Paliwo | Jak oszczędzić na wakacyjnym wyjeździe?

Wystarczy zwracać uwagę na drobiazgi. Dobre ciśnienie w oponach, eco-driving i kilka innych elementów może spowodować, że wakacyjny wyjazd nie zrujnuje urlopowego portfela

Właściwa eksploatacja oraz regularny serwis samochodu może pomóc w oszczędnościach związanych z wydatkami na paliwo. W jaki sposób? Z pozoru proste i banalne rzeczy mogą mieć wpływ na zwiększone zużycie paliwa przez nasze auto. Oszczędności związane z tankowaniem mają decydujące znaczenie na dystansie setek kilometrów. Przykłady? Wystarczy jechać z uchyloną szybą, by spalanie wzrosło.

Oszczędności może szukać każdy kierowca, wystarczy, że będzie pamiętać o kilku podstawowych zasadach i bacznie będzie obserwował, co dzieje się z jego pojazdem - radzi Piotr Łygan, ekspert Pirelli.

Właściwe rozłożenie bagażu - źle rozłożony lub niewłaściwie zamocowany bagaż, nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale także ma znaczący wpływ na obciążenie zawieszenia auta, a co za tym idzie zwiększone opory powietrza i zwiększone zużycie paliwa. Należy pamiętać, aby bagaż był równomiernie rozłożony i solidnie zabezpieczony tak aby w trakcie gwałtownego hamowania pozostał na swoim miejscu. Pamiętajmy, aby nie zostawiać rzeczy na tylnej półce samochodu, niezabezpieczone stanowią zagrożenie dla podróżujących, zwłaszcza podczas gwałtownego hamowania, jak również ograniczają pole widzenia kierowcy we wstecznym lusterku.

Zmniejszenie oporów powietrza - warto jest cały bagaż ulokować we wnętrzu pojazdu. Zainstalowanie bagażników dachowych zwiększa opory powietrza, sprawia, że auto jest mniej dynamiczne, co może mieć decydujące znaczenie przy wyprzedzaniu. Znacząco wzrasta też zużycie paliwa. Najgorsze są rowery. Jeśli to możliwe lepiej przewozić je na specjalnych hakach z tyłu auta, niż na dachu.

Ostrożnie z klimatyzacją - zbawienna w trakcie upałów, podnosi komfort jazdy. Trzeba pamiętać,  że podnosi również zużycie paliwa. Aby osiągnąć i utrzymać stosunkowo niską temperaturę wewnątrz pojazdu zużywane jest od 0,76 litra do 2,11 litra paliwa na każde 100 km. Parametry te uzależnione są od tego czy auto jedzie ze stałą prędkością czy też porusza się w miejskim korku w upalny dzień. Przyjemny chłód w samochodzie jest kosztowny, dlatego należy unikać schładzania wnętrza do minimalnych temperatur. Przed uruchomieniem klimatyzacji należy wywietrzyć auto otwierając wszystkie szyby, po czym stopniowo schładzać wnętrze pojazdu. To może zamiast klimy otworzyć okna? Nic bardziej mylnego. Otwarte okna powodują wzrost oporu toczenia auta i pogarszają sprawę.

Oszczędzajmy przez właściwą eksploatację opon

Opony to jedyny element łączący pojazd z nawierzchnią - gwarantują właściwą przyczepność z podłożem, bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Dlatego warto zapoznać się kilkoma praktycznymi poradami dotyczącymi sposobu eksploatacji opon.

1. Ciśnienie w oponach - właściwy poziom ciśnienia w oponach ma decydujący wpływ na komfort prowadzenia, bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Zbyt słabo napompowane opony charakteryzują się większymi oporami toczenia. Wówczas znacznie szybciej zużywa się bieżnik opony, skracając czas eksploatacji, co przekłada się na wzrost zużycia paliwa nawet o 3%. Samochód, w którym opony mają zbyt wysokie ciśnienie jest mało stabilny, a opony zużywają się szybciej. Utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia powietrza w oponach przyczynia się do zwiększenia naszych oszczędności oraz obniżenia niekorzystnego wpływu na środowisko.

2. Stan zawieszenia - na zwiększone zużycie paliwa wpływa również stan elementów podwozia samochodowego. Prawidłowe ustawienie geometrii zawieszenia, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, pozwoli nam na uniknięcie większych strat energii, a co za tym idzie zwiększonych oporów toczenia.

Kolejnym ważnym elementem zawieszenia mającym wpływ na prawidłową pracę opon są amortyzatory. Jeśli niewłaściwie tłumią drgania i nierówności wówczas mamy do czynienia z niewłaściwą pracą opon. Warto przynajmniej dwa razy w roku np. przy okazji sezonowej wymiany ogumienia, dokonać w serwisie korekty wyważenia kół oraz oceny stanu felg i opon - podpowiada Łygan.

3. Właściwe ogumienie - przy wyborze rozmiaru i szerokości opon do samochodu zawsze należy stosować się do zaleceń zawartych w karcie homologacji. Jeśli rozmiar lub szerokość opon nie będą odpowiadały parametrom określonym w karcie homologacji musimy liczyć się ze zwiększonym spalaniem, spadkiem komfortu prowadzenia auta.

4. Letnie upały a praca opon - przy dużych temperaturach powietrza opony szybciej się zużywają oraz wydłuża się droga hamowania. Wpływa to na zużycie paliwa. Dlatego w takich warunkach należy szczególnie zwrócić uwagę na dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Należy pamiętać, iż znaczący wpływ na spalanie samochodu ma płynny charakter jazdy kierowcy. Unikajmy gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Starajmy się jechać płynnie ze stałą prędkością, nie szarżujmy na drodze. Przed wyjazdem warto również zapoznać się choćby z podstawowymi zasadami eco-drivingu. My pisaliśmy o tym TUTAJ .

Źródło: Pirelli

DKW GT Malzoni - brazylijski klasyk - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Skoda Roomster - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.