Kierowcy wciąż popełniają ten błąd z koncentratem i płynem chłodniczym. Później jest płacz i naprawy

Czy można dolać koncentrat do płynu chłodniczego? Niektórzy kierowcy zastanawiają się nad tym, gdy występują niższe temperatury, a jego ilość się zmienia. Może to spowodować przegrzewanie silnika. Na co uważać?

Niektórzy decydują się na zakup koncentratów, a inni wybierają gotowe płyny. Zdarza się, że na uwadze mają cenę, która może się różnić. Koncentrat wymaga rozrobienia, ale są kierowcy, którzy zastanawiają się, czy "goły" płyn w niewielkich ilościach nie zaszkodzi lub praktykują takie działanie bez większego zastanowienia. Chodzi na przykład o oszczędność czasu i pośpiech. Na szczęście znamy odpowiedź.

Zobacz wideo Hybrydowe Audi Q3 45 TFSI e S line rozwija moc maksymalną 245 KM i jest to wersja mniej dynamiczna od Q3 z silnikiem benzynowym o takiej samej mocy. Zatem czym Q3 plug-in uwodzi?

Czy można dolać koncentrat do płynu chłodniczego? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że proporcje są bardzo ważne

Według niektórych kierowców dolanie niewielkiej ilości koncentratu do układu nie sprawi żadnego problemu. Warto jednak wziąć pod uwagę proporcje, na podstawie których został rozrobiony płyn, który się tam już znajduje. To ważne, bo zbyt mała ilość koncentratu sprzyja przegrzewaniu silnika, natomiast rozrobiony w zbyt dużej ilości w stosunku do wody również wywoła kłopoty.

Nie dość, że paliwo będzie zużywane w większych ilościach, to jeszcze może dojść do problemów z ogrzewaniem wnętrza pojazdu, co jest szczególnie uciążliwe zwłaszcza jesienią i zimą. Proporcje są więc bardzo istotne. Biorąc to pod uwagę lepiej nie kombinować i przed dolewką odpowiednio rozrobić koncentrat z wodą. Rób to nawet jeśli nie potrzebujesz zbyt wiele płynu.

Czy można mieszać płyny chłodnicze w samochodzie? Bilal photos/iStock
Czy można mieszać płyny chłodnicze w samochodzie? Bilal photos/iStock Czy można mieszać płyny chłodnicze w samochodzie? Bilal photos/iStock

Ile wody na litr koncentratu? Wybierz tylko destylowaną. To bardzo ważne

Koncentrat należy mieszać z wodą destylowaną lub filtrowaną, a nie kranową. Niedbałość o ten aspekt może doprowadzić do osadzania kamienia w układzie chłodzenia. Wiele osób nie zastanawia się i rozrabia koncentrat z wodą w proporcji 1:1, jednak zaleca się zwrócenie uwagi na instrukcję dołączoną do opakowania, ponieważ w zależności od producenta wartości mogą się nieco różnić.

Płyn chłodniczy warto wymieniać od 2 do 5 lat, w zależności od tego, jaki produkt posiadamy. Jeden jest bowiem bardziej wytrzymały, a inny mniej. Warto pamiętać o regularnej wymianie, dzięki czemu układ chłodzenia będzie działał prawidłowo jak najdłużej. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: