Jego zadanie polega na wysyłce energii elektrycznej do rozrusznika, cewki zapłonowej, a także wszystkich obwodów elektrycznych. Umożliwia bezproblemowy rozruch jednostki napędowej. Żywotność akumulatora, który jest prawidłowo użytkowany oraz eksploatowany szacuje się na ok. 4-5 lat. W przypadku nagminnych zaniedbań czas ten może skrócić się nawet do roku. Aby oszacować, w jakim stanie jest aktualnie akumulator, warto zwrócić uwagę na tzw. magiczne oczko.
Obecnie w większości modeli samochodów najpopularniejszymi i jednocześnie stosunkowo ekonomicznymi rodzajami akumulatorów są egzemplarze kwasowo-ołowiowe, zwane także bezobsługowymi. Rolę elektrolitu w tym przypadku pełni roztwór kwasu siarkowego. Mimo swojej nazwy, akumulator tego typu również należy regularnie kontrolować np. podczas wizyty w warsztacie lub podczas przeglądu. Powodem jest eksploatacja baterii, która wraz z upływem lat traci swoje właściwości i zmniejsza się jej pojemność. Sprawdzanie stanu akumulatora można również wykonać na własną rękę.
Producenci wyposażyli samoobsługowe akumulatory w specjalne kontrolki, które znajdują się na obudowie. W zależności od koloru oznaczają aktualny stan naładowania baterii. Jego działanie polega na wykorzystaniu przyrządu zwanego areometrem, który bada rzeczywistą w danym momencie siłę wyporu działającą na ciało zanurzone w płynie.