetarciem lakieru. Do części plastikowych, siodła, podnóżków itp. nadają się preparaty do nabłyszczania desek rozdzielczych w samochodach. Mają one dobre właściwości myjące, nabłyszczają i konserwują powierzchnię. Co więcej, można je zastosować również do zabezpieczenia trudno dostępnych miejsc metalowych w naszym motocyklu - elementów silnika, części ramy itp. Plusem na wiosnę okaże się łatwość zmycia nagromadzonego tam kurzu - wystarczy woda bez użycia detergentów. Pamiętajmy tylko, aby w ferworze walki nie zakonserwować w ten sposób tarcz hamulcowych i opon.

Umycie motocykla to nie wszystko, teraz musimy zadbać o mechanikę.

Pod tym względem także nie zaleca się postawienia motocykla po ostatniej jeździe bez dokonania kilku podstawowych czynności. Pierwszą z nich powinna być wymiana oleju silnikowego. Można się zastanawiać, po co to robić, skoro nasz motocykl przez kilka miesięcy będzie po prostu stał. Niestety, zużyty olej zawiera wiele szkodliwych składników - są to m.in. kwasy, pochodne siarki zawartej w naszym polskim paliwie. Pozostawienie takiego koktajlu w silniku nie jest najlepszym pomysłem. Nie pozostaje nic innego jak wymienić olej, pamiętając oczywiście o filtrze. Tak przygotowanego motocykla nie powinno się uruchamiać w czasie zimowania. W czasie pracy na niedogrzanym silniku woda kondensująca się wewnątrz silnika oraz wspomniane już agresywne substancje nie będą miały szans na odparowanie. Pozostaną one w oleju, układzie wydechowym i będą mogły niszczyć nasz motocykl od wewnątrz przez wiele tygodni. Jeśli już nie będziemy mogli się powstrzymać od zimowych wycieczek, starajmy się nie ograniczać ich do dwóch kółek wokół garażu. Niech silnik i układ wydechowy porządnie się nagrzeją, co pozwoli zminimalizować negatywne skutki zimowej jazdy. Jedyną korzyścią z takiego postępowania może być rozruszanie innych części motocykla - łożysk kół, łańcucha, zawieszenia czy też uszczelniaczy silnika. Te ostatnie w wiekowych sprzętach źle znoszą długie postoje (stara guma twardnieje i nie jest już w stanie ułożyć się do ruchomych elementów), a na wiosnę okazuje się, że silnik cieknie. Tak więc, jeśli nasz silnik już teraz nie jest szczelny, nie czekajmy z naprawą do wiosny.

Kolejnym krokiem w przygotowaniu silnika jest spuszczenie benzyny z komór pływakowych gaźników. Jeśli mamy szansę zrobić to przed myciem motocykla, to dobrze - najczęściej nie uda się wyłapać całej spuszczanej benzyny i jej resztki mogą pobrudzić silnik. W innym przypadku plamy można usunąć też benzyną, ale ekstrakcyjną. Opróżnienie gaźników jest prostą operacją, gdyż mają one specjalne śruby spustowe. Należy upewnić się, czy kranik paliwa jest sprawny, czy nie przepuszcza paliwa, bo wtedy cała operacja nie ma najmniejszego sensu. W razie powyższych problemów nie pozostaje nam nic innego jak wymiana membran i uszczelek w kraniku - do niektórych typów motocykli są dostępne zestawy naprawcze, czasami jednak czeka nas kosztowna wymiana całego kranika. I jeszcze jedno - na zimę zbiornik powinien być zatankowany do pełna, co ograniczy możliwość kondensacji wody z powietrza i jego korozji.

Następnym aspektem przygotowania motocykla do zimy jest wymiana płynu hamulcowego.

Jest on higroskopijny, co oznacza, że ściąga wodę z otoczenia. Nie sugerujmy się tym, że jest on szczelnie zamknięty w zbiorniczku. Po sezonie na pewno zawiera tyle wilgoci, że jego parametry nie są zadowalające. Co więcej, woda może spowodować korozję metalowych elementów układu hamulcowego, np. tłoczków, co może oznaczać konieczność naprawy zacisku. Dlatego warto też zająć się samymi zaciskami - tłoczki należy oczyścić i nasmarować specjalną pastą. Dzięki temu mamy pewność, że będą odizolowane od wilgoci i nie zagości na nich rdza. Do postoju trzeba także przygotować łańcuch. Najprostszym rozwiązaniem będzie jego nasmarowanie. Teoretycznie powinno to wystarczyć, jednak warto przedtem go przesmarować. Jeśli zdemontowanie zestawu napędowego jest dla nas zbyt kłopotliwe, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego sprayu. Tak zwany Chain Cleaner spełni swoje zadanie znacznie lepiej niż np. nafta. Benzyna nie powinna być w ogóle do tego używana, gdyż niszczy oringi łańcuchów. Po umyciu łańcucha należy go oczywiście nasmarować specjalnym smarem lub olejem przekładniowym. Pamiętajmy również o tym, żeby łańcuch był właściwie naciągnięty. Motocyklistom o większym doświadczeniu w dziedzinie mechaniki mogę polecić całkowity demontaż zestawu napędowego i tylnego wahacza. Zysk będzie podwójny - oczyścimy łańcuch i zębatki oraz sprawdzimy stan łożysk wahacza. Po demontażu łańcuch wrzucamy do pojemnika z naftą na kilka godzin, co pozwoli na dokładne rozpuszczenie nagromadzonego brudu i resztek smaru. W usunięciu nadmiaru zanieczyszczeń można pomóc sobie pędzelkiem. Należy to jednak robić tak, żeby usuwać zanieczyszczenia, a nie wbijać je pod oringi. Po takiej kąpieli łańcuch wiesza się do wyschnięcia, a następnie smaruje. Do oczyszczenia zębatek i elementów motocykla używamy benzyny ekstrakcyjnej. Najwięcej wszelkiego rodzaju brudu zbiera się pod osłoną zębatki zdawczej - czasami jest to gruba na centymetr warstwa lepkiej mazi. To samo dotyczy centralnej podstawki i jeszcze kilku innych elementów naszego pojazdu. Korzystając z demontażu tylnego zawieszenia motocykla, warto przesmarować łożyska wahacza. Nie zalecam mycia łożysk, gdyż skutek może być odwrotny do zamierzonego. Zanieczyszczenia, najczęściej znajdujące się na wierzchu, wraz z benzyną użytą do mycia dostaną się bezpośrednio na bieżnie, czego skutkiem będzie zniszczenie łożyska. Jest na to skuteczniejsza metoda - suchą szmatką zdejmujemy nadmiar starego smaru i nakładamy nowy, następnie kilka razy obracamy łożyskiem i czynność powtarzamy. Po nałożeniu ostatniej warstwy smaru można wszystko poskładać. Jeśli motocykl ma z tyłu hamulce bębnowe, warto zajrzeć również tam - okładziny należy przetrzeć papierem ściernym, co pozwoli usunąć zeszkloną warstwę skutecznie ograniczającą sprawność hamulców.

