Co ile nabijać klimatyzację w aucie? Lepiej nie zwlekać. Później jest płacz i zaglądanie do portfela

Jak często dobijać klimatyzację w samochodzie i Ile kosztuje jej napełnienie? Skutki zaniedbania wiążą się z poważnymi konsekwencjami i kosztami.

Lato w Polsce może być niezwykle gorące. Temperatury nierzadko sięgają powyżej 30 st. C. Warto więc przygotować się na nadchodzące upalne dni. Oprócz dbania o nawodnienie należy również pamiętać o jednym z najważniejszych, choć często pomijanych zadań, które należy wykonać w tym sezonie. Chodzi o konserwację układu klimatyzacji w samochodzie.

Zobacz wideo Tak brzmi nowy Mustang Dark Horse! [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Jak często dobijać klimatyzację w samochodzie? Uzupełnianie czynnika chłodniczego

Z klimatyzacji w samochodzie korzystasz niemal codziennie, a wraz z nadejściem lata staje się ona praktycznie koniecznością. Niestety z czasem w wyniku eksploatacji zmniejsza się ilość czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji samochodowej. Zaniedbanie regularnego serwisowania grozi awarią całego układu, co wiąże się z niemałymi kosztami związanymi z jego naprawą. Czas, jaki poświęcimy na nabicie klimatyzacji to zazwyczaj od 30 do 50 minut (przy sprawnym systemie).

Warto pamiętać, aby robić to regularnie, czyli raz do roku, zakładając normalne użytkowanie przez 12 miesięcy i ubytek około 10 proc. czynnika chłodniczego, który należy uzupełnić. W przypadku braku pewności dobrze udać się do serwisu, gdzie poinformują cię i zalecą, kiedy najlepiej uzupełnić braki.

Serwis klimatyzacji w samochodzieSerwis klimatyzacji w samochodzie Fot. Rafał Mądry

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji? Ceny realizacji usługi różnią się od kilku czynników

Koszt kompleksowego serwisu klimatyzacji będzie uzależniony od wielu czynników. W grę wchodzi m.in. region kraju, model danego samochodu, ilość czynnika do uzupełnienia czy jego rodzaj. Napełnianie klimatyzacji samochodowej R1234yf jest znacznie droższe, niż R134a. Powodem jest temperatura samozapłonu. W pierwszym przypadku jest to 405 st. C, z kolei w drugim - 770 st. C. Jak podał Grzegorz Kinczewski w czerwcu 2023 roku na blogu ucando.pl cena R123a za pierwsze 100 gr wynosi od ok. 130 do 180 zł, a za kolejne 30-40 zł. W przypadku czynnika R1234yf są to koszty rzędu 200-250 zł i 70-80 zł. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.