Karawaning? A co to takiego!

Wybierasz się na wakacje kamperem lub autem z przyczepą? To jedna z popularniejszych i najtańszych form wypoczynku. Jak sprawić, by taki wyjazd był bezpieczny?

Po Polsce jeździ 2 tysiące kamperów i około 100 tysięcy przyczep kempingowych. W porównaniu z Niemcami czy Francuzami to wciąż niewiele, ale widać, że Polacy coraz bardziej kochają karawaning.

Czy taką podróż spędzimy miło i bezpiecznie, zależy przede wszystkim od stanu samochodu lub przyczepy kempingowej a także umiejętności kierowcy. Warto pamiętać, że prowadzenie samochodu z przyczepą wymaga praktyki i umiejętności. Bez specjalnych uprawnień można prowadzić samochód osobowy z przyczepą do 750 kg. (waga zestawu nie może przekraczać 3,5 tony). Jeśli przyczepa jest cięższa, wymagane jest prawo jazdy kat. B+E.

W przypadku kamperów nie ma znaczenia ilu osiowy jest pojazd. Istotna jest jego masa. Jeśli dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony możemy spokojnie podróżować z kategorią B, jeśli więcej to wymagane jest prawo jazdy na samochody ciężarowe.

Camper: McLouis Glen 430Camper: McLouis Glen 430 fot. Juliusz Szalek Blisko 13 m kw., a na nich: cztery łóżka, łazienka, jadalnia, kuchnia i salon. Jak to możliwe? Wystarczy trochę pomysłowości, kilka sklejek, kilogramy silikonu i platforma Fiata Ducato. Tak przygotowanym M1 na kołach postanowiliśmy podbić Peloponez - największy i najciekawszy grecki półwysep. Relację znajdziesz TUTAJ

Przygotowania do podróży Jeśli przyczepa stała nieużywana przez całą zimę, należy zwrócić szczególną uwagę na jej stan. Jeżeli opony przez długi czas były na słońcu lub mrozie, należy zwrócić uwagę na ewentualne pęknięcia lub wybrzuszenia. Opony powinno się chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na przykład poprzez ich przykrycie. Zalecane jest również sprawdzenie opon pod kątem minimalnej głębokości bieżnika, "łysych" powierzchni, nierównego zużycia oraz obiektów tkwiących w rzeźbie bieżnika. Opony powinny być odpowiednio dobrane do maksymalnej masy przyczepy kempingowej, a także do maksymalnej dozwolonej prędkości, szczególnie podczas podróży zagranicznych. Dla przyczep kempingowych należy szukać opon klasy C (przeznaczonych do samochodów ciężarowych) lub XL (opony wzmacniane), aby zwiększyć ich wytrzymałość na obciążenia. Opony należy napompować zgodnie z zaleceniami producenta przyczepy. Zapewnia to nie tylko większą wygodę podczas jazdy, ale także przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Rozłożenie obciążenia Właściwe rozłożenie obciążenia przyczepy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Wiele problemów związanych z prowadzeniem pojazdu ciągnącego przyczepę wynika z jej nieprawidłowego lub nadmiernego obciążenia. Ciężkie przedmioty należy umieścić jak najniżej, w miarę możliwości nad osią i upewnić się, że są one zabezpieczone w sposób zapobiegający ich przemieszczaniu na zakrętach i przy gwałtownym hamowaniu. Jeśli to możliwe, cięższe przedmioty powinno się umieścić w samochodzie, natomiast lżejsze - w przyczepie.

Przed wyruszeniem w podróż dobrze jest zrobić listę kontrolną, aby upewnić się, że nic nie umknęło naszej uwadze, a przyczepa jest sprawna. Czy wszystko jest właściwie podłączone i działa prawidłowo? Szczególną uwagę należy zwrócić na światła, hamulce, opony, zaczepy i liny bezpieczeństwa.

Przygotuj się na niespodzianki Dobre przygotowanie w dużym stopniu zmniejsza stres związany z nieoczekiwanymi wypadkami i nieprzyjemnymi sytuacjami. Warto zainwestować w porządny zestaw narzędzi i części zapasowych. W wielu krajach europejskich posiadanie zapasowych żarówek, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy czy apteczki jest obowiązkowe. Koło zapasowe i zestaw narzędzi pozwalający na jego szybką wymianę są wręcz niezbędne. Kolejnym koniecznym elementem wyposażenia są lusterka zwiększające widoczność po prawej i lewej stronie. W większości krajów obowiązkowe jest także posiadanie odblaskowych kamizelek bezpieczeństwa dla wszystkich osób znajdujących się w samochodzie.