Warto przesmarować każdą część motocykla, która tego wymaga - od łożysk kół do główki ramy.

Pewne jest jedno - czas poświęcony w jesienne wieczory na przygotowanie i sprawdzenie motocykla zostanie nagrodzony bezawaryjną jazdą w okresie letnim. Powinno się też zweryfikować wszelkie uszkodzenia, gdyż okres oczekiwania na niektóre części zamienne przekracza nawet dwa miesiące. Za każdym razem trzeba się zastanowić, czy przy okazji rozmontowania elementów motocykla nie warto ich po prostu wymienić. Przykładem mogą być linki gazu, sprzęgła itp. Wielu motocyklistów marnuje wiele czasu na regenerowanie tych elementów. Trzeba jednak pamiętać o jednym - linka, której pancerz raz już pękł i dostała się tam woda, powodując korozję, nigdy już nie będzie pracowała jak nowa. Nawet wielodniowe moczenie w oleju może okazać się skuteczne tylko na krótko. Jeśli smarować, to bardzo delikatnie. Można wetrzeć w linkę olej silikonowy, traktując to jako zabezpieczenie antykorozyjne, a nie wspomaganie poślizgu. Zbytnia gorliwość przy smarowaniu linek może tylko spowodować, że zastosowany smar będzie skutecznie zbierał kurz, co może tylko pogorszyć efekt.

Kiedy już postawimy nasz motocykl w miejscu zimowania, powinniśmy zająć się instalacją elektryczną.

Podstawową sprawą jest wyjęcie akumulatora i wstawienie do cieplejszego pomieszczenia, chyba że nasz garaż jest ogrzewany i panuje w nim temperatura ponad 5 *C. Konieczne jest okresowe doładowywanie akumulatora, gdyż w czasie postoju systematycznie traci on poziom naładowania (przyjmuje się średnio 1 proc. dziennie). Szczególnie w starszych motocyklach powinno się poświęcić więcej czasu na sprawdzenie i zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Połączenia przewodów powinno się zabezpieczyć specjalnym preparatem lub środkiem typu WD 40, który pomoże w oczyszczeniu zaśniedziałych elementów.

Przy długim postoju należy także zadbać o opony.

Ułatwione zadanie mają właściciele sprzętów wyposażonych w centralną podstawkę. W takim wypadku należy zredukować ciśnienie w oponach (do blisko 1,5 atmosfery). W przypadku pozostałych motocykli można zastosować dwa rozwiązania. Pierwszym jest postawienie sprzętu na "kołkach", co często wiąże się ze skomplikowaną procedurą podnoszenia motocykla i ustawiania go na podpórkach. Drugim rozwiązaniem będzie pozostawienie motocykla na kołach i bocznej podstawce. W takim wypadku konieczne jest jego przetaczanie co dwa-trzy tygodnie o 1/4 obrotu kół. Ciśnienie w oponach pozostawiamy bez zmian.

Warto na koniec przykryć motocykl pokrowcem.

Tkanina użyta do tego celu powinna być przewiewna i stosunkowo swobodnie na nim ułożona. Niedopuszczalne jest ciasne owijanie motocykla folią, gdyż przynosi to więcej szkód niż korzyści. Para wodna skrapla się pod takim kokonem, co stanowi doskonałą pożywkę dla korozji.

Przedstawione czynności należy wykonać przed pozostawieniem motocykla na zimowy sen. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, zawsze może skorzystać z oferty wyspecjalizowanych warsztatów, które przygotują motocykl i dostarczą do miejsca garażowania albo zaoferują suche, czyste i bezpieczne miejsce w swoim magazynie.

ZOBACZ TAKŻE:

Aprilia Tuareg 750 concept - ZOBACZ TUTAJ

Przygotuj motocykl do sezonu - ZOBACZ TUTAJ

Yamaha XT1200Z Super Tenere - ZOBACZ TUTAJ

Darmowe ogłoszenia motocykli - www.autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.