Narażeni na mało komfortową jazdę, zastanawiamy się, jak bezpiecznie podróżować w trudnych zimowych warunkach. Nie od dziś wiadomo, że za nasze bezpieczeństwo na drodze odpowiadają miedzy innymi dobrze dobrane opony, które zapewniają przyczepność i krótszą drogę hamowania. Warto już teraz poznać kilka praktycznych wskazówek, jak wybrać najlepsze ogumienie i nie dać się zaskoczyć zimie!
Zima jest kapryśną porą roku - na zmianę słońce, deszcz, śnieg czy błoto pośniegowe. Dlatego opony maja trudne zadanie do wykonania. Letnie ogumienie nie zapewni nam należytej ochrony przy zmiennej zimowej pogodzie. Co zyskujemy dzięki zamontowaniu "zimówek"?
- redukcję efektu aquaplaningu - zimowe opony skuteczniej odprowadzają nadmiar wody i śniegu w niskich temperaturach.
- skrócenie drogi hamowania - droga hamowania przy zastosowaniu "zimówek" skrócona jest o 10% na mokrych i o 20% na ośnieżonych nawierzchniach, w porównaniu z oponami letnimi w niskich temperaturach.
- lepszą przyczepność - zachowanie dobrej przyczepności oraz elastyczności na śliskich i ośnieżonych nawierzchniach w trakcie przyśpieszania jak również obniżenie ryzyka niekontrolowanych poślizgów jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich opon zimowych.
Przyjęto, że opony letnie na zimowe zmienia się, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się przez kilka dni na poziomie 7°C i ma tendencję spadkową. Taka temperatura powinna być sygnałem, że trzeba przygotować się do wymiany ogumienia i nie zwlekać z montażem opon zimowych do pierwszych opadów śniegu. Kiedy temperatura spada poniżej 7°C, letnia opona, ze względu na skład mieszanki, twardnieje - ma mniejszą przyczepność i wydłuża się droga hamowania. Auto wyposażone w zimowe ogumienie hamuje w niskich temperaturach dwa razy szybciej niż ten sam samochód na letnich oponach. Montaż "zimówek" odpowiednio wcześniej pozwala nam przygotować się na niespodziewane zmiany pogody oraz zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze, a co również ważne - chroni nas od stania w kolejkach do punktów serwisowych wymiany opon.
Opony zimowe zostały precyzyjnie zaprojektowane po to, by błyskawicznie reagować na nawierzchniach mokrych, pokrytych śniegiem, błotem oraz na nawierzchniach suchych, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 7 stopni C. Specjalna konstrukcja, skład surowca i specyficzny układ bieżnika opony zimowej to cechy, które znacznie wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy w jesienno - zimowej aurze. "Zimówki" posiadają zalety, których brak oponom letnim i całorocznym, wśród nich możemy wymienić:
- bieżnik - w "zimówkach" głęboki, specjalnie ukształtowany bieżnik przystosowany jest do odprowadzania dużej ilości wody, śniegu i błota pośniegowego spod kół. Odpowiednie nacięcia na wypukłościach bieżnika - lamele - zwiększają ich elastyczność i pomagają zagłębiać się w śnieg. Opony zimowe możemy podzielić ze względu na zastosowaną rzeźbę bieżnika. Bieżnik kierunkowy - najczęściej montowany w małych i średnich samochodach osobowych oraz bieżnik asymetryczny przeznaczony do aut klasy średniej i wysokiej zastosowany np. w oponach Pirelli Sotto Zero. Warto kontrolować głębokość bieżnika, a jeśli jest mniejsza niż 4 mm - wymienić opony.
- mieszanka - zimowe opony zbudowane z kauczuku z dodatkiem krzemu sprostają niskiej temperaturze. Dzięki zastosowaniu takiej mieszanki zapewniają zdecydowanie krótszą droga hamowania, lepszą przyczepność i komfort jazdy.
Przy montażu opon zawsze należy pamiętać o różnych wartościach ciśnienia w zależności od temperatury zewnętrznej: ciśnienie w oponie spada o 0.1 bara z każdym spadkiem temperatury o 10 st. C (np. 2.0 bara przy +20 st C zmieni się w 1,7 bara w -10 st C).
W zależności od klasy auta i rodzaju planowanej przez nas podróży warto zastanowić się nad wyborem idealnie dopasowanych opon. Z myślą o kierowcach, którzy w zimie większości czasu spędzają w mieście Pirelli proponuje dwa modele opon Snowcontrol Serie II oraz Sottozero Serie II.
Dla posiadaczy samochodów klasy średniej i kompaktowej, Pirelli dedykuje swoją nowość Winter Snowcontrol Serie II o kierunkowym bieżniku. Dzięki zastosowaniu unikalnego systemu nacięć lameli bieżnika oraz specjalnej mieszance użytej przy produkcji, opona jest bardziej stabilna, a dzięki podniesionym barkom siła kontaktu z podłożem jest bardziej jednorodna, co ma ogromny wpływ na przyczepność.
Posiadacze aut sportowych i luksusowych poruszający się w cyklu miejskim, dla których istotnym elementem są wysokie osiągi, powinni sięgnąć po Pirelli Winter Sottozero Serie II. Asymetryczny wzór bieżnika wraz z charakterystycznym sposobem nacięcia lameli zwiększa powierzchnię styku, co gwarantuje zwiększoną stabilność i przyczepność. W warunkach miejskich, w których często mamy do czynienia z zalegającym błotem pośniegowym, opona Winter Sottozero Serie II świetnie oddaje swe właściwości, a to dzięki technologii HTS - (Hydro Static Tank) - czyli szerszym rowkom obwodowym, które efektywniej odprowadzają błoto pośniegowe.
Dla kierowców, którzy jeżdżą w góry na narty, zimowe górskie wycieczki czy wyjazdy sylwestrowe, eksperci Pirelli zalecają Winter CARVING. Opona ta jest idealnym rozwiązaniem dla pasjonatów jazdy w ekstremalnych warunkach zimowych, zwłaszcza po kopnym śniegu.
Aby sprostać wysokim wymaganiom pasjonatów samochodów terenowych, którzy w zimowym okresie nie stronią od ekstremalnych wrażeń Pirelli przygotowało odpowiednią oponę - Pirelli Scorpion Ice&Snow. To opona rekreacyjno-terenowa charakteryzująca się czterema zygzakowatymi rowkami obwodowymi oraz asymetrycznym wzorem bieżnika.
Dla właścicieli pojazdów transportowych lekkich typu van polecane są opony Pirelli Chrono Winter oraz Citynet Winter Plus. Opony te doskonale sprawdzają się na śniegu oraz odznaczają się zwrotnością i doskonałymi parametrami jezdnymi nawet przy pełnym obciążeniu.
Dostatecznie wcześniej wymienione opony, odpowiednio dopasowane do naszego auta, stała konserwacja i kontrola techniczna ogumienia na pewno pozwolą nam cieszyć się bezpieczną i komfortową podróżą nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Źródło: Pirelli
Zdążyć przed zimą z Pirelli - POWRÓT DO SEKCJI
Nie czekaj na zimę, kup zimówki już teraz - najtaniej! - opony.moto.pl