Prowadź odpowiedzialnie Prowadzenie przyczepy może być na początku trudnym zadaniem, dlatego kierowca samochodu z przyczepą powinien przede wszystkim być spokojny i zrelaksowany. Miejmy na uwadze ograniczenia wynikające z warunków ruchu drogowego w danym miejscu. Nie przekraczajmy stałej prędkości 80-100 km/h w zależności od maksymalnej dozwolonej prędkości dla danego rodzaju przyczepy i oczywiście stosujmy się do ograniczeń prędkości w poszczególnych krajach. Utrzymanie bezpiecznej odległości od poprzedzających pojazdów zapewnia wystarczająco dużo czasu, aby w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zareagować i zatrzymać pojazd, co pomaga zachować spokój i panować nad sytuacją.

O czym warto pamiętać? Przestrzeganie kilku podstawowych zasad przy podróżowaniu z przyczepą na pewno sprawi, że wyjazd będzie spokojniejszy, przyjemniejszy i bardziej bezpieczny:

- utrzymuj odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu,

- wyprzedzaj inne pojazdy, zwłaszcza samochody ciężarowe, tylko kiedy jesteś pewien, że masz dużo czasu i miejsca na wykonanie tego manewru; nigdy nie spiesz się przy wyprzedzaniu,

- podczas wyprzedzania dużych pojazdów, takich jak samochody ciężarowe czy autobusy, pamiętaj o występującym w takich sytuacjach zjawisku przyciągania. Siły aerodynamiczne będą działać w kierunku ciężarówki przy wyprzedzaniu, a po zakończeniu manewru - w przeciwnym kierunku,

- regularnie obserwuj ruch za sobą, aby wiedzieć, czy ktoś nie chce ciebie wyprzedzić.

Jeśli zauważysz za sobą długą kolejkę samochodów, zwłaszcza na krętych, górskich drogach, wykorzystaj rozjazdy, aby pozwolić innym ciebie wyprzedzić,

- skręcaj po szerokim łuku. Rzut oka w lusterko pomoże prawidłowo wykonać manewr,

- jeśli przyczepa zaczyna się kołysać, zachowaj spokój. Zahamuj zdecydowanie i długo, aby doprowadzić do stabilizacji przyczepy i samochodu. Wystarczająco długie hamowanie spowoduje zadziałanie hamulców przyczepy, co zapobiegnie kołysaniu. Pamiętaj: kołysanie się przyczepy jest skutkiem niefortunnego połączenia kilku czynników: przeciążenia, złego rozłożenia ładunku, nadmiernej prędkości czy silnego wiatru,

- podczas prowadzenia pojazdu i parkowania weź pod uwagę wysokość, długość i szerokość przyczepy. Uważaj na obiekty znajdujące się obok, nad lub za pojazdem. Umieść naklejkę z wysokością pojazdu, łączną długością i szerokością na przedniej szybie.

- w trakcie parkowania w zatoczkach przy autostradzie, nie blokuj miejsc wyznaczonych dla ciężarówek. Jest to niezgodne z prawem i zabiera miejsce kierowcom ciężarówek, którzy są prawnie zobowiązani robić postoje na tych miejscach parkingowych.

Ostrożność, wyobraźnia i odpowiednie przygotowanie sprawią, że podróż z przyczepą kempingową po Europie okaże się przyjemnym doświadczeniem i świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od utartych szlaków.

Więcej informacji na temat pól kempingowych w Europie można znaleźć na stronie: www.acsi.eu . Dokładne informacje na temat szczegółowych obliczeń dotyczących stosunku wagi i mocy dostępne są w kilku językach np. na stronie www.towcar.eu .

Zbudowany przez nas Fiat podbija świat - ZOBACZ TUTAJ

Honda CR-Z - coupe z listkiem - PIERWSZA JAZDA

Samochody: Volkswagen Passat - ogłoszenia

Więcej o: