Firma Fahrzeugsystemdaten donosi, że w samochodach nie starszych niż 3-letnie najczęściej zawodzą systemy bezpieczeństwa aktywnego i biernego. W oparciu o badania okresowe pojazdów, niemieckie statystyki mówią o 60 tys. usterek poduszek powietrznych. Poza airbagami psują się systemy ABS i ESP.
Eksperci Dekry radzą, żeby koniecznie sprawdzić elektronikę podczas wykonywania badania technicznego. Zalecają kompleksowe badania systemów istotnych dla bezpieczeństwa podróżujących w autach zarejestrowanych od kwietnia 2006 r. W tym roku po raz pierwszy udają się one w większych ilościach na przegląd techniczny.
Rzeczoznawcy z Dekry przestrzegają także przed podróżowaniem, gdy we wnętrzu auta panuje zbyt wysoka temperatura. Powyżej 24 stopni zwiększa się liczba popełnianych przez kierowcę błędów i tym samym podwyższa ryzyko wystąpienia wypadku, o czym niedawno pisaliśmy . Optymalna temperatura wewnątrz auta to 22 stopnie Celsjusza, a do jej utrzymania niezbędny jest sprawny układ klimatyzacji. Warto raz do roku udać się na przegląd eksploatacyjny klimy.
Przed zakupem nowych opon przeczytajmy ich oceny i opinie, wystawione przez innych użytkowników. Znajdziecie je na opony.moto.pl . Tanie ogumienie często odstaje właściwościami od markowych opon.
Co warto sprawdzić w samochodzie przed urlopem? - oświetlenie pojazdu, w tym tablicy rejestracyjnej - pamiętajmy, aby klosze lamp utrzymywać w czystości, - stan zawieszenia - amortyzatory, sprężyny, elementy gumowe, - stan opon (bieżnik, wiek) i ciśnienie oraz stan koła zapasowego (warto nauczyć się zmieniać koło, jeśli nigdy tego nie robiliśmy), - stan piór wycieraczek, - stan akumulatora (warto oczyścić klemy), świec, kabli zapłonowych, - stan filtra powietrza, pasków, terminy wymiany płynów eksploatacyjnych (wymienić w razie potrzeby), - układ hamulcowy i płyn (profilaktycznie należy wymieniać go co 2 lata), - układ wydechowy, - układ klimatyzacji, - płyn chłodniczy, - nie ignorujmy uciążliwych usterek, których naprawę długo odkładamy (np. stukający przegub), - warto zabrać ze sobą przydatne akcesoria: apteczka, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka, gaśnica, zapasowy zestaw żarówek i bezpieczników, linka holownicza, łopatka, latarka, koc, zapałki, woda mineralna, podstawowe narzędzia i lekarstwa, zapasowe kluczyki i pilot, kontakt do ubezpieczyciela/pomocy drogowej, mapy.
Marcin Sobolewski, źródła: Samar/Dekra, oprac. własne
A to Ci dopiero patent - ZOBACZ TUTAJ