Dolewanie oleju na gorącym silniku. Czy tak w ogóle można? Tysiące kierowców nie zdają sobie sprawy

Praktycznie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że olej silnikowy z czasem się zużywa. Nie każdy jednak wie, czy na gorącym silniku można dolać oleju. Na co zwrócić uwagę i co zrobić, by nie zaszkodzić ani sobie, ani pojazdowi?

Gdy jesteśmy w trasie i kontrolka zaczyna pokazywać za duże zużycie oleju, nie każdy wie, co należy zrobić. Wiele osób czeka, aż maszyna się ochłodzi i dopiero wtedy dolewa płyn. Czy można jednak zrobić to, gdy silnik jest jeszcze gorący? Czy to w ogóle bezpieczne?

Zobacz wideo Hybrydowe Audi Q3 45 TFSI e S line rozwija moc maksymalną 245 KM i jest to wersja mniej dynamiczna od Q3 z silnikiem benzynowym o takiej samej mocy. Zatem czym Q3 plug-in uwodzi?

Czy na gorącym silniku można dolać oleju? Lepiej zwróć na to uwagę, a nie popełnisz błędu

Co zrobisz, jeśli w trasie zabraknie oleju? Możesz co prawda zjechać na stację benzynową, kupić produkt i go dolać, ale... to błąd, który niesie za sobą przykre konsekwencje. Dlaczego?

Co ile wymiana oleju? Sprawdź, kiedy wymienić olej silnikowy, aby uniknąć kosztownych awarii (zdjęcie ilustracyjne)
Co ile wymiana oleju? Sprawdź, kiedy wymienić olej silnikowy, aby uniknąć kosztownych awarii (zdjęcie ilustracyjne) aleksandarlittlewolf / freepik / https://www.freepik.com/free-photo/mechanic-changing-engine-oil-car-vehicle_11035720.htm

Rożnica temperatur między olejami może być destrukcyjna dla samochodu. Może nawet dojść do tzw. skurczu głowicy, a następnie pęknięcia, uszkodzenia uszczelki i deformacji. Gdy się tak stanie, nie będziesz mieć już innego wyjścia niż oddać samochód na warsztat, bo będzie wymagał gruntownej naprawy.

Czy można dolać oleju w trasie? Nie popełnij błędu, a naprawa cię ominie

W związku z możliwością awarii najlepszym pomysłem jest więc odczekanie kilkunastu minut przed dolaniem oleju do silnika. Wszystko po to, by temperatury obu cieczy były jak najbardziej do siebie zbliżone. Nie dość, że unikniesz awarii, to dodatkowo zapobiegniesz ewentualnym poparzeniom od tryskającego oleju lub dotknięcia rozgrzanego silnika. Ponadto w tym przypadku poziom oleju będzie dużo łatwiejszy do ocenienia.

Otwórz maskę, znajdź bagnet, wyciągnij go i wytrzyj końcówkę o papier lub szmatkę. Później wsuń go do oporu, a po wyciągnięciu szybko zobaczysz, czy olej jest czysty i odpowiednio lepki. Zbyt gęsty i ciemny oznacza, że najwyższy czas go wymienić. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: