Częstotliwość wymiany oleju silnikowego. Producenci jedno, a mechanicy? "Należy podchodzić ostrożnie"

Wielu kierowców bagatelizuje tę prostą czynność serwisową, narażając swój pojazd na poważne i kosztowne uszkodzenia. Po czym poznać, że trzeba wymienić olej silnikowy? Wyjaśniamy, co przyspiesza jego zużycie.

Nie tylko kwestia standardowej konserwacji. Wymiana oleju silnikowego to kluczowy element dbania o długowieczność i sprawność samochodu. Działa niczym krwiobieg pojazdu, smarując ruchome elementy, minimalizując tarcie i zużycie, a także skutecznie odprowadza ciepło, chroniąc silnik przed przegrzaniem. Z biegiem czasu olej traci jednak swoje właściwości. Staje się mniej efektywny i gromadzi zanieczyszczenia oraz osady, które mogą prowadzić do korozji i uszkodzeń. Warto więc zadbać o regularną wymianę, aby utrzymać silnik w dobrej kondycji i uniknąć kosztownych wizyt u mechanika.

Zobacz wideo Jak zły jest stan infrastruktury ładowania w Polsce? Rozmawiam z Prezesem Volvo Car Poland - Emilem Dembińskim [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Jak długo można jeździć bez wymiany oleju? Zalecenia producentów a rzeczywistość

Zalecane interwały wymiany oleju dyktują zazwyczaj producenci samochodów. W rzeczywistości te standardy mogą być różne, w zależności od wielu czynników. Ważne, aby dopasować częstotliwość wymiany oleju do konkretnych warunków eksploatacji pojazdu.

  • Dla współczesnych samochodów graniczny przebieg to zazwyczaj 30 tys. km.
  • W przypadku starszych pojazdów (sprzed 10-20 lat) warto skrócić ten okres do 15-20 tys. km.
  • W autach z lat 90. konieczna jest wymiana co 10 tys. km.
Olej silnikowy
Olej silnikowy Olej silnikowy, Fot. Phira Phonruewiangphing / iStock

Istotne, aby nie tylko bezrefleksyjnie trzymać się zaleceń producenta, gdyż coraz dłuższe interwały wymiany oleju są często wynikiem oczekiwań rynku oraz konkurencji. Regularne sprawdzanie i modyfikowanie częstotliwości to najlepsza praktyka dla każdego kierowcy dbającego o swoje auto. Jak to zrobić prawidłowo?

  1. Rozgrzej silnik, zaparkuj na równej powierzchni, wyłącz silnik i poczekaj 5-10 minut.
  2. Następnie wyjmij bagnet, wyczyść go ściereczką i ponownie sprawdź poziom.
  3. Jeśli mieści się między minimum a maksimum, jest w porządku. Jeśli jest blisko minimum, uzupełnij olej odpowiednim rodzajem, a po minucie sprawdź ponownie.

Kiedy olej silnikowy traci właściwości? To wpływa na szybszą eksploatację

Na portalu "Inter Cars" wyjaśniono, jakie czynniki wpływają na przyśpieszenie starzenia się oleju silnikowego. Należy podchodzić z rezerwą do zaleceń producentów aut. - Do wytycznych producentów aut [o wymianie oleju] należy podchodzić ostrożnie - tłumaczą na wstępie. Zaznaczają, że kierowcy, którzy planują użytkować samochód przez wiele lat, powinni uwzględnić czynniki indywidualne, takie jak rodzaj trasy czy styl jazdy. W przypadku aut z instalacją gazową ekspert rekomenduje częstszą wymianę oleju, ponieważ "gaz (zarówno LPG, jak i CNG) spala się w wyższych temperaturach, co wpływa na stan środka smarnego".
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: