Nie tylko kwestia standardowej konserwacji. Wymiana oleju silnikowego to kluczowy element dbania o długowieczność i sprawność samochodu. Działa niczym krwiobieg pojazdu, smarując ruchome elementy, minimalizując tarcie i zużycie, a także skutecznie odprowadza ciepło, chroniąc silnik przed przegrzaniem. Z biegiem czasu olej traci jednak swoje właściwości. Staje się mniej efektywny i gromadzi zanieczyszczenia oraz osady, które mogą prowadzić do korozji i uszkodzeń. Warto więc zadbać o regularną wymianę, aby utrzymać silnik w dobrej kondycji i uniknąć kosztownych wizyt u mechanika.
Zalecane interwały wymiany oleju dyktują zazwyczaj producenci samochodów. W rzeczywistości te standardy mogą być różne, w zależności od wielu czynników. Ważne, aby dopasować częstotliwość wymiany oleju do konkretnych warunków eksploatacji pojazdu.
Istotne, aby nie tylko bezrefleksyjnie trzymać się zaleceń producenta, gdyż coraz dłuższe interwały wymiany oleju są często wynikiem oczekiwań rynku oraz konkurencji. Regularne sprawdzanie i modyfikowanie częstotliwości to najlepsza praktyka dla każdego kierowcy dbającego o swoje auto. Jak to zrobić prawidłowo?
Na portalu "Inter Cars" wyjaśniono, jakie czynniki wpływają na przyśpieszenie starzenia się oleju silnikowego. Należy podchodzić z rezerwą do zaleceń producentów aut. - Do wytycznych producentów aut [o wymianie oleju] należy podchodzić ostrożnie - tłumaczą na wstępie. Zaznaczają, że kierowcy, którzy planują użytkować samochód przez wiele lat, powinni uwzględnić czynniki indywidualne, takie jak rodzaj trasy czy styl jazdy. W przypadku aut z instalacją gazową ekspert rekomenduje częstszą wymianę oleju, ponieważ "gaz (zarówno LPG, jak i CNG) spala się w wyższych temperaturach, co wpływa na stan środka smarnego".
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.